Főispán: Karácsony Gergely félretájékoztatja a budapestieket (VIDEÓ)
Sára Botod szerint teljesen félrevezeti a fővárosi lakókat a főpolgármester.
Miért támogatta a judapestező Bíró Lászlót Karácsony Gergely? Miért szólalt meg az ügyben Fürjes Balázs? Mit szól a kispesti szocialisták kokainos és korrupciós botrányához a főpolgármester? Megvalósul-e a kormány és a főváros közötti együttműködés a Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár szerint? Nagyinterjúk Karácsony Gergellyel és Fürjes Balázzsal a Mandiner hetilapban!
A Fidesz-kormány ne oktasson ki szolidaritásból!
„A főváros és a kormány közötti viszony a napi munkavégzés szintjén jobb, mint amilyennek látszik” – állítja interjúnkban Karácsony Gergely, aki kérdésünkre, hogy miért nem ül le vitázni Fürjes Balázssal, leszögezte: egy köztisztviselő ne folytasson politikai vitát politikusokkal.
Bíró László támogatása kapcsán Karácsony hangsúlyozta: sajnos a magyar politikában csak kevesen tudnak a hibáikért bocsánatot kérni. „Szeretnék hinni abban, hogy Bíró bocsánatkérése hiteles és őszinte” – fogalmazott.
A főpolgármestert kérdeztük arról is, hogy hol a megígért minden budapesti újszülött után ültetett fa. „A főváros az elmúlt időszakban hat szabadidőparkot adott át, ahol sok fát ültettünk. Ami a konkrét vállalásunkat illeti, messze túl fogjuk szárnyalni, jóval több fát fogunk ültetni ebben a ciklusban, de ehhez területeket kell szereznünk” – hangsúlyozza.
Annak kapcsán, hogy a szolidaritási hozzájárulást a szegényebb háromezer önkormányzat kapja meg, Karácsony leszögezte: „A Fidesz-kormány engem ne oktasson ki szolidaritásból! A fővárosnak is szüksége van szolidaritásra. A kormányzati sarctól függetlenül is Budapestet sújtja a legjobban a járvány, bevételeink jó része ugyanis elveszik.”
Van-e miniszterelnöki ambíciója? – kérdeztük a főpolgármestert, aki jelezte, nem tervez elindulni a szerinte szükséges ellenzéki előválasztáson.
„Három ember van, aki nem szeretné, hogy induljak: Orbán Viktor, Gyurcsány Ferenc, és én vagyok a harmadik” – fogalmazott.
Kutya kötelességünk az együttműködés!
„Budapest fejlesztése a városvezetés és a kormány közös feladata, kutya kötelességünk az együttműködés” – szögezte le Fürjes Balázs, és hangsúlyozta: bármikor leülne vitázni a főpolgármesterrel, bár úgy látja: „kerüli a nyilvánosság előtti valódi párbeszédet, az élő vitákat. Nincsenek a Tarlós István idején megszokott rendszeres, a szerkesztőségeknek kérdezési lehetőséget biztosító sajtótájékoztatók, csak Facebook-monológok” – fogalmaz.
Fürjes Balázst megkérdeztük arról, hogy szakpolitikusként miért akart megszólalni a borsodi választás ügyében.
„Hogy támogathat Budapest első embere egy olyan jelöltet, aki judapestezve zsidózik, aki cigánygyűlölő szövegeket nyom?” – tette fel a kérdést, hozzátéve, szerinte Budapest első embere ezzel átlépett egy kritikus határt.
A főváros anyagi helyzete kapcsán kifejtette, szerinte a főpolgármesternek a tényekkel, a közgazdászokkal és a Moody’szal van vitája, nem a kormánnyal. „Tisztelettel javaslom bárkinek, objektív mérőszámok alapján hasonlítsa össze az önkormányzatok helyzetét. Adóerő, meg- takarítások, szabad készpénzállomány, iparűzésiadó-bevétel növekedése – Budapest mindegyik alapján a leggazdagabbak között van” – mutat rá.
Az interjúból kiderül az is, hogy a kormány milyen javaslatokkal érkezik majd a belvárosi autóforgalom csökkentésére vonatkozóan a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsába, továbbá, hogy mikor adják oda a Lánchíd felújítására megígért 6 milliárd forintot.
„A kormány nem fog semmit építeni, amíg nincs egyetértés a városvezetéssel. De abban nem vagyunk partnerek, hogy a főpolgármester szabálytalanul, a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsában való egyeztetés nélkül módosítsa a Városligeti építési szabályzatot” – hangsúlyozza a Liget-projekt kapcsán.
Fürjes Balázst megkérdeztük arról is, hogy vállalnál-e a főpolgármesteri munkát a jövőben. „Ki van zárva” – válaszolta, hozzátéve: szerinte ha a főpolgármester esetleg miniszterelnök-jelölt lesz is, fontos, hogy a budapestieknek nézzen a szemükbe, és mondja meg nekik őszintén, visszaadja-e idő előtt az öt évre kért és kapott megbízást.