Magyar Nemzet: A magyar cégek üdvözlik a protekcionista irány felerősödését

2020. december 07. 07:26

Lázár János tíz éven belül nyolcvan százalékban hazait akar látni a polcokon.

2020. december 07. 07:26

A „nemzeti szemléletű kereskedelem meghatározó szereplői” a Magyar Nemzetnek reagáltak Lázár János kormánybiztos azon múlt csütörtöki bejelentésére, amelyben a kormánybiztos „ajtót mutatott” a lakosság napi vásárlásait nagyobb arányban kiszolgáló multiknak. A napilap hétfői számában megjelent cikk szerint a magyar cégek egy emberként üdvözlik a már 2010-ben kihirdetett protekcionista irány felerősödését, mert időszerűnek tartják a hazai termékek és az ellátási lánc talpon maradt iparágainak határozott kormányzati megerősítését az importtal járó kiszolgáltatottság ellenében.    

Tíz éven belül nyolcvan százalékban hazai lehetne a polcokon

A Magyar Nemzet felidézte, hogy a kormánybiztos szerint itt az idő a magyar vidék és az agrárium újratervezésére, de a tervek között szerepel a külföldi kiskereskedelmi láncok kiszorítása is, amelyhez nyíltan protekcionista politika szükséges és offenzívan kell eljárni, mert a magyar nemzeti kiskereskedelem létrehozása már nélkülözhetetlen. Az importhatások kivédésére tíz éven belül pedig a boltok polcain nyolcvan százalékban idehaza előállított és feldolgozott élelmiszereket szeretnének látni – jelezte.    

Láttunk már arra példát, hogy a távozó külföldi lánc üzleteit magyar vállalatok vették át: többtucatnyi élelmiszerbolt került így nemzeti kézbe 2012-ben, amikor a francia Delhaize-csoport kivonulásával a Match és a Profi áruházakat a magyar tulajdonú CBA és a Coop vette át. Vannak tapasztalataink, és külföldön is több EU-konform modell létezik a tulajdonviszonyok harmonizálására – közölte a Magyar Nemzettel Zs. Szőke Zoltán, az Áfeosz-Coop Szövetség elnöke. A nemzetközi cégeket tömörítő Országos Kereskedelmi Szövetség ebben a témában nem kívánt nyilatkozni – olvasható a Magyar Nemzetben.

(MTI)

Összesen 127 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
szotyiratöbbpénzt
2020. december 07. 09:50
Magam részéről elkötelezettje vagyok a jó minőségű magyar élelmiszernek, csak ahogy azt Lázár is megjegyezte, erre jelenleg olcsón (a multik ár-érték arányához viszonyítva) nem vagyunk képesek. Nekem úgy tűnik rossz a sorrend. Dicsérendő az agrárium átalakításának az ötlete, főleg, ha a monokultúrás, a földet kiszipolyozó szántóföldi gazdálkodás helyett a nagyobb hozzáadott értékkel bíró ágazatok erősödhetnek. Együtt a feldolgozóiparral. Bevallottan nem tudunk egyelőre a nagyközönség (ami nálunk extrán árérzékeny) által megszokott és elérhető ár-érték arányt előállítani, de már "multik kifele!", ez nem túl piacbarát, viszont blöff. Másrészt a remélt feldolgozott, ill. késztermék exportjának növelésében a nyersanyaggal szemben pont a nemzetközi bolthálózatokra lehetne számítani saját láncaikon belül.
nempolitizálok
2020. december 07. 09:45
Elég a híreket olvasni. A Lidl-ből és az Aldiból hetente hívnak vissza termékeket,mert veszélyes megenni. Messziről jön és a minősége is szar. Viszont olcsóbb mint a magyar,vagy még az sem. Ezektől soha nem veszek élelmiszert, napi termékekből hús,tej,joghurt,stb.kizárólag magyar árut elsősorban a piacon, de jobb közértekből is. A gyártót figyelem.
misi53
2020. december 07. 08:41
A cba drága , főleg a príma , csak muszályból megyek be ,pedig 30 méterre van tőlem.
jóember
2020. december 07. 08:37
Nem rossz gondolat, de hogyan akarja Lázár ezt véghezvinni? Hatalmi eszközökkel OK, meg lehet csinálni akár már holnap, de annak tragikus következményei lennének. Ha a nyugati multi helyére egy magyar gigalánc lép az mivel lesz az jobb? Korábban a sok hazai kiskereskedő garantáltan magyar árut forgalmazott, de ezeket tönkre tették a multik, azt az állapotot visszahozni már nem lehet. A mezőgazdasági támogatási rendszert is át kellene alakítani, mert most a fűnövesztők és a gabonatermesztők ennek a nyertesei. A kertészeti ágazatok vissza fognak fejlődni mert nem bírják az árversenyt a külföldivel szemben. Jobb lenne egy termelési alapú támogatási rendszert bevezetni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!