Nizalowski Attila írása
Az Országgyűlés a múlt héten határozatban üdvözölte a Minority SafePack (MS) európai polgári kezdeményezést, megerősítve ezzel saját 2017-es, ugyanebben a tárgyban hozott határozatát. A híressé vált kisebbségvédelmi történet épp tíz évvel ezelőtt indult. A törvényhozók újabb megszólalásának apropóját az adta, hogy az Európai Bizottság ismét, immár másodszor is elutasította az indítványt. Közben véghajrához érkezett egy másik hasonló akció. A Székely Tanács uniós kohéziós pénzekkel kapcsolatos kampánya néhány napig még támogatható aláírással.
Ismeretes: az MS-t az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) indította el még 2011-ben. A FUEN megalapításában romániai magyaroknak és dél-tiroliaknak volt vezető szerepe, de belga, dán, holland, német és olasz tagjai is vannak. Kezdeményezésükkel az uniós szerveket kívánták ösztönözni az őshonos nemzeti és nyelvi kisebbségek, valamint a nyelvi és kulturális sokféleség megvédéséhez szükséges jogszabályok megalkotására. Első javaslatuk 15 intézkedést tartalmazott, de az Európai Bizottság (EB) csupán kilenchez engedélyezte az aláírásgyűjtést.
A szükséges egymillió támogatás egy éven belül összegyűlt az európai polgároktól,
ám végül a Bizottság 2013-ban mégsem vette tárgykörbe az ügyet, mondván, az tagállami hatáskörbe tartozik.
A történet perrel folytatódott, melyhez a kezdeményezők részéről Magyarország, az EB oldalán pedig Szlovákia és Románia csatlakozott. Az Európai Unió Törvényszéke csaknem fél évtized múlva, 2017-ben hozott ítélete megsemmisítette a Bizottság elutasító döntését.
Ekkor újraindult az ügy, kezdve a Bizottság általi engedélyeztetéstől az aláírások gyűjtéséig. Utóbbi 2020-ban sikerrel zárult, leginkább Bulgária, Dánia, Észtország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Magyarország, Olaszország, Románia, Spanyolország, Szlovákia és Szlovénia polgárainak köszönhetően. Ezúttal több mint 1,1 millió aláírás gyűlt össze ugyanis, amivel
az MS az Európai Unió történelmének ötödik legsikeresebb európai polgári kezdeményezésévé vált.
Magyarországról félmillió írásos támogatás érkezett hozzájuk.
A legújabb fejlemények megértéséhez tudni kell, hogy a Törvényszék ítélete bőven hagyott kiskaput a Bizottságnak. Nem magát a döntést, hanem csak azt tette szóvá, hogy nem kellő pontossággal indokolta meg a Bizottság az elutasítást. „Egyebekben a Törvényszék nyitva hagyja azt a kérdést, hogy az európai polgári kezdeményezésre irányuló javaslat nem vehető-e nyilvántartásba, ha a javasolt intézkedések egy része nyilvánvalóan nem tartozik a Bizottság azon hatáskörébe” – írták a 2017-es ítélet utolsó mondatában.