„Hogy látja, sikerült a pedofilellenes törvényjavaslattal megfelelni a társadalom igazságérzetének? Elég szigorúak az önök által javasolt büntetések?
A magyar büntetőjog rendszerébe beilleszthető lehetőségeket nézve, amelyek megfelelnek az alaptörvénynek és a büntetőjogi alapelveknek, elmentünk a falig. Ezután a gyermekpornográfia egyes minősített eseteinél, például ha 12 évnél fiatalabb személlyel szemben erőszakot vagy sanyargatást alkalmazva követik el ezt a bűncselekményt, a tett az emberöléssel azonos elbírálás alá esik majd.
Magyarul: húsz évet is kaphat az illető úgy, hogy nem lehet feltételesen szabadságra bocsátani, mert a bíróságnak nem lesz erre lehetősége. A törvényjavaslat szigorúságát egyébként szerintem az is jól mutatja, hogy a liberális mainstream kritizálja azt.
Az emberek egy-egy nagy felháborodást kiváltó ügy után azonnali lépéseket követelnek. Mit gondol, megfelelő gyorsasággal cselekedtek a pedofilellenes törvénycsomag megalkotásakor?
Szerintem az a jó, hogy végre elkészült. Nagyon összetett feladat volt a jogalkotási munka, mert nemcsak a pedofilellenes szabályozást, hanem a teljes gyermekvédelmi rendszert át kellett tekintenünk. A járványhelyzet is rengeteg feladatot rótt az államra, ami szintén lassította a munkánkat, ráadásul a büntető törvénykönyv megfelelő, a jogrendszer egységébe illeszkedő módosítását sem lehet kapkodva elvégezni. Ezért úgy vélem, hogy más jogalkotási feladatokkal összehasonlítva, átlagos tempóban készült el az előterjesztésünk.
Mi volt a céljuk a törvénycsomag megalkotásakor?
A jogszabály célja a gyermekek minél szélesebb körű védelme a pedofil bűnözőkkel szemben, ami jelenti egyrészt a pedofil bűncselekményekre vonatkozó szankciók szigorítását, másrészt az ilyen típusú bűncselekmények megelőzésére szolgáló eszközrendszer kiszélesítését. Ez csak az egyik oldala a feladatnak, maradt még tennivaló az áldozatsegítést illetően, de az nem a büntetőjog része.”