OECD: Magyarország erős gazdasági növekedési jeleket mutat

2021. július 31. 08:55

Gion Nándor szerint a magyar gazdaság számára a legnagyobb kockázatot nem a gazdasági tényezők, hanem a negyedik hullám jelenti.

2021. július 31. 08:55

Magyarország erős növekedési jeleket mutat az idei évben – állapította meg az OECD magyar gazdasági helyzetről szóló országjelentése (Economic Survey of Hungary 2021), amelyet pénteken hoztak nyilvánosságra. Gion Gábor, a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára a jelentést bemutató sajtótájékoztatón kijelentette, hogy a magyar gazdaság számára a legnagyobb kockázatot nem a gazdasági tényezők, hanem a koronavírus-járvány negyedik hulláma jelenti. A magyarországi egészségügyi rendszer helyzete és a nemzetközi piacok alakulása jelenleg nagyban befolyásolja a kis méretű, de rendkívül nyitott magyar gazdaság növekedését. Az államtitkár hangsúlyozta, hogy 2020 előtt a magyar gazdaság helyzete rendkívül stabil volt: a költségvetési hiány az EU-átlag alatt maradt, és a kormány megszüntette a devizadósságból eredő pénzügyi kockázatokat.    

Sikeres adóreform, növekvő minimálbér

Az államtitkár megerősítette, hogy a magyar gazdaság a vártnál sokkal ellenállóbbnak és alkalmazkodóbbnak bizonyult: a gazdasági növekedés az elemzők meglepetésére már 2020 második felében 2 százalék körül alakult, idén pedig akár 6 százalék fölött is lehet. Kifejtette, hogy az elmúlt 10 év sikeres magyar adóreformja a jövedelem és vállalati teljesítmény helyett a fogyasztásra összpontosított. A leegyszerűsített magyar adórendszerben a 15 százalékos egykulcsos jövedelemadó és a 9 százalékos társasági adó nemzetközileg is versenyképessé teszi az ország gazdaságát. Kiemelte, hogy a magyarországi munkaerőpiac jól reagált a koronavírus okozta gazdasági válságra: a munkanélküliség jelenleg 4,2 százalék, de még ennél is fontosabb, hogy 2021 júliusában már közel 4,7 millió ember dolgozott Magyarországon. A kormány tervei szerint 2030-ban elérhetjük a 80 százalékos foglalkoztatottsági szintet. A magyar minimálbér növekedési pályán van, de még hosszú út vezet az OECD átlag eléréséhez – tette hozzá.    

Az OECD pozitív hangvételű jelentése

Alvaro Pereira, az OECD közgazdasági főosztályának országjelentésekért felelős részlegének szakértője online előadásában megerősítette, hogy a jelentés szerint Magyarország erős gazdasági növekedési jeleket mutat annak ellenére, hogy a legtöbb országhoz hasonlóan a koronavírus-járvány tavaly súlyosan visszavetette a gazdasági növekedést. Alvaro Pereira hangsúlyozta, hogy idén tavasszal a 3 százalékos inflációs cél fölé emelkedett a magyarországi pénzromlás üteme és az inflációs nyomás továbbra is magas. Az elöregedő magyar társadalom miatt egyre kisebb méretű és egyre idősebb lesz a magyar munkaerő-állomány, ami tovább növeli a nyugdíjas réteghez kapcsolódó állami költségvetési kiadásokat. A közgazdász kiemelte, hogy 2020-ban a magyarországi munkanélküliségi arány nőtt, de az EU-s átlagnál kisebb mértékben. Úgy vélte, hogy a bérnövekedés az elmúlt évekhez hasonlóan 2021-ben is stabil lesz, hozzátéve, hogy a termelékenységnek –, amely az OECD átlagnál jóval alacsonyabb – a bérnövekedéssel párhuzamosan kell emelkednie.    

Egypár rossz tendencia

Kiemelte, hogy a szegényebb keleti és délnyugati országrészekben jóval alacsonyabb a foglalkoztatottság és magasabb a munkanélküliség, jelentősek a regionális különbségek. Rámutatott, hogy az EU- és az OECD-átlaghoz képest továbbra is magas az adóék, vagyis a munkabért terhelő adók és járulékok aránya. Úgy vélte, hogy az államilag szabályozott, mesterségesen alacsonyan tartott energiahordozó-, ivóvíz-, szennyvíz- és hulladékszállítási díjak nem segítik elő a fejlesztési beruházásokat ezeken a területeken. Kiemelte, hogy a magyarországi szakképzésben nagyon alacsony a gyakornoki programban vagy iparitanonc-rendszerben végzettek aránya, pedig az egyébként is stabil magyar ipari és szolgáltatási szektort ezzel tovább lehetne erősíteni. Megemlítette, hogy Magyarország lemaradásban van az infokommunikációs technológiák (ICT) alkalmazása területén (közösségi média, felhőalapú adattárolás, nagysebességű, szélessávú internet, nagy adatbázisokon alapuló, úgynevezett big data elemzés), valamint az OECD-átlaghoz képest drága a magyarországi szélessávú mobiltelefonos adatszolgáltatás.

(MTI)

Fotó: MTI/EPA/Vu Hong

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mandarin.
2021. július 31. 20:34
A cikk címében Gion Nándor nevét írták, de a cikkben már Gion Gábor pénzügyekért felelős államtitkár nyilatkozik. Utánanéztem, az államtitkár édesapja volt a néhai Gion Nándor délvidéki születésű magyar író, újságíró, tanár. https://hu.m.wikipedia.org/wiki/Gion_N%C3%A1ndor
Galerida
2021. július 31. 11:32
Az OECD-nek nincs pénze Népszava előfizetésre? Nem néznek ATV-t? Nem figyelik Hadházy, Ujhelyi és Karácsony munkásságát? Szörnyű!!!
Agnieszka
2021. július 31. 10:22
Ez egy reálisnak látszó és örömre okot adó pozitív értékelés. Ami negatívum van benne, az is reális. Elöregedő társadalom lettünk és ez gond és lesz még nagyobb is.. A digitalizáció lassan csorog le széles társadalmi rétegek mindennapjaiba. A szakképzés nem elég széles körben elterjedt, pedig a gimnázium főleg azoknak való, akik láthatóan képesek lesznek majd egyetemi tanulmányok végzésére, lehetőleg valamilyen műszaki szakágban. Szerintem sokkal több nem műszakit képeznek, mint amennyire az országnak szüksége van. Van olyan ártány, még mindig a tankötelezettség 16 évesre csökkentésén háborog. Már miért kéne azt, aki NEM akar, v. nem képes már iskolába járni, és ott telesíteni, törvényileg az iskolapadba kényszeríteni? Sok haszna nem lenne belőle, de az iskolarendszernek fölöslegesen vállalt teher lenne. Ahol az akarat, ott az út. Ahol nincs akarat, ott nincs semmi.
states
2021. július 31. 10:20
Rossz hír a libernyáknáciknak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!