Az Európai Unió egyetlen napot sem várt: újabb támadást indított Magyarország ellen
Súlyos következményekkel fenyegetőznek.
A magyar kormány ki szeretné szorítani a külföldi tulajdonosokat a Budapest Airport Zrt.-ből.
A Bloomberg az előzetes tárgyalásokhoz közel álló forrásokra hivatkozva azt állítja, hogy egy magyarokból álló konzorcium ajánlatot tett a budapesti reptérre – írja a Portfolio.
A Bloomberg szerint Orbán Viktor nyíltan nyilatkozott arról a szándékáról, hogy ki szeretné szorítani a külföldi tulajdonosokat a Budapest Airport Zrt.-ből, amely a világ egyik leggyorsabban növekvő közepes méretű reptere. A koronavírus-válság, ami a légiközlekedési szektort különösen súlyosan érintette, lenyomta a repterek értékeltségét, így most olcsóbban hozzá lehetne jutni a reptérhez. Tavaly, mielőtt kitört volna a járvány,
A Budapest Airport három jelenlegi tulajdonosa, a szingapúri állami befektetési alap (GIC), egy kanadai nyugdíjalap, és az AviAlliance, egy reptereket működtető, kanadai cég. A tulajdonosoknál egyelőre nincs tervbe véve a reptér eladása.
A budapesti reptér forgalma dinamikusan növekedett az elmúlt években. A fapados légitársaságoknak köszönhetően, tavaly 43 százalékkal nőtt bevétele – 331 millió euróra. De a koronavírus miatt idén 90 százalékkal csökkent az utasforgalom.
Kik vennék meg?
A konzorcium tagja a MOL mellett Jellinek Dániel, az ingatlanbefektetésekkel foglalkozó Indotek Csoport alapítója és Magyarország egyik leggazdagabb embere. A Budapest Airportot 2005-ben privatizálták, de a reptér magyar kézbe kerülése beleillene az Orbán-kormány céljaiba, ugyanis a kormány
A kormány idén már nyitott a légiközlekedés felé, 90 százalékos részesedést vásárolt a sármelléki reptérben.