Nem vicc: „Orbanizálódás” miatt retteg egy Trump-győzelemtől a Politico
Aggódik a liberális média Orbán és Trump szoros szövetsége miatt.
Politikai vétót emel a magyar kormány az uniós költségvetés ügyében a Portfolio szerint.
Ahogy mi is megírtuk, korábban a magyar kormányfő belengette, hogy kész vétózni az uniós költségvetést és a helyreállítási alapot is, amennyiben jogállamisághoz kötik az egyes tagállamoknak szánt források kifizetését. A Portfolio arról ír: délután politikai vétót emel a magyar kormány Brüsszelben a 2021-2027-es uniós költségvetés és a helyreállítási alappal kapcsolatos saját forrás rendelet ügyében.
A lap szerint ez még nem a hivatalos formális (jogi) vétót jelenti, de az is jöhet napokon belül a két rendelet ügyében.
A német soros elnökség egy hétfő délutáni brüsszeli tanácskozáson egy politikai állásfoglalást kér a tagállamoktól, hogy mondják meg: a 3 szóban forgó jogszabályban mi a politikai álláspontjuk. A Portfolio szerint ezen az eseményen a magyar kormány a hétéves keretköltségvetést és a helyreállítási alaphoz szükséges rendeletet is megvétózza.
A lap szerint ha ez történik, rögtön hatalmas nyomásgyakorlás indulhat Magyarország és Lengyelország felé, hogy engedjenek álláspontjukból, ugyanakkor várhatóan egyezkedés is kezdődik, hogy legyen egy mindenki számára elfogadható jogállamisági feltételrendszer.
Végső soron a Portfolio szerint az is megtörténhet, hogy a helyreállítási alapról kormányközi alapon megegyezik a többi tagállam, és abból kimarad Magyarország. Ez esetben a lap szerint „inkább lemondunk 16 milliárd eurónyi helyreállítási forrásról, csak ne vonatkozzon ránk a szigorú jogállamisági feltételrendszer”.
A Mandiner november 8-án írt arról, hogy Orbán Viktor kész vétózni az uniós költségvetést és a helyreállítási alapot is, amennyiben jogállamisághoz kötik az egyes tagállamoknak szánt források kifizetését. Értesüléseink szerint a magyar miniszterelnök levélben fordult a jelenlegi, valamint a jövő évi soros uniós elnökséget ellátó országok, azaz Németország, Szlovénia és Portugália vezetőihez, továbbá Charles Michelhez, az Európai Tanács és Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez. Írásában a kormányfő előrevetítette: bár Magyarország elkötelezett az együttműködésben, a fejlemények tükrében a júliusban elfogadott csomaghoz szükséges egyhangúságot nem tudja biztosítani.