Kerpel-Fronius Gábor (kép: MTI/Balogh Zoltán)
Szalai Piroska szerint Kerpel-Fronius állításai súlyos csúsztatások
Súlyos csúsztatások és méltatlan vádak vannak Kerpel-Fronius nyilatkozatában, nem tudom eldönteni, hogy ennyire rosszul emlékszik, vagy tudatosan ferdített – reagált megkeresésünkre Szalai Piroska a főpolgármester-helyettes nyilatkozatára. Értelmezhetetlen, amikor azt mondja, hogy nem fogadta el a BVK említett 2018-as beszámolóját, hiszen a főpolgármester-helyettesnek nem terjed ki erre a hatásköre. A BVK éves beszámolójáról a Fővárosi Közgyűlés dönt, amelynek Kerpel-Fronius nem is tagja, vagyis még csak nem is szavazhatott róla.
Nem „vált meg” a BVK általános igazgatójától, és nem „neveztette ki” magát általános igazgatónak
– mondja Szalai, hozzátéve, hogy az általános igazgató áprilisban maga jelezte, hogy nem a BVK-ban kíván tovább dolgozni. Úgy egyeztek meg vele, hogy júniusig marad. Mivel azonban Kerpel-Froniusék ígéretük ellenére nem nevezték ki áprilisban az új kuratóriumi elnököt, (sőt, több mint 90 nap eltelt a kinevezéséig), így a bíróság sem jegyezte be a kinevezést, és erre a nyári ítélkezési szünet miatt szeptemberig nem is lesz lehetőség. Bírósági bejegyzés hiányában viszont a kinevezett elnök számos fontos kérdésben – például a munkavállalói a béreket utalását vagy az uniós projektek elszámolását illetően – nem tud intézkedni.
A BVK tehát júliustól általános igazgató és bejegyzett elnök nélkül maradt, és ha ez nem változik működése ellehetetlenült volna. „A kuratórium ezért kényszerűségből határozott időre kinevezett engem általános igazgatónak, s élve az alapító okiratban meghatározott jogosultságával kettős aláíróként csak erre az időszakra megadta a banki utalási jogot. Így a jövő héten fognak fizetést kapni a munkatársak. Ha a Fővároson múlt volna, akkor a dolgozók csak valamikor ősszel kaphatták volna meg a bérüket, s nem tudnánk a következő esedékes uniós pályázatunkat sem elszámolni augusztusban” – fogalmazott Szalai Piroska.
Kiemelte azt is, hogy őt
határozott időre, az új elnök bírósági bejegyzéséig nevezték ki, vagyis szó sincs „pozíciója bebetonozásáról”.
A fizetéssel kapcsolatban azt mondta, az általános igazgatói poszt betöltőjének járó fizetés egyébként is emelkedett volna, az ő fizetése pedig nem lett több mint korábban. Szalai Piroska hangsúlyozta azt is, hogy eddig sem volt bevett gyakorlat a közalapítvány kuratóriumi üléseiről, az ott napirenden lévő kérdésekről tájékoztatni az alapítót (vagyis a Fővárosi Önkormányzatot) és nincs is erre vonatkozó törvényi kötelezettségük.
Megismételte, hogy első találkozása és egyeztetése januárban volt Kerpel-Froniussal, korábban sosem látta a főpolgármester-helyettest. Féligazságnak nevezte Kerpel-Fronius a kevés hitelezett ügyfélről szóló mondatait, hozzátéve, hogy 80 élő mikrohitel ügyfelük van, és 2019-ben 322 ingyenes konzultációt és mentorálást tartott a 3 fős mikrohitel csapatuk.
Úgy fogalmazott, „Megállapítható, hogy a BVK erősen alulfinanszírozott az EU hasonló szervezeteihez képest, mindössze hatod annyi költségvetésből gazdálkodik, mint az átlagos hozzá hasonló intézmények – ez az Európai Unió Üzleti Innovációs Centrumai Hálózatának 2018-as éves jelentése alapján állítható. Ugyanebből az anyagból tudható meg az is, hogy az egy munkatársra jutó támogatottak száma az egész szervezetre vonatkoztatva háromszorosa, a mikrohitel területen pedig hatszorosa az átlagosnak.”
***
Borítókép: MTI/Szigetváry Zsolt képei