Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
Az államtitkár rámutatott, hogy a baloldal nem támogatta azt a célt, hogy Magyarország 2050-re klímasemleges országgá váljon.
A gazdaságvédelmi intézkedésekről, a zöldfelületek védelméről, az önkormányzatokról és a vásárosnaményi ruhagyár dolgozóiról is beszéltek képviselők a napirend előtti felszólalásokban az Országgyűlés keddi ülésén.
Párbeszéd: Elégtelenek a kormány gazdaságvédelmi intézkedései
Burány Sándor (Párbeszéd) arról beszélt, hogy elégtelenek a kormány gazdaságvédelmi intézkedései. A járvány gazdasági hatásainak enyhítése, semlegesítése fontos cél Európában, mert a járvány a munkahelyeket is veszélybe sodorta – fogalmazott. Úgy vélte, elsősorban azon kell gondolkodni, hogy mely intézkedésekkel lehet megőrizni a munkahelyeket és segíteni az állásukat elvesztőkön. Emellett a terhek könnyítésén kellene dolgoznia a kormánynak, ehelyett szigorítanak a katán, megnehezítve az adónemet igénybe vevők helyzetét – mondta. Hozzátette: a kormány nem az adóterhek mérséklésén dolgozik, hanem megbüntette a kisvállalkozókat.
Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára válaszában kifejtette: a képviselő megint azt követeli, hogy minél több és hosszabb időre segélyt adjanak az embereknek, ez örök vita a kormány és az ellenzék között. A kormány szerint nem segélyt kell biztosítani az embereknek, hanem a munkahelyek megőrzésére, újak létrehozására kell összpontosítani, a gazdaságvédelmi akcióterv is ezen elv alapján készült el – mutatott rá. Hozzáfűzte: az elmúlt idő azt mutatja, hogy az akcióterv működik, sok munkahelyet mentettek meg az intézkedésekkel. Az államtitkár kitért rá: a kata eredeti célja a kisvállalkozások segítése volt egyszerűsített adózással, nem pedig azoknak a vállalkozásoknak szánták, amelyek nagy cégeknek számláznak. Az utóbbiakat érinti a mostani változás – közölte.
LMP: A kormánynak nem fontos a zöldfelületek megóvása
Schmuck Erzsébet (LMP) kiemelte: a kormány nem tartja fontosnak a zöldfelületek védelmét, az elmúlt időben a kiemelt beruházásoknak sok fa és zöldfelület esett áldozatul. Pedig a szélsőséges időjárási viszonyok is azt mutatják, hogy a klímaválság súlyosbodik – magyarázta. Közölte: a zöldfelületek megóvása és növelése a klímasemlegesség miatt is lényeges, és az embereknek is egyre fontosabb cél. A Hajógyári-sziget és a tatai Öreg-tó kérdésében is igaz ez, az embereknek számít a zöldfelületek védelme – mondta.
Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium parlamenti és stratégiai államtitkára kijelentette: a teremtett világ védelme a kormánynak kiemelten fontos, a környezeti örökségünk védelme nem politikai divat kérdése. A kormány ennek érdekében cselekszik, újabb és újabb lépéseket tesz, ellentétben a baloldallal – vélekedett. Hozzátette: a baloldal nem támogatta azt a célt, hogy Magyarország 2050-re klímasemleges országgá váljon, nem szavazta meg a vonatkozó törvényt. Közölte: nem elég klímavészhelyzetet hirdetni és nem csinálni semmit, ezzel szemben a kormány sok konkrét intézkedést hoz.
DK: A kormány magukra hagyta az önkormányzatokat
Varju László (DK) arról beszélt, hogy a járvány idején a kormány magukra hagyta az önkormányzatokat. Az önkormányzatok a kormány helyett végezték munkájukat, álltak helyt, de köszönet helyett folyamatos megszorításokkal kell megküzdeniük – vélte. Úgy látja, ennek oka, hogy Orbán Viktor miniszterelnök nem tudja feldolgozni a Fidesz tavaly őszi vereségét. A cél azoknak a településeknek a büntetése, ahol az emberek nemet mondtak a Fideszre, pedig tiszteletben kellene tartani az emberek döntését – fogalmazott.
Tállai András hangsúlyozta: az ellenzéknek tavaly ősszel sikerült elnyernie néhány önkormányzat vezetését, és azóta azt gondolják, hogy az önkormányzati gazdálkodás csak kéregetésről és a kormányra mutogatásról szól. Ez a pozíció felelősséggel jár, nem könnyű feladat, de nem lehet azt csinálni, hogy amint nehézség merül fel, a kormánytól kérnek pénzt – mondta. Hozzáfűzte: a járvány mindenkinek nehézséget jelent.
MSZP: A kormány tétlenül nézi, ahogy egy külföldi cég tönkreteszi az embereket
Gurmai Zita (MSZP) kifejtette: a kormány folyton azt szajkózza, hogy a magyarok érdekeit védik, a keményen dolgozó kisemberekét, mégis tétlenül nézi, ahogy Vásárosnaményban egy külföldi cég tönkreteszi az embereket. A városban egy ruhagyár 530 dolgozója veszítette el az állását – mondta. Közölte: sok érdemi javaslatot tettek le az asztalra, de a kormány mind lesöpörte ezeket, pedig még most sem lenne késő cselekedni. Az emberek valódi tetteket várnak a kormánytól – jelentette ki.
Schanda Tamás szerint fontos téma ez, ezért szomorú és felháborító, hogy a képviselő politikai haszonlesésére használja fel az emberek szerencsétlen helyzetét. Az érintett munkavállalókkal a foglalkoztatójuk tisztességtelen módon bánt el, olyan helyezett teremtett, amelyben az állam nem tud közvetlenül segíteni a munkavállalóknak, mert nem szűnt meg a munkaviszonyuk, így a szükséges támogatásokat nem lehet biztosítani nekik. Ez felelőtlen és elítélendő döntés, és olyan lehetőségeket kell keresni, amelyekkel mégis segíteni tudnak a dolgozóknak – mondta. Megjegyezte: a magyar foglalkoztatási adatok kifejezetten jónak számítanak európai összehasonlításban, és már elkezdődött a kilábalás a járvány teremtette helyzetből.
(MTI)