Braun Róbert (az a Braun, igen) a negatív kampányról ír, kiemelve Finkelstein és a Fidesz szerepét eme amerikai jelenség hazai meghonosításában; szóba kerül a nyelvi keretezés, a Big Data, az előválasztás intézménye, a kampányfinanszírozás, a médiarendszer és médiapiac (gondoljunk csak a kereskedelmi tévékre).
A mozgalmak és ideológiák tekintetében a Mandiner olvasóközönségének különösen érdekes lehet
Lakatos Júlia amerikai konzervatív ellenkultúra hazai (állítólagos) adoptálásáról szóló esszéje, B. Simon Krisztián alt-rightról szóló szövege,
Stumpf Péter Bencének és Szabó Pálócz Orsolyának a liberalizmus „rettegett kifejezéséről” szóló eszmefuttatása, Kováts Eszter identitáspolitikáról szóló tanulmánya. Üde, a politikától picit távolító színfolt Paár Ádám elemzése az ideológiák, elnökök és filmek témakörében.
Az amerikai és a magyar jobboldal
Ezen ponton lenne pár kiegészítő megjegyzésem: míg a korábbi esszék informativitásuk és gyakran könnyen beazonosítható, bár finom és (tudományos mivoltuk miatt megkövetelt módon visszafogott) indirekt narratívájuk melletti kompaktságuk miatt is hasznosak az olvasók számára, a jobboldaliságra vonatkozó két esszé informativitásával együtt is további megjegyzésekre méltó – bár kétségkívül nagyon nehéz átfogó képet alkotni és elkerülni a mozaikszerűséget.
Mindenesetre impresszív, hogy Lakatos Júlia említi a Mandinert, és viszonylag hosszan elemzi a Kommentár folyóirat kánonépítési kísérletét. Érthető, hogy az amerikai politika és gondolkodás magyarországi hatásáról szóló kötetben annak hazai lenyomataira koncentrálnak a szerzők, de jelezném, hogy azért az amerikai jobboldali gondolkodásról és politikáról nem mondható el, hogy kiemelten domináns módon meghatározó lenne a magyar jobboldalon, legyen szó hétköznapi értékrendről, reflektív konzervatív gondolkodásról vagy épp politikáról.
Amit a magyar jobboldali politikai elit keres az amerikai jobboldalon, az amerikai politikában, azok technikák. A gondolkodók pedig ötleteket, inspirációt keresnek, de azért általában épp
azok az amerikai konzervatív gondolkodók lesznek szimpatikusabbak számukra, akik éppenhogy kilógnak az amerikai jobboldali mainstreamből,
és közelebb állnak az európai kontinentális jobboldali tradíciókhoz – például a Lakatos Júlia által is említett Russell Kirk, Richard Weaver bár az ő hatása itthon minimális sajnos) vagy épp Rod Dreher.