Tovább bonyolódik a „rejtélyes” szír repülőgép ügye
Kínos és önmagának ellentmondó magyarázkodásba kezdett a legújabban már csak „Magyar Péter Hangjaként” emlegetett Magyar Hang nevű propagandalap.
Dobrev Klára leadott aláírásai közül a megvizsgált 21 ezer döntő többsége rendben volt, körülbelül 10 százalékuk nem felelt meg. Ez az arány Karácsony esetében rosszabb volt.
Dobrev Klára és Karácsony Gergely is szakaszgyőztesnek kiáltotta ki magát az ajánlási időszak lezárultával – az Átlátszó összegezte az ellenzéki előválasztás eddigi eredményeit. A portál szerint a Jobbik és az MSZP burkoltan, de már a nyilvánosság számára is érzékelhetően csalással vádolja egymást.
Az aláírásgyűjtési szakaszt hét miniszterelnök-jelölt kezdte el: Karácsony Gergely (Párbeszéd, MSZP, LMP), Dobrev Klára (DK), Márki-Zay Péter (MMM), Jakab Péter (Jobbik), Fekete-Győr András (Momentum), Pálinkás József (Új Világ Néppárt) és az utolsó pillanatban csatlakozott Ecsenyi Áron (Le az Adók 75%-val). Közülük az utolsó két említett politikus nem vette az akadályt, Pálinkás Józsefnek nem gyűlt össze a kellő számban aláírás, Ecsenyi Áron pedig visszalépett.
Dobrev Klára és Karácsony Gergely is beszámoltak róla, hogy álomrajtot vettek az aláírásgyűjtéseknél. A két miniszterelnök-jelölt saját elmondása szerint már az első nap összegyűjtötte az induláshoz szükséges 20 ezer aláírást, majd gyűjtöttek tovább. Végül elsőként a DK jelöltje adta le a hét miniszterelnök-aspiráns közül az aláírásokat augusztus 31-én, ekkor állítólag 61 ezer szignója volt, de azt nyilatkozta: „az ajánlásgyűjtés nemcsak arról szól, hogy meglegyen a minimumteljesítmény, hanem egy alkalom arra, hogy beszélgessünk az emberekkel”.
Közben Karácsony Gergely is folytatta a gyűjtést, íveit csak szeptember 4-én adta le. Azonban az első nap állítólagosan összegyűlt 20 ezer mellé a további 13 napban csupán valamivel több, mint 21 ezret sikerült szereznie. Ennek ellenére Szeptember 6-án büszkén posztolta az Előválasztási Bizottság összesítését, mely szerint ő kapta a legtöbb hivatalosan ellenőrzött ajánlást, összesen 41 513-at.
Dobrev Klára valóban 82 ezer aláírást gyűjtött?
A második helyen Dobrev Klára áll az összesítésben 34 244 aláírással, ami – ahogy az Átlátszó írja – messze elmarad a leadáskor bemondott 61 ezertől, de még inkább elmarad attól a végső számtól, amelyet végeredményként maga a jelölt posztolt. Dobrev bejelentése szerint ugyanis a szeptember 6-i határidőig 82 117 aláírást sikerült összegyűjtenie, ami a legtöbb ajánlás a miniszterelnök-jelöltek között.
A portál megjegyzi: ezt az adatot csak és kizárólag a Demokratikus Koalíció politikusai tudnák megerősíteni, rajtuk kívül ugyanis a 82 ezer aláírást senki nem látta. Mindezt Magyar György, az Előválasztási Bizottság vezetője is megerősítette az Átlátszónak, hozzátéve, hogy
Magyar azt is elmondta, hogy az aláírások sorsa az lesz, hogy az előválasztás után megsemmisítik őket.
A többi párt elkérheti a DK-tól az aláírásokat
Az ellenzéki megállapodás értelmében minden egyes ív adatkezelőjének mind a hat párt minősül, ez rajta van a nyomtatványokon, tehát a többi pártnak van jogalapja elkérni a DK-tól az aláírásokat, és információnk szerint ezt már meg is tették. Magyar György nem cáfolta az Átlátszó értesülését. Barkóczi Balázs, a DK szóvivője nem tudta egyértelműen megmondani, hogy mi lesz a náluk lévő, le nem adott aláírások sorsa. Azt hangsúlyozta, hogy betartják az előválasztásra vonatkozó szabályokat, és az aláírásokkal ugyanaz történik majd, mint a többivel, amelyet ők vagy mások benyújtottak. Arról viszont, hogy ez konkrétan mit jelent, hogy végül leadják vagy maguk szeretnék megsemmisíteni (amennyiben létezik persze a közel 50 ezer aláírás) nem tudott érdemben nyilatkozni. „Ez nem a szóvivők szintjén dől el” – tette hozzá, a többi megkeresett DK-s politikus viszont a szóvivőhöz irányította az Átlátszót.
A portál szerint azonban korántsem biztos, hogy a DK aláírásainak létezését a Karácsony mögött álló politikai erők továbbforszíroznák. Ugyanis Dobrev Klára leadott aláírásai közül megvizsgált 21 ezer döntő többsége rendben volt, körülbelül 10 százalékuk nem felelt meg. Ez az arány Karácsony esetében rosszabb volt.
– ismerte el a lap egyik számlálásra és ellenőrzésre rálátó forrása. A szerzők hozzáteszik: a DK-nak van mivel válaszolnia, ha Karácsonyék változatlan intenzitással érdeklődnének a náluk lévő aláírásokról.
Fotó: Trenka Attila