Keresztre kötözött és ketrecbe zárt katonák – elképesztő dolgok derültek ki egy ukrán egységről
Az egység állítólagos tevékenységéről egy parlamenti vizsgálóbizottság tájékoztatást adott a védelmi minisztériumnak, de „nem történt semmi”.
A számvevőszék 5-ös skálán osztályozta az egyes önkormányzatok és hivatalaik integritását: ennek átlaga országosan 4,3 lett.
Az elmúlt hetek tapasztalatai azt mutatják, hogy az önkormányzati vezetők a világjárvány időszakában is erőfeszítéseket tesznek a települések korrupció elleni védettségének további erősítéséért – közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) szerdán az MTI-vel.
Közleményükben azt írták, rendszerszintű értékelésük alapján minden önkormányzat és önkormányzati vezető előreléphet a korrupció elleni védettség területén.
Felidézték, január 29-én nyilvánosságra hozott jelentéseikben első alkalommal értékelték egyidejűleg az összes magyarországi önkormányzat és azok hivatalainak integritását – korrupció elleni védettségét –, illetve a működést meghatározó lényeges szabályozási környezetük kialakítását. Hozzátették, az elmúlt hetekben több mint száz visszajelzést kaptak önkormányzatoktól. Arra hívták fel az érintett önkormányzati vezetők figyelmét, hogy lehetőségük van belső ellenőrzést végeztetni, és annak eredményét megküldhetik a számvevőszéknek is.
A Számvevőszék értékelt is
A rendszerszintű értékelésről 21 jelentést készített az ÁSZ: egy országos összegző jelentést, egyet a 66 legnagyobb önkormányzatról (főváros, 23 fővárosi kerületi önkormányzat, 23 megyei jogú város, 19 megyei önkormányzat), 19 jelentést pedig az egyes megyék településeit érintő értékelések tapasztalatairól és következtetéseiről. A számvevőszék 5-ös skálán osztályozta is az egyes önkormányzatok és hivatalaik integritását: ennek átlaga országosan 4,3 lett.
Az ÁSZ értékelése nyomán 1055 önkormányzatnál a vezetők (polgármesterek, elnökök, jegyzők) már tavaly intézkedéseket tettek, ezeken a helyeken javult az integritás, erősödött a korrupció elleni védettség. A számvevőszék további 1329 önkormányzatnál mutatott rá fejlesztési lehetőségre 2021-re vonatkozóan. Azonosította továbbá azokat az önkormányzatokat (202) is, amelyek integritásának kiépítését új, részletes ellenőrzéssel támogatja.
A járványhelyzet kiemelt működési kockázatot jelent
Kiemelték, hogy a szabálykövetésnek és rendezettségnek a világjárvány időszakában különösen nagy jelentősége van. Nemzetközi szervezetek (ENSZ, OECD) és az ÁSZ értékelése szerint ugyanis a járványhelyzet kiemelt működési kockázatot jelent világszerte.
Az ÁSZ megállapítása szerint az önkormányzati vezetők döntő többsége elkötelezett a számvevőszék tapasztalatainak, iránymutatásának hasznosítása mellett, mindez a járványhelyzetben hozzájárul a korrupciós veszélyek magyarországi csökkentéséhez.
(MTI)