„Férfi-e ön egyáltalán?” – kérdezte a Jobbik elnöke a kormányfőt az azonnali kérdések órájában, majd felmutatott Orbánnak egy piros lapot.
Az Országgyűlés ötnapos üléssel folytatja munkáját a következő két hétben. A képviselők ez idő alatt összesen 36 javaslatról dönthetnek és 26 általános vitát bonyolíthatnak le – adott előzetes tájékoztatást az MTI.
A házelnök napirendi javaslata alapján az ülés hétfőn 13 órakor három, a közelmúltban elhunyt képviselőre: Serfőző Andrásra (MSZP), Hajdú Zoltánra (SZDSZ) és Lusztig Péterre (MSZP) emlékezéssel kezdődik. A napirend előtti felszólalásokat követően az interpellációk másfél órában, az azonnali kérdések és válaszok hatvan percben hangozhatnak el – közölte a hétfői ülés menetrendjét a távirati iroda.
„Miniszterelnök úr, férfi-e ön egyáltalán?” – kezdte a Jobbik elnöke, mire Latorcai János levezető elnök leállította, és megkérte, hogy mellőzze a személyes sértéseket.
Jakab felrótta Orbán Viktornak, hogy a Kossuth Rádióban kitért a magyar labdarúgó-válogatott ügyeire: „Még egy ilyen gyáva embert nem látott, férfi talán vagy egy gyerek, aki nem vállalja a felelősséget a tetteiért?” – fogalmazott felszólalásában a miniszterelnöknek címezve a Jobbik elnöke. Majd azzal folytatta a Jobbik elnöke, hogy itt lenne az ideje, hogy Orbán Viktor vállalja a felelősséget a koronavírusban elhunytak miatt. Majd Jakab azzal folytatta, hogy Orbán Viktor a Kossuth rádióban a labdarúgó-válogatottról beszélt, megjegyezte, hogy lehet, jobban járna az ország, ha a miniszterelnök szövetségi kapitány lenne, végül azt kérdezte Orbántól, vállalja-e a felelősséget vagy másra mutogat?
Orbán viszontválaszában ismertette a mai koronavírus-számokat.
„Reményeink szerint június elején képesek leszünk arra, hogy 7,7 millió embert beoltsunk” – erősítette meg.
„A halál az komoly dolog, mindenki aki meghal, az valakinek a rokona. Ha halálról van szó, akkor kellő komolysággal kell beszélni, de a Jobbik frakcióvezetője nyegle és faragatlan módon beszél a halottakról. Mi a halottainknak megadjuk a végtisztességet, és a hozzátartozókat segítjük. Az országot pedig újraindítjuk, mert az ország élni akar” – mondta a kormányfő.
Viszontválaszában Jakab Péter újra megkérdezte a miniszterelnököt, vállalja-e a felelősséget. „Ön megbukott, hogy mondjam, hogy megértse?”,
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy a halálozások számát és arányát tekintve az uniós adatszolgáltatást érdemes elolvasni. Teljesen nyilvánosak az uniós adatok: az unióban a középmezőnyben vagyunk a halálozást tekintve. Önök igazságtalanul támadják a magyar egészségügyet, mivel a baloldal állításaival szemben a magyar egészségügy képes ellátni a betegeket – mondta a kormányfő. „Önök oltásellenesek, és ez az igazi veszély, mivel lebeszélik az embereket az oltás felvételéről, és akik emiatt meghalnak, azokért Önök viselik a felelősséget” – tette hozzá.
Orbán Viktor Vadai Ágnesnek (DK) azt mondta, hogy a válság kezdete óta minden napot azzal töltöttek, hogy a magyar emberek életét megmentsék. Minden gondolatunkat és percünket ez kötötte le. Magyarország ezzel a feladattal jól birkózott meg, mivel az unióban a másodikak vagyunk. „Ezzel párhuzamosan Önök folyamatosan gátolták a védekezést kamuhírekkel, álvideókkal, és oltásellenességgel. Elismeréssel tartozunk az egészségügyben dolgozókkal, és nem vádaskodással” – mondta a kormányfő.
„Visszautasítom az egészségügyben dolgozókat ért rágalmakat” – tette hozzá.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy minden erőnket megfeszítve azon dolgozunk, hogy legyen elegendő vakcina, és azt a megfelelő helyre eljutassuk. „Háborús időket leszámítva nem kell egy országnak egy ilyen logisztikai műveletet végeznie. A halál és fertőzés ellen csak az oltás a megoldás. Önök oltásellenesek, miközben az egyik képviselőjük aláírta az orosz vakcina elleni petíciót, majd pedig beoltotta magát az orosz vakcinával. Ez sokat elmond Önökről” – válaszolta Szabó Tímeának a miniszterelnök, miután a Párbeszéd politikusa ismét a halálozási adatokkal összefüggésben tett fel kérdéseket.
A jobbikos Steinmetz Ádám a magyar U21-es válogatott márciusi Eb-szereplését hozta fel példának, és a sportfinanszírozást kritizálta.
„Egyetlen sportág esetében sem visel felelősséget egyetlen parlamenti képviselő és miniszter sem - tette hozzá. A sportági szakszövetségek viselik a felelősséget” – mondta a kormányfő. „Az olimpia után mindegyik sportági szakszövetséggel leülünk, és értékeljük az eredményeket, és annak függvényében kötünk új megállapodásokat” – mondta Orbán Viktor.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd