Micsoda öt év volt – öt mámorító pillanat az erőddé vált Puskás Aréna születésnapján (VIDEÓ)
A nemzeti stadiont ugyan vesztes meccsel avatták fel Szalai Ádámék, de azóta nem győzni járnak Budapestre az ellenfelek.
1791. szeptember 21-én született gróf sárvárfelsővidéki Széchenyi István, a „legnagyobb magyar”.
Kossuth Lajos – egyik legnagyobb politikai ellenfele – méltatta így: „polgári erényben nagy férfiak, minő például az, kit én, nem gyáva hizelgésből, hanem meggyőződésből, a’ magyarok legnagyobbikának szoktam nevezni.”
A magyar történelem egyik legkiemelkedőbb és legjelentősebb alakja, akinek nevéhez a magyar gazdaság, a közlekedés, a külpolitika és a sport területén végrehajtott reformok fűződnek, így sok tekintetben a modern Magyarország egyik megteremtőjének tekithető. Könyvei, a Hitel, a Világ és a Stádium óriási hatást gyakoroltak kora szellemi életére.
1842-ben ő javasolta a budai alagút építését is a Várhegy keresztülfúrásával a Lánchíd budai hídfőjénél. Szélesebb körben is köztudott, hogy a hajózás és hajógyártás megalapítása az Óbudai Hajógyár létrehozásával, a balatoni gőzhajózás megteremtése valamint a Vaskapu szabályozása és a Tisza-vidék árvízmentesítése is nevéhez fűződik. Ugyanakkor ő állt a korszerű bortermelés, a selyemhernyó-tenyésztés, a cukorgyártás, a gázvilágítás, az országos vasútfejlesztés előmozdítása mögött is.
Neve a magyar lóversenyzés és lótenyésztés számára is kikerölhetetlen, sőt ő volt a mai napig sikeres magyar evezőssport meghonosítója is Magyarországon: 1841-ben megalapította az első Hajós Egyletet, a Csónakdát, és beindította a rendszeres evezősversenyeket. Kezdeményezésére nyílt meg 1837-ben Pest-Buda első magyar nyelvű színháza is, mely 1840-től a Nemzeti Színház nevet viselte.
Fotó: Schoefft József: Széchenyi István, Wikipedia