Magyarország diplomáciai mozgástere már Trump beiktatása előtt tágult
Egy 10 milliós ország vezetője közvetítő szerepet játszik Amerika és Oroszország között, békemissziója hozzájárul az ukrajnai helyzet rendezéséhez: ez kulcsállami szerep.
A Nyugati Pályán nevű oldalt a nagykövetség támogatja, de tartalma némileg ellentmond a kiváló diplomáciai kapcsolatoknak.
Diplomáciai lépéseket tett a Külgazdasági és Külügyminisztérium az Egyesül Államok budapesti nagykövetségénél, a képviselet egyik alternatív kommunikációs csatornája miatt – közölte a külügyminisztérium az Index megkeresésére. A Nyugati Pályán címen futó Facebook-oldalt az amerikai nagykövetség támogatja, a feltöltött tartalom pedig ellentmond a két ország kapcsolatára jellemző mosolydiplomáciának.
A Facebook-oldalt a Flow PR nevű, budapesti kommunikációs vállalat kezeli, az impresszumból azonban kiderül, hogy az amerikai nagykövetség finanszírozza. A tartalmat olvasva érthető, miért egy külső cégen keresztül kezeli a nagykövetség az oldalt. Az ugyanis messze áll a két ország közötti, Trump kormányzása óta tapasztalható diplomáciától. A Nyugati Pályán posztsorozat két főszereplője az aktatáskás mackóval ábrázolt Oroszország, illetve a neurotikus sárkány, Kína. A két antihős a huszárként megjelenő Magyarország jólétére tör, akinek segítségére siet a szájmaszkos Szabadság-szobor (Egyesült Államok) és az Európai Unió – utóbbit valamiért csak szimplán egy uniós zászló ábrázolja – írta meg az Index.
A bejegyzések alapján a Paks 2 beruházás izgatja különösen az amerikai nagykövetséget. Az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége egy korábbi sajtóközleményt küldött át az Indexnek, e szerint a Nyugati Pályán Facebook-oldalt egy tájékoztatási kampány kereteiben indították el, még februárban. A kommunikáció szerint a kampány célja, hogy Magyarország és az Egyesült Államok, a NATO, valamint a nyugati intézmények hosszú és mély kapcsolatára emlékeztessék a közvéleményt.
Kép forrása: Facebook