Bocsánatot kért Macron a ruandai népirtás miatt

2021. május 27. 16:37

Emmanuel Macron francia elnök csütörtökön Kigaliban a ruandai népirtás emlékművénél közölte: elismeri országának a történtekben játszott szerepét, és reméli, hogy bocsánatot nyer.

2021. május 27. 16:37
null

Macron a kapcsolatok helyreállításának szándékával utazott a kelet-afrikai országba, amely hosszú évek óta azzal vádolta Franciaországot, hogy bűnrészes vont a több 800 ezer ember – többségükben a tuszi nemzetiséghez tartozók – életét követelő 1994. évi atrocitásokban.    

Franciaországnak feladata van

A Kigali Gisozi nevű városrészében álló emlékműnél – ahol a népirtás több mint 250 ezer áldozatának a maradványai nyugszanak – mondott beszédében a francia elnök kijelentette, hogy „Franciaországnak feladata van a történtek kapcsán, és elismeri a szenvedés nagyságát, amelyet a népírtás okozott a ruandai népnek”. Emlékeztetett, hogy

a nemzetközi közösség három végtelen hónapot hagyott eltelni anélkül, hogy reagált volna a népirtásra,

amelyben a hutu többséghez tartozók mészárolták le a tuszi kisebbség tagjait és a mérsékelt hutukat. Franciaország meg akarta ugyan akadályozni a regionális konfliktust, illetve polgárháborút az 1993. évi nemzetközi tárgyalásokon – mondta Macron –, de nem vett tudomást a megfigyelők figyelmeztetéseiről, nem szándékosan támogatva ezzel a népirtást hónapokkal később elkövetőket.    

Macront, aki indulásakor reményét fejezte ki, hogy új kezdet áll be a kapcsolatokban, Paul Kagamé ruandai elnök fogadta.    

Vendéglátójával, Paul Kagamé elnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján Macron bejelentette, rövidesen francia nagykövetet neveznek ki Kigaliba, ahol ez a poszt betöltetlen volt a két ország között a 2015 óta a népirtásan játszott francia szerep kapcsán kiéleződött feszültségek miatt. „Kapcsolataink rendezése e nélkül a szakasz nélkül nem indulhat el” – közölte Macron. Jelenleg Franciaországot ügyvivő képviseli Ruandában – tette hozzá a francia elnök.    

Kagame szerint bátor volt Macron tette

Paul Kagamé a sajtótájékoztatón hatalmas bátorságról tanúskodó, a bocsánatkérésnél értékesebb cselekedetnek nevezte Emmanuel Macronnak a népirtás emlékművénél mondott szavait. „Beszéde maga volt az igazság” – fogalmazott. „Röviddel korábban a francia elnök közölte: elismeri Franciaország felelősségét a tuszik elleni ruandai népirtásban, hozzátéve, hogy Párizs nem volt cinkos”.    

A Vincent Duclert vezette francia történész bizottság nemrégiben arra jutott, hogy Franciaországnak súlyos felelőssége volt a népirtásban.

A történészek egyik megállapítása az volt, hogy Párizs nem vett tudomást a népirtás előkészületeiről. A bizottság ugyanakkor leszögezte, hogy nincs bizonyíték Franciaország bűnrészességére a halálesetekben. 2010-ben Nicolas Sarkozy akkori francia elnök járt Ruandában, első francia államfőként a népirtás óta, és beismerte a francia hatóságok „súlyos hibáit és egyfajta vakságát, amelyeknek drámai következményei lettek”.    

Macron, aki hivatalba lépése óta most először látogatott a kelet-afrikai országba, csütörtökön érkezett Ruandába, és onnan pénteken a Dél-afrikai Köztársaságba utazik tovább, ahol a koronavírus-világjárványról és a vakcinagyártásról tárgyal az afrikai kontinensen.

(MTI)

Fotó: MTI/AP/Muhizi Olivier

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
DE JÓ
2021. május 28. 14:58
Az a baj, hogy nem sokára majd a saját népétől kellene hasonló okokból ugyanígy bocsánatot kérni, csak arra már sem neki, sem a fajtájának nem lesz módja... De jó, hogy itthon nem ők kormányoznak !!!
Akitlosz
2021. május 28. 13:10
"A Vincent Duclert vezette francia történész bizottság nemrégiben arra jutott, hogy Franciaországnak súlyos felelőssége volt a népirtásban. A történészek egyik megállapítása az volt, hogy Párizs nem vett tudomást a népirtás előkészületeiről" Kellett volna? Ruanda független ország. Mi köze van Franciaországnak az országhatárain kívül történtekhez? Ruanda francia gyarmat sem volt soha.
Akitlosz
2021. május 28. 13:00
"a hutu többséghez tartozók mészárolták le a tuszi kisebbség tagjait és a mérsékelt hutukat." Ilyen egyszerű népirtást csinálni. Hutu vagy? Akkor nesze itt egy machete, daraboljad fel a tuszikat! Hogy mi, hogy nem akarod? Semmi gond, akkor csak állj be oda a tuszik közé! Pár perc és sorra kerülsz.
Akitlosz
2021. május 28. 12:55
Két és félszer, lassan háromszor annyian élnek ma Ruandában, mint a milliós népirtás előtt. A népirtás a túlszaporodás ellen nem véd. Ahhoz nagyobb népirtások kellenének és gyakrabban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!