A migrációs nyomás folyamatos erősödése mellett a koronavírus-járvány következményeivel is számolni kell, így a határvédelem most fontosabb, mint bármikor – jelentette ki a Kormányzati Tájékoztatási Központ szóvivője csütörtökön. Farkas Örs a bácsalmási határőrizeti kerítésnél tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: amellett, hogy meg kell védeni a magyar emberek biztonságát, meg kell védeni a magyar emberek egészségét is.
Hangsúlyozta: Törökországban, Görögországban, Észak-Macedóniában, Bulgáriában, Szerbiában és Boszniában a migrációs jelenlét összekapcsolódott a koronavírus-fertőzés növekedésével, és ezekben az országokban a járvány megállítása egyelőre gondot okoz. A szóvivő szerint ugyanakkor az Európai Unió szándéka nem változott az elmúlt években, hiszen „azt lehet látni, hogy – kihasználva a koronavírus-járvány adta lehetőségeket – olyan jogszabályok és javaslatok kerülnek az asztalra, amelyek a migráció további szervezését és a kötelező elosztási kvótának az elfogadását célozzák”. Az Európai Bíróság pedig olyan ítéleteket hoz, amelyek elmarasztalják a migráció ellen küzdő országokat, elég csak a tranzitzónákkal kapcsolatos, Magyarországgal szembeni ítéletre gondolni – tette hozzá. Farkas Örs kiemelte: éppen ezért most különösen fontos, hogy „a kormány a magyar emberek felhatalmazásával és támogatásával hatékonyan foglalhasson állást a brüsszeli bürokráciával szemben”. Arra kért mindenkit, hogy töltse ki a nemzeti konzultáció íveit, amelynek egyik kérdése kifejezetten erre vonatkozik, és küldje vissza a kormánynak.