Trump valósággal berúgta az ajtót: itt vannak az első intézkedései!
Nem sokáig tétlenkedett beiktatása után az Egyesült Államok elnöke és több rendeletet is aláírt.
A magyar válaszadók 62 százaléka gondolja úgy, hogy egy azonos nemű pár ugyanolyan jól fel tud nevelni egy gyereket, mint egy heteroszexuális szülőpár.
Közzétette az Ipsos a nemzetközi LGBT+ Pride 2021 című kutatásának eredményeit, amely sok izgalmas tanulsággal szolgál – írja a 24.hu. A tanulmány négy fő kategóriát vizsgál:
– a nemi identitást és szexuális orientációt,
– az LMBT közösségek nyílt jelenlétét,
– a házasság és gyereknevelés kérdéseit,
– illetve az egyenlőség és a láthatóság témakörét.
Orientáció
A portál megírta: a kutatás 2021 tavaszán zajlott, 27 különböző országban kérdeztek összesen 19 069 embert. Ami a szexuális orientációt illeti,
ezzel még a 83 százalékkal második helyen álló Oroszországot is maguk mögé utasítják a magyar válaszadók. Összehasonlításképpen a szigorúan katolikus Lengyelországban ez az arány már csak 79 százalék.
Láthatóság
Azt írják, az LMBT-emberek láthatóságát a legtöbb országban támogatják az emberek – ebben a tekintetben a világátlag 51 százalék. Ennyien támogatják átlagosan a világban, hogy LMBT-személyek nyíltan beszélhessenek a nemi identitásukról vagy a szexuális orientációjukról. Magyarországon csak a megkérdezettek harmada értett egyet ezzel. Világszerte az emberek 37 százaléka támogatja, hogy a leszbikusok, illetve a melegek kifejezhessék az utcán az érzelmeiket párjuk felé. Magyarországon ezt csupán a válaszadók 23 százaléka támogatja.
LMBT-karakterek a filmekben
Az LMBT-karakterek filmekben, sorozatokban, reklámokban való megjelenését a világon az emberek 35 százaléka támogatja, írják, negyedük azonban ellenzi. A válaszadók 55 százaléka tiltaná meg az LMBT-emberek diszkriminációját a munkaerőpiacon, illetve az oktatáshoz, lakhatáshoz és szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférés területén. Ebben a tekintetben a felmérés szerint Magyarország nincs az élmezőnyben, inkább a „legkevésbé toleránsak közé tartozik”. Hazánk 31 százalékkal a lista végéről harmadik.
Azonos neműek házassága
A 24.hu azt írja, az azonos neműek házasságkötését világszerte 54 százalék támogatja. E tekintetben Hollandia áll az első helyen 84 százalékkal, de a magyar válaszadók nagyjából fele, 46 százalék is úgy nyilatkozott idén, hogy támogatná az azonos neműek házasságkötését. Magyarországon azonban erre egyelőre nincs lehetőség. Az azonos neműek házasságának ügyében a lengyel válaszadóknak 29 százaléka, míg a spanyoloknak 76 százaléka volt támogató – hogy a két ismerten erős keresztény hagyományokkal rendelkező országot említsük, írják.
Az Ipsos korábbi, 2013-as adataihoz képest Magyarország olyan hely, ahol jelentőset nőtt az azonos nemű párok házasságának támogatása, egészen pontosan 30 százalékról 46 százalékra. Hangsúlyozták: túl ezen, a magyar válaszadók 62 százaléka gondolja úgy, hogy egy azonos nemű pár ugyanolyan jól fel tud nevelni egy gyereket, mint egy heteroszexuális szülőpár.
Elenyésző reprezentáltság a társadalomban
A 24.hu szerint a kutatás fő tanulsága az, hogy kirajzolódni látszik egy nemzedéki szakadék a nemi identitás és a szexuális irányultság kérdéseiben. A Z-generáció tagjai, azaz a 24 évesek vagy annál fiatalabbak 4 százaléka vallott úgy, hogy a nemi identitása transznemű, nem-bináris, genderfluid vagy más. Ugyanez a 25-40 évesek közt 2 százalék, az annál idősebbeknél pedig maximum 1 százalék. Ami a Z-generáció szexuális beállítottságát illeti, 68 százalékuk heteroszexuális, 4 százalékuk leszbikus vagy meleg, 9 százalékuk pedig biszexuálisnak vallja magát. Nekik 2-2 százalék pánszexuális vagy aszexuális, 1 százalék más, a maradék pedig nem tudja vagy nem válaszolt.
Fotó: Trenka Attila