Milliárdok kerülnek a magyar családok zsebébe – örömhírrel jelentkezett Orbán Viktor (VIDEÓ)
A miniszterelnök bejelentette, hogy az állampapírok után 2025-ben 1700 milliárd forintnyi kamatot fizettünk ki a magyar lakosságnak.
„Amikor eléri az átoltottság a 2,5 milliót, el lehet kezdeni az újraindítást” – szögezte le a kormányfő. Összefoglalónk a miniszterelnök péntek reggeli bejelentéséről.
Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának vendége volt. A kormányfő a beszélgetés elején elmondta:
Mint a kormányfő fogalmazott: ennek az az oka, hogy „rekordokat döntöget a harmadik hullám”. Mint azt a miniszterelnök kifejtette: meghalt 213 honfitársunk, 1174 ember van lélegeztetőgépen és ezen kívül is még több mint 9 ezren vannak kórházban. Orbán Viktor leszögezte: a szakemberek szerint „ez nem az a pillanat, amikor az érvényben lévő intézkedéseken enyhíteni lehetne”. A kormányfő a hazai járványkezelésről szólva elmondta: a lélegeztetőgéppel felszerelt ágyak kapacitásának a felét sem értük még el, és ugyanez igaz a kórházi ágyakra is. A legfőbb kérdés, van-e elég ember. Mint fogalmazott: „a kapacitások jelentősek, a kérdés mindig az, hogy van-e elegendő ember, aki ezeket működteti”.
A miniszterelnök ennek kapcsán közölte, a kórházigazgatók tapasztaltak, felkészültek, és minden kórház biztos irányítás alatt van. A velük való egyeztetésekről szólva a kormányfő elmondta, megnyugtató híreket kapott. Mint fogalmazott: természetesen minden vezetőnek volt problémája, de központi segítséggel ezeket meg is tudják oldani. A rezidensekről szólva a miniszterelnök elmondta: őket már javarészt beoltották és vezényelték is őket.
Komoly összefüggés van az elhízás, a cukorbetegség és a koronavírus-fertőzés súlyos lefolyása között
Orbán Viktor elmondta, hogy további szigorításokat már nem biztos, hogy elviselnének az emberek. A kormányfő szólt arról is, hogy kiderült, hogy komoly összefüggés van az elhízás és a cukorbetegség és a betegség súlyos lefolyása között.
A miniszterelnök elmondta, hogy a fiatalok, a kisvállalkozók és a szolgáltatószektorban lévők is nehéz helyzetben vannak a járvány miatt. Jó esély van arra, hogy az iskolákat újranyissuk, valamint arra is, hogy a gazdaság újraindítása után egy sikeres, bőséges gazdasági évnek nézünk elébe. Mint a kisvállalkozók kapcsán Orbán Viktor fogalmazott: „igyekszünk bértámogatást adni, és újraindítási gyorskölcsönt, de ha újraindítottuk a gazdaságot, erős és bőséges lesz a következő gazdasági év, csak addig tartsanak ki” – kérte a miniszterelnök.
Az Operatív Törzs már dolgozik az újraindítási terven
Orbán Viktor közölte azt is, hogy az oltások számának növekedése a legfontosabb védelmi intézkedés. Minden héten négyszer-ötször annyi embert oltanak be, mint ahányan megbetegednek – tette hozzá. Mint fogalmazott: „lezártuk a nemzeti konzultációt. Az Operatív Törzs feladatként megkapta, hogy készítse el az újraindítási tervet. Ugyanis olyan oltási terv kell, ami megmutatja, mi történik, ha bizonyos számú oltott van” – tájékoztatott a miniszterelnök. A kormányfő a nyitásról szólva elmondta:
A húsvéti időszak külön járványügyi intézkedést igényel, erről jövő héten tájékoztatnak
A miniszterelnök szólt arról is, hogy az egész húsvét külön járványügyi intézkedést igényel, erről jövő héten tájékoztatnak. A kormányfő elmondta, hogy a beoltott emberek száma ma haladja meg a 1,5 milliót. 1,260 millió az oltási igazolvánnyal rendelkezők száma. Mindez azt jelenti, hogy jelenleg nagyjából kétmillió dokumentáltan védett ember van hazánkban.
Mindezek mellett van a látencia is, akik nem tudják, hogy megfertőződtek – tette hozzá. Róluk szólva a kormányfő elmondta: „ez a csoport is kaphat védelmi igazolványt, ha átesik egy vizsgálaton, és kiderül, hogy korábban fertőzött volt. Lesznek a nyitásnak olyan szakaszai, amikor a védettségi igazolvánnyal több szolgáltatás lesz elérhető” – tette hozzá.
A baloldal jó lenne, ha befejezné az oltásellenes kampányát
Orbán Viktor Szaniszló Sándor DK-s polgármester akciójáról szólva elmondta, hogy jó lenne, ha a baloldal befejezné az oltásellenes kampányát.
– szögezte le a kormányfő.
„Az unió nem tudott megbirkózni a feladattal”
Orbán Viktor arról is beszélt, ha nyilvánosságra hozhatnák a szerződéseket, akkor kiderülne, hogy mi a beszerzés rendje. „A migráció után ez a második nagy csalódásunk az európai politikában. Az unió nem tudott megbirkózni ezzel a feladattal. Mindez jól mutatja, hogy a nemzetállamok felett nem járt el az idő” – szögezte le a miniszterelnök.
„Újra kell egyesíteni az országot”
A kormányfő arról is beszélt, hogy a következő időszakban több mint félmillióval kevesebb AstraZeneca vakcina érkezik hazánkba. Mint fogalmazott: „ha ez így lesz, akkor 500 ezerrel több keleti vakcinát kell szereznünk a következő időszakban. Minderről most is tárgyalásunk” – tette hozzá. Kiemelte: „jó esélyünk van arra, hogy a kiesett AstraZenaca vakcinát tudjuk pótolni keleti vakcinákkal.”
Brüsszel hozzáállása kapcsán a kormányfő leszögezte: „Brüsszelből nem útlevél-szabályozási koncepciót várunk, hanem vakcinát”. Mint fogalmazott: „ennyi boldogtalan embert még nem láttunk Európában, mi magyarok is rossz lelkiállapotban vagyunk” – tette hozzá a kormányfő. Mint fogalmazott: lelkileg megviselt állapotban vagyunk, lelkileg is újra kell indítani az országot”. Újra kell egyesíteni az országot, és ez meghaladja a politikusok feladatát” – mondta a kormányfő. „Itt mindenkire szükség lesz” – tette hozzá..
Nem oltópontból van kevés, hanem vakcinából
Orbán Viktor szólt arról is, hogy a vírus kapcsán soha nem látott mértékű, egymásnak ellentmondó hírek vannak, még a migráció esetében sem volt ilyen. Mindenki próbáljon meg a kormányra hallgatni, mert mindig elmondják, hogy mi a biztos információ a koronavírus kapcsán – tanácsolta a kormányfő.
Példaként leszögezte, hogy
Ma háziorvosoknál oltanak alapvetően, és aki úgy érzi, hogy nem megfelelő az oltópont, akkor ott alkalmas helyet keresnek – tette hozzá a miniszterelnök.
Zajlik az európai jobboldal újjászervezése
Orbán Viktor a beszélgetés végén, kérdésre válaszolva arról is szót ejtett, hogy
Mint emlékeztetett: a migrációs válság idején roppant meg először a kapcsolat, de korábban sem kapott a kormány egyértelmű támogatást a rezsicsökkentés és a bankok megadóztatására az EPP-től. „Most beesett a világjárvány, és ahelyett, hogy segítenék a védekezést, folytatták a nyüstölést. Ilyenkor a legjobb, ha az ember veszi a kalapját. Kapcsolatban vagyok a lengyel és olasz vezetőkkel, és az európai jobboldal újraszervezésén dolgozunk” – zárta szavait a kormányfő.
Címlapkép: MTI