Tállai: Magyarország visszaszerezte pénzügyi szuverenitását

2020. augusztus 22. 10:48

Az államtitkár szerint a koronavírus-járvány gazdasági károkozása semmivel sem kisebb a 2008-as hitelválságénál.

2020. augusztus 22. 10:48

„Magyarország az elmúlt tíz évben visszaszerezte pénzügyi szuverenitását, amihez elengedhetetlen volt a feketegazdaság letörése, az abból származó tíz- és százmilliárdos állami pluszbevétel” – nyilatkozta a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára a Magyar Nemzetnek.

Tállai András a lap szombati számában megjelent interjúban közölte, 80 millió számla adatait küldték be a vállalkozások az adóhivatalhoz 2018 nyara óta az online számla rendszerében. „A hatóság ennek köszönhetően olyan adatvagyonnal rendelkezik, amelyből azonnal szinte teljes kép rajzolható fel a magyar gazdaság állapotáról” – tette hozzá. Hangsúlyozta, az online számla rendszeréhez majdnem 900 ezer cég csatlakozott, a rendszer fejlesztése pedig idén nyáron újabb szakaszához érkezett. „Eddig azoknak a számláknak az információit kellett gyorsan eljuttatni a hivatalhoz, amelyeknél az áfa összege meghaladta a százezer forintot, július elsejével azonban eltörölték az értékhatárt, vagyis már minden számla adatait el kell küldeni a hatósághoz” – mondta az államtitkár. Tállai András szólt arról is, hogy szeptember végéig nem kell szankcióra számítani, ha egy cég kisebb ügyleteknél nem teljesíti maradéktalanul az előírásokat.

majd hozzátette: a 2008-2009-es krízis alatt becslések szerint a forgalmi adó negyede – csalás vagy más ok miatt – nem érkezett meg az államkasszába. Ez is közrejátszott abban, hogy a Gyurcsány-kormányok folyamatos adóemelései ellenére sem jutott elég bevételhez a kincstár, és lényegében a Nemzetközi Valutaalap hitele mentette meg az országot a csődtől, amihez legnagyobb részt az akkori baloldali kormány „vétkes magatartása” vezetett. „A feketegazdaság letörésére csupán arra futotta tőlük, hogy számlalottót indítottak, az adóhivatal meg jobb híján adófizetést népszerűsítő babát készíttetett” – fogalmazott.

Tállai András elmondta, hogy a koronavírus-járvány gazdasági károkozása semmivel sem kisebb a 2008-as hitelválságénál. „A különbség az, hogy Magyarország gazdasága stabil, egyik fő hitelezője a magyar lakosság, az állami bevételek válság idején is befolynak” – mondta. Hozzáfűzte: utóbbiban hatalmas szerepe van annak az online pénztárgépeknek, a közúti elektronikus áruellenőrzésnek és legújabban az online számlázás rendszerbe állításának. Az államtitkár a legfrissebb uniós becslésre hivatkozva közölte, manapság száz áfaforintból mindössze kilenc nem érkezik meg az államkasszába. „Nem kis részben ez a mozzanat tette lehetővé, hogy a kormány a vírusválság idején is adócsökkentéseket vezetett be, és nem szorult hatalmas külföldi hitelekre” – mondta. „A krízis mutatta meg igazán, hogy az elmúlt tíz évben visszaszereztük pénzügyi szuverenitásunkat” – összegzett Tállai András, aki hangsúlyozta: ezután is folytatódik az adócsökkentés politikája.

(MTI)

 

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tintapaca
2020. augusztus 22. 17:40
Nem tudják a népek, mert ma sem publikus, hogy amikor a Gyurcsányék visszahívták az IMF-et, a fedezetként lekötött vagyontárgyak között még a Szent Korona is szerepelt! Akkor Draskovics, vagy Veres János volt a pénzügyminiszter. Ez volt a Bizottságban az Almúnia-korszak, amikor elnézték a Gyurcsánynak, hogy meghamisította az államháztartási adatokat. ("HAzudtunk .... stb")
zsoltkom2
2020. augusztus 22. 17:38
"Tállai: Magyarország visszaszerezte pénzügyi szuverenitását" Mivel lehetne ezt bizonyítani?
realista
2020. augusztus 22. 17:07
Aki pénzügy függetlenségről beszél, azt nem lehet komolyan venni, mivel ilyen a mai világban nem létezik. Még az USA sem független, csak lényegesen nagyobb a mozgástere.
Leo3
2020. augusztus 22. 16:30
Ballibek ennek nagyon nem örülnek....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!