„Magyarország mindenkinél előbb cselekedett” – írja a Die Welt múlt csütörtöki cikkében, amiben a szerző azt mutatja be, hogyan lett hazánk európai viszonylatban az első a beadott oltásokat illetően. Gregor Schwung kommentárja rögzíti: Magyarország már az év végén kilógott az európai rendelési procedúrából, miután 7 millió oltóanyagdózist rendelt Moszkvából és Pekingből, az EU-ból rendelt 19 millión kívül. Azóta már nem egy tagállam – hogy áthidalja a hosszadalmas uniós beszerzési eljárást – rendelt, vagy külön tárgyalásokat folytat a Sinopharm és Szputnyik oltóanyagok beszerzéséről.
A bajorok és a horvátok is szeretnének orosz vakcinát
Legutóbb Markus Söder CSU pártelnök, Bajorország miniszterelnöke szögezte le – rögtön a hétvégi tartományi választások után tartott sajtótájékoztatóján –, hogy mivel
az oltás „nem sikertörténet Európa számára”,
,így mielőbb meg kell kezdni a tárgyalásokat Kínával és Oroszországgal, és „bevizsgáltatni ezeket az oltásokat”. Söder egyébként már január végén a keleti vakcinák európai bevezetését támogatta, azt szorgalmazva, hogy az Európai Gyógyszerügynökség mielőbb vizsgálja meg az orosz és a kínai oltóanyagot.
Kijelentette, „ha a Szputnyikról, vagy a kínai oltóanyagról kiderül, hogy jók és hatékonyak a vírus ellen, akkor használni kell őket”. Söder élesen bírálta az európai vakcinabeszerzésket is, mint mondta, „az Európai Bizottság elrontotta azt a feladatát, hogy elegendő vakcinát szerezzen be, illetve fogadtasson el a tagállamok számára”.
A bajor példát megelőzte a horvát. Vili Beros egészségügyi miniszter még március elején kijelentette, megvizsgálják, hogy még azelőtt, hogy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) jóváhagyná a Szputnyik V orosz vakcinát, miként kaphatna az oltóanyag behozatali engedélyt. Ezt követően bekérték a dokumentációt, ami március 14-én meg is érkezett, és a horvát gyógyszerügynökség (Halmed) meg is kezdte a tanulmányozását.
Az osztrákok is léptek
Moszkva és Bécs megállapodott, hogy tárgyalni fog a Szputnyik V orosz vakcina szállításáról. Sebastian Kurz osztrák kancellár a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott telefonbeszélgetés során megvitatta az oltóanyag ausztriai szállítását, illetve a vakcina „közös gyártásának a lehetőségét” is.