PM: A válság ellenére sem nőnek a lakossági adóterhek

2020. július 06. 12:40

Izer Norbert államtitkár szerint a 35 ezer kiskereskedelmi vállalkozásból 2 ezret terhel különadó.

2020. július 06. 12:40

A válság ellenére sem nőnek a lakosság és a kisvállalkozók adóterhei, a többletterheket elsősorban a tőkeerős csoportoknak kell vállalniuk – mondta hétfői sajtótájékoztatóján Budapesten a Pénzügyminisztérium adóügyekért felelős államtitkára.

Izer Norbert hangsúlyozta, hogy Európában másutt általános adóemeléseket fontolgatnak a döntéshozók, a magyar kormány viszont azt tartaná igazságosnak, ha a pénzintézetek és a jelentős piaci erőfölénnyel rendelkező kiskereskedelmi üzletláncok fizetnének többet. A bankok járványügyi különadója, és a kiskereskedelmi különadó a kormány számításai szerint összesen 91 milliárd forinttal járulhat hozzá a válságkezeléshez – közölte az államtitkár, majd megjegyezte, hogy csaknem ugyanekkora összeg maradt a vállalkozóknál és a vállalatoknál az elmúlt hónapokban adókedvezményként. Július 2-ig a kiskereskedelmi cégek 11 milliárd forintot, a bankok 18 milliárd forintot fizettek be. A járvánnyal összefüggő közvetlen támogatások és a védekezési költségek elérték a 600 milliárd forintot, de a gazdaságvédelem ennél jóval nagyobb teher, összege az adókedvezményeket, a hitelmoratóriumokat, a hitel- és garanciaelemeket is beleszámolva a GDP 20 százalékára tehető – tette hozzá.

Izer Norbert kifejtette, hogy a Magyarországon működő 35 ezer kiskereskedelmi vállalkozásból 2 ezret terhel különadó. Ennyien vannak, akiknek az éves árbevétele meghaladja a félmilliárd forintot. A legmagasabb adósáv a 100 milliárd forint felettiekre, vagyis alig egy tucat társaságra vonatkozik. A kormány az uniós szabályoknak megfelelően döntött a kiskereskedelmi különadóról, hiszen az árbevételt terhelő sávos adózás az Európai Bíróság ítélete szerint nem korlátozza a versenyt – hangsúlyozta. A bankok számára a többletteher nem ismeretlen, hiszen tranzakciós illetéket és bankadót is fizetnek, a hitelmoratóriummal pedig 2 ezer milliárd forintot hagytak a vállalkozásoknál és a háztartásoknál – mondta az államtitkár. Véleménye szerint a járványügyi különadó előrehozott adófizetésnek tekinthető, hiszen 5 év alatt leírható a bankadóból.

Izer Norbert a gazdasági intézkedések kulcskérdésének nevezte a többletterhek méltányos elosztását. A kormány ugyanakkor – mint fogalmazott – azt is fontosnak tartja, hogy a válságkezelést széles társadalmi egyetértés övezze, ezért a különadókról a nemzeti konzultáción keresztül az emberek visszajelzéseit is várja.

(MTI)

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Mr Diener Mann
2020. július 08. 05:47
Mese habbal, majd a tőkeerős csoportok nem hárítják át a terheket ... Előbb utóbb.
3M..
2020. július 06. 12:48
LOL! Csak egyetlen példa a tucatnyiból. Az üzemanyagok adóterhei, vajon nőttek e? Szebb Jövőt!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!