„Babonásan hittem abban, hogy amit vissza tudok idézni, az a fontos” – mondja címlapos interjúnkban Bereményi Géza arról, miként emelte át gyerekkori emlékeit önéletrajzi regényébe A hetvenöt éves íróval a Libri irodalmi díj elnyerése apropóján beszélgettünk filmekről, gyerekkori emlékek felfedezéséről, az aczéli kultúrpolitikáról és a Cseh Tamással való barátságról.
„Van egy műfaj, talán úgy lehet magyarul hívni, hogy tanulási regény – az én könyvem az; amikor az életet tanulja az ember” – fogalmaz interjúnkban.
Trianon 101. évfordulójára emlékezve Constantinovits Milán írja az Első karakterben:
valahogy rendbe kellene tenni a történelmi örökségünket, közelíteni az olykor homlokegyenest eltérő álláspontokat.
Közélet
Zéró toleranciát hirdetne a Fidesz a pedofília ellen: szigorítaná a büntető törvénykönyvet és a munka törvénykönyvét, nyilvántartást vezetne a bűnelkövetőkről, és duplájára emelné az egyes büntetési tételeket. Közélet rovatunkban Selmeczi Gabriella fideszes képviselőt és gyermekvédelmi szakértőket kérdeztünk arról, milyen hatása lehet a minap benyújtott jogszabály-módosításnak.
„A cél, hogy nulla esélye legyen gyerekek közelébe kerülniük azoknak, akik pedofil bűncselekményt követtek el” – mutat rá Selmeczi Gabriella.
Június közepén módosulhat a lakástörvény, és bár az eredeti javaslattal szemben az önkormányzati lakások bérlőinek csak egy szűk köre élhet majd a vásárlási lehetőséggel, az ő igazságtalan helyzetük legalább rendeződhet. Utánajártunk a bérlakáshelyzetnek és megnéztük, kik járnának jól a módosítással.
Magyarország néhány tollvonással elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát, a rendkívül súlyos békefeltételek következtében több mint hárommillió magyar került kisebbségi sorba az utódállamokban – írja Gali Máté, a Rubicon Intézet tudományos főmunkatársa, a Mathias Corvinus Collegium kutatótanára a Trianonhoz vezető útról szóló írásában.
Miért kellett hazajönnie a kádári Magyarországra Aczél Endrének? Kik látogatták meg az ötvenes években az ifjú Vitray Tamást, és miért? Hol tanult Vágó István? Mit kerestek a német médiabefektetők a rendszerváltozás idején hazánkban? Mező Gábor újságírót ezekről, illetve a témában megjelent új könyvéről kérdeztük.
A posztkommunisták mindig az érdekeiknek megfelelően alakítják a narratívát”
– fogalmaz interjúnkban.