A heteroszexuális házasság nem az Egyház „találmánya”
Ez egy jogi intézmény (is), amelynek célja a nemzedékek rendjének biztosítása, és amely minden kultúrában és minden időben megtalálható.
Közel ötezerrel több új házasságot kötöttek, mint ahányat felbontottak – derül ki a KSH adatiból.
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) népességre, népesedésre vonatkozó 2019. évi információit teszi közzé a most megjelent „Demográfiai évkönyv, 2019” című kiadványában – közölte a hivatal szerdán az MTI-vel. A közlemény szerint az érdeklődők részletes adatokat kapnak a népesség számáról, összetételéről, a házasságkötések, a bejegyzett élettársi kapcsolatok, a válások, a születések, a magzati veszteségek, a halálozások és a halálokok számának alakulásáról, valamint a belföldi és a nemzetközi vándorlások jellemzőiről. Mint írták, az évkönyv nemzetközi adatai lehetőséget nyújtanak az országok közötti összehasonlításokra. A főbb demográfiai mutatókat interaktív grafikonok, térképek, korfák is szemléltetik – tették hozzá.
Az évkönyv adatai szerint 2020. január 1-jén 9 millió 770 ezren éltek Magyarországon, héttizedük városban. Ebből 92,5 ezren még nem töltötték be első évüket, a legalább 90 évesek száma pedig 65,2 ezer volt.
A tavaly házasságra lépett párok közel háromnegyede első alkalommal mondta ki a boldogító igent. A nők átlagosan 30,1, a férfiak 32,8 évesen házasodtak először – ismertette a hivatal.
Az évkönyvből az is kiderül, hogy Magyarországon tavaly 46 ezer kisfiú és 43,2 ezer kislány látta meg a napvilágot. Naponta átlagosan 244-en születtek, január 1-jén 162-en, december 24-én pedig 178-an. Az újszülöttek négyötöde első vagy második gyermek. Az évkönyvben megjelent adatok alapján 2019-ben két év után ismét 130 ezer alá csökkent a halálozások száma Magyarországon. Az elhunytak átlagéletkora 74,4 év volt. Az életkilátásokban továbbra is a nők helyzete kedvezőbb: a 60 éves férfiak még további 17,6, az ugyanilyen korú nők további 22 év élettartamra számíthatnak – fűzték hozzá a közleményben.
(Forrás: MTI)