Szijjártó: Magyarország az Ukrajnával való jószomszédságban érdekelt

2020. szeptember 23. 14:47

A külügyminiszter bejelentette, hogy a jóindulat jeleként ötven lélegeztetőgépet hozott Magyarországról kárpátaljai kórházaknak.

2020. szeptember 23. 14:47
null

Magyarország az Ukrajnával való jószomszédi kapcsolatok helyreállításában érdekelt, mert a kialakult helyzet nem jó egyik országnak, illetve a kárpátaljai magyar kisebbségnek sem – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Ungváron az ukrán diplomácia vezetőjével, Dmitro Kulebával tartott közös sajtótájékoztatóján. Jelezte továbbá az ukrán külügyminiszternek, hogy magyar részről készen állnak a beregszászi kórház felújításának részbeni finanszírozására, a záhonyi Tisza-híd felújítására, a beregszászi elkerülő és azt a határral összekötő út megépítésére, a nagyhódosi határátkelő megnyitására, valamint 2021-ig az M3-as autópálya kiépítésére az ukrán határig.

Ukrán-magyar sikertörténet lehet Kárpátalja?

Hat év alatt 90 milliárd forintot biztosítottunk ukrajnai fejlesztési programokhoz, kiállunk Ukrajna területi integritása és szuverenitása mellett, fenntartjuk az Ukrajnába irányuló gázszállításokat, biztosítjuk az ukrán állampolgárok tranzitját Magyarországon keresztül Nyugat-Európa irányába, és a kelet-európai EBESZ-misszióban a magyaroké az egyik legnagyobb kontingens, s ez így marad a jövőben is” – emelte ki a magyar külügyminiszter.

Hozzáfűzte: örömmel vette ukrán kollégája azon megközelítését, amely szerint Kárpátalját közös ukrán-magyar „sikertörténetté” kell tenni. „Ennek nyilvánvalóan magában kell foglalnia azt, hogy a Kárpátalján élő magyarok élvezhessék mindazokat a kisebbségi léthez fűződő jogokat, amelyeket az európai szabályok biztosítanak a számukra” – jegyezte meg. Reményét fejezte ki, hogy sikeres lesz a párbeszéd a kárpátaljai magyar közösség jogainak biztosításáról.

Van esély a kettős állampolgárságra

Dmitro Kuleba kérdésre válaszolva közölte: van reális esély arra, hogy Ukrajnában is elfogadottá válik a kettős állampolgárság intézménye. Rámutatott ugyanakkor arra, hogy ez Ukrajnában jóval szélesebb kérdés, ami nem csak a magyar kisebbséget érinti. Szijjártó Péter, szintén újságírói érdeklődésre elmondta, hogy Magyarország örömmel feloldaná Ukrajna NATO-val való kapcsolattartásának blokkolását. Szavai szerint ehhez egyetlen egy dologra van szükség, hogy a kárpátaljai magyarok azt jelezzék Budapestnek: megoldódtak a számukra fontos nyelvhasználati és oktatási kérdések.

Az Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök találkozójára vonatkozó kérdésre válaszolva, közölte: ezen a két ország egy átfogó jószomszédi megállapodást szeretne tető alá hozni, amelyet a hamarosan összeülő vegyes bizottságok készítenek elő. Hozzátette, hogy amint a három vegyes bizottság – a kisebbségi, a határmenti együttműködési és az infrastrukturális – sikeresen befejezi ezt az előkészítő munkát, elhárul minden akadály a találkozó megtartása elől.

(MTI)

Fotó: A Külgazdasági és Külügyminisztérium (KKM) által közreadott képen Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter és Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter üdvözli egymást a megbeszélésük után tartott sajtótájékoztatón Ungváron, a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatási Hivatal épületében 2020. szeptember 23-án. MTI/KKM/Borsos Mátyás

Összesen 36 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rocktoberi
2020. szeptember 23. 16:39
Ugyanígy kellett volna hozzáállni a románok uniós csatlakozásához is.
Válasz erre
1
0
békalepcse
2020. szeptember 23. 16:19
Hajrá Peti, csak keményen! Amikor a határrevízióra kerül a sor, reméljük hamarosan, lesz mit felhozni a jóindulatból.
Válasz erre
2
0
oskar
2020. szeptember 23. 15:54
Ez így igaz! A nejem Szentpétetvári. Ott nyugdíjas már. Itt csa akkor lesz, ha elérte a magyar nyugdíjkorhatárt. Tehát, ha itt nem dolgozik, akkor a tb hozzájárulást (havi 7500 Ft) fizetni kell amíg el nem éri a magyar nyugdíjkorhatárt. Ha elérte akkor lehet kérelmezni (mivel itt él) hogy itt kapja a nyugdíjat. Ehhez le kell mondani az orosz nyugdíjtól. Itt él de szavazsti joga nincs. Nem szavazhatott az önkormányzati választáson a suomszéd franciával ellentéttel. Hiába van állandó tartózkodási engedélye Tehát amit Gyurcsányék mondanak az NEM IGAZ!
Válasz erre
8
1
Tóth Zoltán
2020. szeptember 23. 15:43
Az Orbán-rezsim csupán képmutatóan színlelve hiteget - miközben már javában készül egy ukrajnai megszállásra Putyinék szövetségeseként. Ebből amúgy óriási pofáraesés lesz, de megérdemeljük, ha már képtelenek vagyunk az okulásra! Hivatkozva a korábbi hozzászólásaimra (például itt: https://hvg.hu/itthon/20190521_Igy_probalja_befolyasolni_Oroszorszag_az_EPvalasztasokat#article-comments + https://azonnali.hu/cikk/20190801_az-oroszok-csak-rohognek-azon-mennyire-ostobak-a-nemetek ), az orosz despotát előrehaladásra, a helyzet eldöntésére fogják sarkallni a körülményei, vagyis már a közeljövőben számíthatunk az újabb, jóval komolyabb akcióira (melyekbe törekszik bevonni Orbán Viktor vazallusi udvartartását is)! A fasiszta rezsimünk ugyanis már javában készül Ukrajna ellen (kommentem itt: https://magyarnarancs.hu/publicisztika/alapjogokert-kozpont-kampany-133082 ), az Orbán-rezsim kommünikéi pedig kizárólag terelésre szolgálnak. Putyinnak a legfontosabb, hogy egy NATO-tagállam és Ukrajna között nyílt katonai konfliktus kezdődjön. (Ráadásul nyilvánvaló, hogy az aljas szándékból manipulált "migráncshisztéria" kifutóban van, s ehelyett sokkalta valószínűbb, hogy az Ukrajnával szembeni konfrontáció kerül előtérbe - bár megjegyzem, a menekülthelyzettel kapcsolatban is szembesülhetünk még váratlan és tragikus fordulatokkal, erre egy példa a kommentjeimben, itt: https://magyarnarancs.hu/lokal/izrael-legicsapasokat-hajtott-vegre-ismet-gazaban-valaszul-gyujtoleggombokre-es-raketakra-132724#kommentek .) S ebben a játszmában már sikeresen ránkgyújthatja egész régiónkat a Végvári Kapitányunk! Eközben szemünk láttára játszódik le Fehéroroszország agóniája, mely legvalószínűbben az orosz-fehérorosz egyesülést prognosztizálja (kommentjeim itt: https://magyarnarancs.hu/kulpol/lukasenka-akcioba-lendult-lezarja-feheroroszorszag-litvaniaval-es-lengyelorszaggal-kozos-hatarait-133260#kommentek + https://magyarnarancs.hu/kulpol/tegnap-51-tuntetot-vett-orizetbe-a-belarusz-rendorseg-132682#kommentek ). Ezen a téren is tagadhatatlan a Kreml dominanciája a helyzet manipulálásában, kényszerítve Lukasenkát a közreműködésre, s még inkább előkészítve a "félreállíttatását" (akár új arcok beállításával, vagy épp akár Lukasenka dinasztiájának felhasználásával, lásd a folytonosan szerepeltett fiát, mondjuk egy "Shakespeare-i apagyilkosság" drámájaként) a vágyott egyesülés nyélbeütése végett. Fehéroroszország annektálásával a putyini orosz birodalom: - a teljes területe révén válik határossá a lengyelekkel, litvánokkal, még közelebb kerülve az EU posztszovjet és nyugati tagállamaihoz, - ezáltal elvágja az ukránok és baltiak közti kapcsolatot, - miközben intenzív katonai felfejlődés veszi kezdetét, de már a lengyel (majd a már egykori fehérorosz-ukrán) határ közelében, - és hasonlóan aktív militarizálódásra (valamint "hibrid hadviselési akciók" előkészületére) számíthatnak az ukránok, baltiak, jelentősen meghosszabbodott konfrontációs zónában. Ukrajna előrehaladott körbekerítésének további lépéseiként szolgálnak majd a GRU szervezésében (Falanga: http://euromaidanpress.com/2018/03/05/the-falanga-group-in-poland-whos-really-behind-the-arson-attacks-on-hungarian-associations-in-uzhhorod/ ) kivitelezett kárpátaljai incidensek, melyekre jóval drasztikusabban fog reagálni Orbán Viktor magyar zsarnoksága (megtámogatva az ostoba kamuellenzéke nagymagyarkodó műhisztijével), a revíziós hódítási vágyainak kiélésére, az orosz despota cinkosaként. A "Moszkva-Felcsút tengely" spekulációi szerint, amennyiben Magyarország és Ukrajna között nyílt katonai konfliktus kezdődne: - innentől a NATO-nak a megtámadott tagállam mellé kell állnia (az USA-val megkötött "védelmi együttműködésünk" is kifordíthatóvá válik), - bomlasztja az orosz terjeszkedéssel szembeni egységes felállást és együttműködést (ezáltal csökkentve a beavatkozási képeségeket Ukrajna érdekében), - tehát kapásból nem támogathatják eddigi szövetségesei Ukrajnát, - egyben hivatkozási alapot szolgáltathat az oroszok elleni szankciók feloldására (mivel ők pont a NATO-nak segítenek kelet felől), - lehetőséget teremt további diplomáciai offenzívára (mondjuk az ENSZ-ben) az oroszoknak. Az élből adódó előnyökön túl, kicsit konspiratívabban vizsgálódva, vajon milyen hasznokat remélhet Putyin a magyarok revízionizmusától? Mondjuk Közép-Európa teljes megosztottságát, felfordulását, s ennek nyomán az orosz terjeszkedéssel szembeni ellenállás jelentős gyengülését! Hiszen amennyiben Magyarország ténylegesen revíziós katonai lépésekre szánja el magát, azáltal egyben üzen minden szomszédja felé: rátok is ez vár, csak idő kérdése! S ekként a környező államok prioritása áttevődik a Kreml terjeszkedésének megállítása helyett a magyar rezsim megfékézésére, blokkolására. Tehát a katonai képességek átcsoportosítása, a felderítés irányultságának módosulása prognosztizálható a környezetünkben. Vagyis jelentős fékezőerővel bír a térség megbolygatásával, melynek ideális végrehajtójaként számíthatnak Orbán Viktor rezsimjére. Amennyiben az ukránok komolyabban reagálnának a magyar rezsim aljas és szándékos provokációira (akárcsak minimális rendvédelmi csapatösszevonások, átcsoportosítások), még konfrontáció nélkül is segítene besározni őket az orosz katonai titkosszolgálat, valamint a különleges, beszivárgó egységeik (igen, azok a bizonyos "zöld emberkék"), illetve az oroszok futtatta szélsőségesek (mindkét, a magyar és ukrán oldalon is!), hogy a különféle, már megrázóbb-fatálisabb provokációktól kezdve az országunk területére való behatolásig (UKRÁN EGYSÉGEKNEK ÁLCÁZVA) ürügyet teremthessenek a NATO (és az EU) szembefordítására Ukrajnával. A provokáció lényege éppen az (ezt szervezi meg, hajtja végre, a már korábbi, bevált mintára, bár akár jóval tragikusabb kimenetellel az orosz titkosszolgálat), hogy a magyar fél eljátszhassa hivatalosan, hogy megtámadták, és ő csak védekezik. Ergo: az "ukránok" támadják a NATO-t. Éppen ez előbbi miatt alig van jelentősége a magyar csapaterőnek (melyet szemmel láthatóan eleve támadó-hódító stratégiára terveznek, nem pedig honvédelemre - kommentem itt: https://hvg.hu/itthon/20200703_honvedseg_leopard2a4_tank_harckocsi#article-comments ), hiszen a Kreml szemszögéből a lényeg maga a konfliktus, melyre hivatkozni lehet - nem pedig a "győzelem" esélye. Putyin célja ezen a téren is pont az lehet, minél jobban elnyújthassa, lobogtathassa a cselekményeket, Orbán alávokálozásával. Pont nem is szeretné, hogy a magyarok ezt az eleve "műtámadást" maguktól lerendezzék, mivel a célja a teljes NATO szembefordítása az ukránokkal. Ehhez pedig a magyaroknak hivatalosan is segítséget kell kérniük a NATO-tól (illetve más téren az ENSZ-től, EU-tól). A fentebbiekre hivatkozva előre szólok, az orosz katonai titkosszolgálat (a magyar rezsim s egyben a hungarista mozgalmak, valamint a radikális baloldal futtatójaként), a rezsimünk kardcsörtetését támogatandó már javában készül újabb kárpátaljai merényletekre, melyekkel tovább akarják rontani az Ukrajnával való kapcsolatot. Figyelem emberek, vigyázzanak az Orbán-rezsim kirohanásaival, mert ezek egy jóval sötétebb stratégia részei, melynek a végén megint mi járjuk meg - ne dőljenek be a hazai moszkovitya propagandának! Orbán Viktor a térségünk lángbaborítására törekszik, de ebben csak magára fogja gyújtani végül a kócerájt - pontosabban MIRÁNK! A kárpátaljai magyarokat Orbán Viktor nagy ívben letojja, csak fogyóeszköznek tekinti őket aberrált tervei megvalósításában, nem törődik azzal, mekkora veszélynek és szenvedésnek teszi ki őket. Őszintén sajnálom, ami a kárpátaljai magyarsággal történik, és jó lenne megelőzni a helyzet elszabadulását. Ennek egyetlen módja a jelenlegi gyűlöletkeltő és aljasul uszító, szélsőségesen nacionalista magyar rezsim haladéktalan elzavarása. #forradalmat
Válasz erre
1
6
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!