ÁSZ: Tíz éve súlyos pénzügyi szabálytalanságok vannak a SZFE-n

2020. szeptember 08. 17:39

A Színház- és Filmművészeti Egyetem gazdálkodását tíz éve sorozatos és visszatérő szabálytalanságok jellemzik – írja közleményében az Állami Számvevőszék.

2020. szeptember 08. 17:39
null

Az ÁSZ közleményben reagált arra, hogy Novák Eszter, az SZFE eddigi rektorhelyettese az ATV-n azt nyilatkozta, „nincs átadás-átvétel” a Színház- és Filmművészeti Egyetemen. A közleményből ráadásul az is kiderül, hogy a Számvevőszék 2013-ban állapított meg 2009-ig visszamenőleg súlyos hibákat, amiket az egyetem eddigi vezetése azóta sem oldott meg.

Az Állami Számvevőszék közleményében felhívja a figyelmet a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) modellváltásával kapcsolatos, a törvényi előírások érvényesítését biztosító átadás-átvétel előkészítésére és megvalósítására, a közpénzekkel és közvagyonnal való átlátható elszámolás megteremtése érdekében – írja az Origo.

„A felsőoktatási intézményeknek mintaadó, példaértékű szervezeteknek kell lenniük”

Az SZFE gazdálkodását mintegy 10 éve sorozatos és visszatérő szabálytalanságok jellemzik.

„A közpénzekkel gazdálkodó minden szervezet köteles a nyilvánosság előtt elszámolni a közpénzekre vonatkozó gazdálkodásával. A közpénzeket és a nemzeti vagyont az átláthatóság és a közélet tisztaságának elve szerint kell kezelni” – ezt írja elő az Alaptörvény.

„A felsőoktatási intézményeknek mintaadó, példaértékű szervezeteknek kell lenniük. Össztársadalmi érdek, hogy ezek az intézmények szabályosan működjenek, maradéktalanul betartsák a gazdálkodásukat meghatározó előírásokat, szabályszerűen használják fel a rájuk bízott közpénzt és példát mutassanak az általuk oktatott hallgatóknak is” – teszi hozzá az ÁSZ.

Az ÁSZ számos hiányosságot és szabálytalanságot tárt fel

Az Állami Számvevőszék 2014-2015-ben minden állami fenntartású felsőoktatási intézmény gazdálkodásának 2009-2013. közötti időszakra vonatkozó ellenőrzését elvégezte. Ekkor derült ki, hogy a Színház- és a Filmművészeti Egyetemen a korrupciós veszélyek és szabaálytalanságok ellen védettséget biztosító belső kontrollrendszer kialakítása és működtetése nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak .

Az ÁSZ számos hiányosságot és szabálytalanságot tárt fel az SZFE pénzügyi és vagyongazdálkodásában is.

Az ÁSZ 11 – több alpontból álló – javaslatot tett az SZFE rektorának, amelyek alapján az Egyetem vezetése 38 feladatból álló intézkedési tervet állított össze. Ennek végrehajtását az ÁSZ 2018 februárjában értékelte, amely során megállapította, hogy az egyetem vezetése az intézkedési tervében vállalt 38 feladatból mindössze 4-et hajtott végre határidőre. Az SZFE-n kialakított irányítási rendszer továbbra sem támogatta a szabályos, átlátható és elszámoltatható közpénzfelhasználást – írja az Origo.

Az állami vagyon védelme nem volt biztosított, és kimutatása sem volt átlátható

A feltárt közpénzügyi kockázatok, illetve felelőtlen vezetői magatartás újabb ÁSZ-ellenőrzés megindítását tették indokolttá, amely 2019 májusában fejeződött be. Kiderült, hogy az SZFE belső kontrollrendszere nem biztosította a közpénzekkel való átlátható, szabaályszerű, felelős gazdálkodás feltételeit. A korrupciós veszélyeztetettség elleni védelmet biztosító integritás kontrollrendszer kiépítése továbbra sem történt meg. Az állami vagyon védelme nem volt biztosított, és kimutatása sem volt átlátható – írja az Origo.

Az ÁSZ arra is felhívta a figyelmet, hogy mivel az Egyetem gazdálkodása évek óta nem felel meg a törvényi előírásoknak, ezért a közpénzek szabályszerű felhasználása és a közvagyon védelme érdekében indokolt lehet megfontolni az SZFE közfeladatainak más szervezeti keretek között történő ellátását.

Címlapképen: Upor László, az egyetem szeptember elsejei hatállyal lemondott rektorhelyettese beszédet mond a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) Szentkirályi utcai épületénél az SZFE és a Parlament között szervezett élőláncon 2020. szeptember 6-án. Fotó: MTI/Mónus Márton

Összesen 238 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gyéressy Károly
2020. szeptember 09. 15:21
És ez épp most kerül nyilvánosságra. Nem kéne, ez a puska visszafelé fog elsülni.
nyugalom
2020. szeptember 09. 13:29
Mit csinált a Ász eddig?
Onurisz
2020. szeptember 09. 12:42
Tudom, hogy háború folyik és háborúban csak a győzelem a fontos, és távolról nézve nekem sem tetszik a magyar színművészet állapota, ahogy erről már több helyen írtam itt, de ez egy alattomos játék. Nem tudtuk meg, mi volt abban a 38 pontban, de ebből a szövegből nem következik, hogy az egyetemen az Áht. előírásaiba ütköző gazdálkodási szabálytalanságokat követtek el. Aki az államháztartási kérdésekben valamennyire jártas az tudja, hogy az "integritás kontrollrendszer kiépítése" mögött egy EU-s blabla húzódik. Egy átlagember, ha beleolvasna ebbe az EU-s bürokrácia által előállított új diszciplinába, a 'korrupción' kívül egy kumma szót nem értene belőle. (A 'korrupcióval' pedig éppen mi magyarok tudjuk a legjobban, hányféleképpen él vissza a baloldali uniós politikai elit.) Ennél is nagyobb probléma ezzel a blablával, hogy ami belőle valamiféle szakmaisággal mégis előírássá tehető, annak csak a hivatalszerűen működő intézmények esetében van értelme. Oktató és kutató szervezetek esetében mindez csupán idióta papírgyártás, semmi egyéb. Persze, mindezt nem az ÁSZ találta ki, számára is EU-s előírás, hogy ezt a papírgyártást ellenőriznie kell. Annak oka, hogy az utóbbi időben ezt mégis a működésük középpontjába helyezték, az, hogy ez a blabla szögletes elmék számára kiválóan alkalmas tudományos és hivatali karrierépítésre. Az ilyen típusú karrierek egyik fő iránya pedig éppen az állami ellenőrző szervezetek vezetői pozíciói felé vezet. A formális előírásoknak - még ha értelmetlenek is - persze meg kell felelnie még az egyetemeknek is. Ha a színművészeti egyetemen nem tették meg, az hiba. Ám emiatt ÁSZ közleményt kiadni, s abban a közvéleményt úgy orientálni, mintha ott korrupció zajlana, az viszont politikai manipuláció. Ez akkor is így van, ha háború zajlik (szerintem fölösleges és értelmetlen háború) és a másik oldalon liberálkommunista mentalitással harcolnak.
jobbközépen
2020. szeptember 09. 10:09
Számomra a paradoxon narratívája ez az egyetem. - Nem akarunk politikát ! Miközben Székelyek ,Bárdosok, Ascherek tanítanak az egyetemen. - Függetlenek akarunk lenni az államtól! Miközben követeljük hogy az állam ne vonuljon ki a finanszírozásból. Konklúzió= nem a teljes politikától akar az egyetem független maradni , csak az Orbán kormánytól, annak is csak az ideológiájától , a finanszírozás maradhat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!