„A kormány arra készül, hogy legrosszabb esetben kilenc hónap után mindenkit újra be kell oltani” – mondta Gulyás Gergely az InfoRádió Aréna című műsorában.
Marad a rendkívüli jogrend
„A rendkívüli jogrend fenntartása mindaddig indokolt, amíg szükségesek olyan korlátozások, amelyekre csak a veszélyhelyzet ad lehetőséget.
Ilyekek a gyülekezési jog korlátozása, vagy éppen a védettségi igazolvány alkalmazása. Például a közokirat-hamisítás törvényi tényállását azonnal egy minősített esettel tudtuk bővíteni, míg ez rendes törvényalkotási eljárásban akár egy hónapig is eltartott volna” – hangzott el a műsorban, ahol a miniszter megerősítette: a kormány a beoltottak száma alapján dönt az enyhítés mértékéről, a következő határvonalat az ötmillió beoltottnál húzva meg.
Több a vakcina, mint az jelentkező
„Eljutottunk oda, hogy több vakcina áll rendelkezése, mint ahányan oltásra várnak.
Vannak, akik válogatnak az oltások között, mert attól tartanak, hogy a keleti vakcinával a külföldi mozgás lehetősége nem lesz azonos az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett vakcinákhoz képest, ezért különösen a fiatalok kivárnak” – mondta, de megerősítette, hogy mivel az oltás nem kötelező, így nincs a kormánynak más eszköze, mint kampányokban elmondani az oltás fontosságát, így ezekkel kell serkenteni a f még fennmaradó hárommillió ember immunizációjás kedvét. „Egy-két hét múlva elérünk oda, hogy mindenkit beoltunk, aki szeretné. Innentől mindenkinek a maga felelőssége, hogy milyen kockázatot vállal” – mondta.
Pfizer-akció: várható hasonló
Gulyás Gergely a pénteki „Pfizer-akció” kapcsán azt mondta, hogy ha lesz eloltható vakcina, akkor lehetnek még hasonló lehetőségek, mert látják, hogy van igény erre, és
„ha az oltóanyag típusa is elfogadható, akkor sokan szívesen oltatják be magukat”.
A védettségi igazolványhoz egyelőre csak jogok járnak
– mondta a miniszter, megerősítve, hogy miután az oltás nem kötelező, „érdekes munkajogi viták adódhatának abból” ha valahol a munkáltató, aki vélekedése szerint így tudja biztosítani a biztonságos munkavégzési körülményeket, kötelezni szeretné alkalmazottait az oltásra. Annál is inkább, mert az állam ezt se az egészségügyben, se az oktatásban nem tette meg.