Ez ugyan nem tűnik soknak a 6 éves pusztítástól megviselt országok számára, de érdemes felidézni, hogy akkoriban egy uncia arany 38 amerikai dollár volt, ami ma 1615, tehát az 1946-os érték 42-szerese. Vagyis az akkori 14 az a 2011 évi áron számolva kb. 600 milliárd USD-t jelentett a nyugati országoknak, akik éltek is a lehetőséggel, és részben ennek köszönhetően talpra álltak, hogy aztán a további évtizedek fejlődése megvesse az alapját az Európai Gazdasági Közösségnek is. Az összehasonlítás szerint míg a francia dolgozóknak sztrájkolni kell a béremelés eléréséért, Magyarországon a munkások mellett áll az államhatalom: „A Magyar Dolgozók Pártja — írja programunk — a dolgozó nép életszín-vonalának állandó és rendszeresem emeléséért küzd. De nálunk a béremelésnek már nem a tőkés szab határt, hanem a termelés színvonala.
Az árcsökkentés kérdésében már nem korlátlan úr a tőkés: a termelt áruk önköltségén múlik ez elsősorban. Ezért a küzdelem középpontjában — a még meglévő kizsákmányoló elemek korlátozásán, a spekuláció kísérleteinek visszaverésén túl — az áll, hogy emeljük a termelést, csökkentsük az önköltséget.” Kornai feltűnő vehemenciával érvelt a külföldi kölcsönök ellen. Szerinte a francia tőkésosztály, amelyet az egyik területen az amerikaiak kiszorítanak, másutt
a munkásosztály fokozott kizsákmányolásával kárpótolja magát.