Szép volt, magyarok! Így teljesítettek sportolóink 2024-ben
Eseménydús és eredményekben gazdag év volt 2024 a magyar sportban. A labdarúgó Európa-bajnokság és az olimpia mellett is sok fontos pillanatot érdemes felidézni. Íme a legemlékezetesebbek.
Rióban 160-an voltak a sportolók, Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke idén is elégedett lenne ezzel a számmal.
A pandémia a különböző kvalifikációs versenyeket is felrúgta, még mindig nem végleges az utazók névsora – írja az Index. Jelen állás szerint a küldöttségünk 119 főből áll, de ez a szám még szinte biztosan emelkedni fog.
Csapatsportok
A magyar női kézilabda-válogatott legutóbb a 2008-as pekingi olimpián vett részt. A sikerrel megvívott győri kvalifikációs torna egyrészt az ő rossz sorozatuk végét is jelentette, valamint az is eldőlt, hogy
majd, hiszen rajtuk kívül női és férfi pólósaink is ott lesznek Japánban, írják.
Úszás, vitorlázás
Tokióban is az úszóválogatottunk lesz a legnépesebb, jelen állás szerint 28 főre számíthat Sós Csaba szövetségi kapitány. Úszásban nincsenek kvalifikációs versenyek és nem is a világranglista a mérvadó, hanem egy bizonyos szintidőt kell teljesíteniük a versenyzőknek.
Nyílt vízen helyezés után adnak kvótát, amelyből eddig egy van a magyaroknak Rasovszky Kristóf révén. A nőknél is összejöhet még egy kvóta, ehhez az egyik magyar úszónak a májusi kvalifikációs versenyen a legjobb 9-ben kell végeznie.
Annak ellenére, hogy Magyarország nem tengeri nemzet, vitorlázásban is bízhatunk jó eredményben, írják.
Dániában, egyúttal ő lett az első magyar, aki kvalifikálta magát Tokióba. Egy nappal később a Laser Radialban versenyző Érdi Mária csatlakozott hozzá, ugyani nyolcadikként végzett a vb-n. Mellettük a Laser Standard hajóosztályban érdekelt Vadnai Benjaminnak és a szörfös Cholnoky Sárának is szurkolhatunk majd az olimpián.
Birkózás, vívás
A birkózók közül csak kötöttfogásban sikerült újabb helyet kiharcolni, méghozzá a világ- és Európa-bajnok Korpási Bálintnak a 67 kilogrammosok között . Jelenleg öt kvótánk van: Lőrincz Viktor (kötöttfogás, 87 kg), Lőrincz Tamás (kötöttfogás, 77 kb), Iszmail Muszukajev (szabadfogás, 65 kg), illetve Sastin Marianna (62 kg) révén. Az Index szerint hatalmas meglepetés lenne, ha nem ők képviselnék az országot Tokióban, a többieknek pedig a május elején rendezett szófiai versenyek lesz alkalmuk javítani.
Közölték: vívásban csapatként lehet kijutni az olimpiára, minden válogatott 3+1 tartalék helyet jelent. Női tőr- és férfi kardcsapatunk már tavaly bebiztosította magát a világranglista-helyezése alapján, míg a női kardozók bő egy héttel ezelőtt a budapesti világkupa-versenyen váltották meg a jegyüket Tokióba. Innentől pedig egyrészt a ranglistán, másrészt a vívószövetség döntésén múlik, hogy pontosan kikből áll majd a válogatott.
Sportlövészet, kerékpár
Sportlövészetben sem névre szól a kvóta, ám a hazai szövetség iránymutatása alapján mindenki ott lesz, aki kvalifikálta magát, jelen esetben Péni István, Sidi Péter, Mészáros Eszter és Major Veronika. Azt írják, egy ország minden számban 2-2 versenyzőt indíthat, egy ember pedig több fegyvernemben is ott lehet a lőállásban, úgyhogy a jelenlegi 4 kvóta nem is kevés. Idén debütál a vegyes páros, amelyben Péni István és Dénes Eszter vasárnap világcsúcsot lőtt Újdelhiben.
Kerékpárban is országonként lehet kvalifikálni. Magyarországnak egy helye biztosan lesz a férfi mezőnyversenyben, ahol alighanem Valter Attila áll rajthoz. Jó hír, hogy a hegyi szakágban is „beeshet” még 1-1 női és férfi kvóta, amint lezárják a ranglistát.
Torna, ökölvívás, atlétika, asztalitenisz
A tornászok közül a friss Eb-győztes Kovács Zsófia helye biztos a 2019-es stuttgarti világbajnokság óta, az ökölvívóknál pedig Gálos Roland (57 kb) volt az, aki kvótát szerzett tavaly a londoni viadalon.
Az atlétikai küldöttség egyelőre ötfős, amelyet Gyurátz Réka, Halász Bence (kalapácsvetés), Krizsán Xénia (hétpróba), Kácser Zita (3000 méter akadály) és az olimpiai bronzérmes Márton Anita (súlylökés) alkot, ők már mind teljesítették azt a minősítő időt/távolságot/pontszámot, ami az olimpiai részvétel feltétele, írják.
Az öttusázóknál egyelőre két hely kelt el Kovács Sarolta és Demeter Bence révén. Emlékeztettek: asztaliteniszben is van már legalább négy résztvevőnk.
A szám azóta 119-re nőtt, és még nincs vége, teszik hozzá, hiszen a már említett pótkvalifikációs versenyeken kívül számos olyan sportág van, ahol még nincs, de szinte biztosan lesz magyar delegált (cselgáncs, triatlon). Rióban 160-an voltak a sportolók, Kulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke pedig idén is elégedett lenne ezzel a számmal.
Fotó: MTI