Egyesek már űrjogászokról beszélnek, másik a jogot olyan modern szektorokkal vegyítik, mint a mesterséges intelligencia. Van létjogosultsága ebben a környezetben egy alkotmányjoggal foglalkozó versenynek?
D.B.S.: Szerintem abszolút van. Mind a mesterséges intelligencia, mind az űrjog épít olyan univerzális jogi alapokra, elvekre, amelyek markánsan megjelennek az alkotmányjogban,
sőt, magának a jogterületnek köszönhetjük, hogy vannak.
Az alkotmányjognak mindig meglesz egy különleges zsinórmérték szerepe, ami egy gyorsan változó világban minden eddiginél fontosabb. A verseny során kifejezetten törekedünk arra, hogy olyan képességeket használjanak a jelentkezők, melyeket a gyakorlatban is kamatoztatni tudnak.
Az
Országos Alkotmánybírósági Szimulációs Verseny [ABSZI(M)] az Igazságügyi Minisztérium, az Alkotmánybíróság és a Mathias Corvinus Collegium közös szervezésű alkotmányjogi versenye, mely lehetőséget biztosít az ország alkotmányjogot hallgató egyetemistáinak, hogy izgalmas jogeseteken és feladatokon keresztül megmérettethessék magukat. Az idén harmadszorra megrendezett eseményen többek között a tételes alkotmányjogi tudásukat, a természetes jogérzéküket, az érveléstechnikájukat és előadási képességeiket mutathatják meg a jelentkezők. A háromfordulós vetélkedő két online fordulóból, valamint egy szóbeli döntőből áll. A legjobb eredményt elért versenyzőknek lehetősége nyílik az Alkotmánybíróság gyakornoki programjában való részvételre, valamint az I. helyezett csapat fejenként 120 ezer, a II. helyezett 100 ezer/fő, a III. helyezett 75 ezer forint/fő értékű díjazásban részesül. Az első forduló megoldásait
2021. március 15. 23:59-ig várja az ABSZI(M) csapata, az ezt megelőző regisztráció határideje pedig
2021. március 1-je.
Az ABSZI eddig nagyrészt az interakcióra épült: mennyiben nehezíti meg a helyzetet a járványhelyzet? Miben lesz más – esetleg több – az idei verseny?
A.I.: A járvány alapvetően a harmadik fordulóra gyakorolhat hatást, reméljük azonban, hogy szeptemberre változik valamelyest a helyzet, és a döntő már az Alkotmánybíróság üléstermében kerülhet megrendezésre – azonban készülünk természetesen B tervvel is.
Sajnos az elmúlt év folyamán volt lehetőségünk adaptálódni az online környezethez,
és várhatóan ennek bizonyos elemei a pandémia után is megmaradnak. Ebben a helyzetben fontos a kreatív problémamegoldás, amit szervezői oldalról igyekszünk széleskörűen alkalmazni.
Milyen kompetenciákra van szüksége egy mai joghallgatónak?
D.B.S.: Az egyetemen megszerzett tudás gyakorlatba való átültetésre, amelyben szintén segítségére lesz mind a verseny, mind az arra való felkészülés, hiszen akár a rövidebb feladatok megoldásakor, akár a döntőbeli beadványismertetésnél rengeteget számít az elmélet megvalósítása.
I.A.: A csapatmunka és a már említett kreativitás pedig olyan terep, ami a hagyományos egyetemi keretek között nem mindig kerül előtérbe. A versenyfeladatok elkészítése folyamán kifejezetten igyekeztünk ezekre a készségekre helyezni a hangsúlyt.
Mit tud fejleszteni ezen kompetenciák közül az ABSZI?
A.I.: Mivel a versenyre négyfős csapatokban lehet jelentkezni, a versenyzők mindenképpen fejlődni fognak a csapatmunka területén. A harmadik fordulóban kulcskérdés, hogy ki milyen eredményesen tud érvelni a határozattervezete mellett. Ebből kifolyólag bizonyos retorikai és érveléstechnika készségek kerülnek előtérbe.
Nyitókép: Almási-Kerényi Dóra