Újbudai kifizetőhely? Közteres lett az egykori DK-s árnyékbelügyminiszterből
Özönlenek Újbudára a bukott baloldali politikusok.
„Miközben sok mindenkinek voltak vállalhatatlan mondatai, amióta aláírtuk a közös nyilatkozatot, képesek vagyunk együtt dolgozni egy másfajta Magyarországért” – magyarázta a DK-s politikus a judapestező Bíró László esetleges támogatását. Róna Tamás főrabbi szerint azonban a szélsőségek vagy a szélsőségesekkel együttműködő felek nem lesznek képesek a valós értékek mentén való építésre.
„A véleményformáló, gondolkodó, alkotó ember számára fontos a közérthető fogalmazás, még a legfinomabb rezdüléseknek is súlya van. Az antiszemitizmus és a rasszizmus ideológiai fogalomrendszere nem lehet eszköz, nem lehet cél” – mondja lapunknak Róna Tamás főrabbi, a Magyarhoni Zsidó Imaegylet, a Zsima elnöke, akit annak kapcsán kerestünk meg, hogy Dobrev Klára, a DK miniszterelnök-jelölt-jelöltje félreérthetően fogalmazott a jobbikos Bíró Lászlóval kapcsolatban.
Dobrev a Telexnek adott interjúban arra a kérdésre, hogy oda fog-e állni a Bíró mellé, ha a jobbikos politikus megnyeri a szerencsi előválasztást és ő lesz a közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt, azt mondta: „Az ellenzék meghozta a döntést, hogy közösen indul, és mindenki aláírta azt az értéknyilatkozatot, amihez a jövőben tartania kell magát. Miközben sok mindenkinek voltak vállalhatatlan mondatai, amióta aláírtuk ezt a nyilatkozatot, képesek vagyunk együtt dolgozni egy másfajta Magyarországért” – magyarázta az EP-képviselő
Ismeretes: Bíró László kommentjeiben tetűcsúszdásoknak nevezte az izraeli turistákat, Budapestet pedig Judapestként emlegette, ám a jelek szerint személye már a Demokratikus Koalíciónak sem vállalhatatlan. Igaz: az időközin is kitartottak mellette, ha nem is kampányoltak különösebben a győzelme érdekében.
Róna Tamás szerint „számos, egyúttal számtalan dolog köt bennünket össze szeretett hazánkban, fontos hogy mindig egymás kezét tudjuk keresni”. Ugyanakkor az ellenzéki összefogásra utalva megjegyezte: emlékeztetni kell önmagunkat, hogy a szélsőségek vagy
Róna korábban Bíró László botrányos megnyilvánulásai kapcsán úgy nyilatkozott, annak, aki olyan kijelentést tesz, amellyel megbélyegez bizonyos embercsoportokat – különösen, ha több alkalommal is így tesz –, nem szabad ellátnia véleményformáló feladatkört. Hangsúlyozta: bár Bíró a korábbi kirekesztő kijelentéseiért bocsánatot kért, és ez „spirituális értelemben méltányolandó”, véleménye szerint a törvényhozásban nincs helye olyasvalakinek, aki képes ilyen meggondolatlan kijelentésekre ragadtatni magát.
Köves Slomó, az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség egyik alapítója, vezetője úgy fogalmazott: „bár az utóbbi néhány évben a Jobbik igyekezett szalonképesnek látszani, a Tett és Védelem Alapítvány által megrendelt közvélemény-kutatásokból azt látjuk, hogy szavazótáborának több mint hatvan százaléka vall ma is antiszemita nézeteket”.
Szerinte ennek alapján Bíró László elfogadhatatlan kijelentései nem meglepőek. Aggasztóbbnak nevezte ugyanakkor,
Közben kiderült: a Momentum a jobbikos Stummer Jánost támogatja Békés megye 1. számú körzetében az ellenzéki előválasztáson. Stummer neve a Neokohn cikke szerint onnan lehet ismerős, hogy 2013-ban szerepelt neve abban a botrányban, ami több jobbikos politikust is érintett, s ami az ELTE BTK hallgatói önkormányzat (HÖK) kapcsán robbant ki. Mint kiderült, a HÖK vezetése többek között külső és származás alapján osztályozták a hallgatókat, például az alapján, hogy „zsidó-e”, az ATV 2013-as cikke szerint pedig a kérdéses időben Stummer a HÖK egyik vezetője volt.
A jobbikos politikus továbbá az Alfahír 2016-os és a Barikád magazin 2013-as cikke szerint is részt vett más jobbikos politikusokkal, például Z. Kárpát Dániellel és az akkor még a pártban politizáló Novák Előddel a Kitörés emléktúrán, ami Budapest nyilas és náci német védőire emlékezik meg.
nyitókép: MTI