Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
A hőmérséklet emelkedni fog, és elhúzódó aszály is fenyegeti őket.
A Climate Now eheti riportjában azt firtatják, vajon a gazdálkodók képesek-e alkalmazkodni a változó körülményekhez, számol be az Euronews. Mielőtt megnézik, hogyan alakítja át a munkát az európai farmokon a klímaváltozás, a Copernicus Klímaváltozási Szolgáltatásának adatait elemzi a műsorvezető, Jeremy Wilks.
„Ez volt a legmelegebb május a mérések kezdete óta – a hőmérséklet 0,6 Celsius fokkal az 1981-2010 közötti átlag fölött volt” – mondja.
Ha közelebbről megnézzük, azt látjuk, hogy nagy volt a változatosság.
„Az itt fent látható kék terület azt jelenti, hogy Skandináviától a Fekete-tengerig a szokásosnál hidegebb volt az északnyugatról érkező állandó hidegebb levegő miatt” – magyarázza műsorvezető. „Az utóbbi néhány hónapban Szibériában magasabb hőmérsékletet tapasztaltunk. Akár 10 fokkal is melegebb volt a múlt hónapban.”
Ausztráliában, Brazília és Kanada egyes részein pedig a szokásosnál hűvösebb volt. Mindenhol máshol pedig, amit pirossal vagy rózsaszínnel jeleznek a térképen, melegebb volt az átlagosnál a múlt hónapban.
„Szeretném megmutatni Önöknek azt a kulcsfontosságú trendet, amit ezen a tavaszon azonosítottunk: sokkal szárazabb volt az idő Európa legnagyobb részében” – mondja Jeremy Wilks. „Nézzék meg ezt a két térképet, amelyeken a talaj nedvességtartalma és a csapadék mennyisége látszódik. Itt van ez a széles piros sáv, azt mutatja, hogy a talaj felső rétege szárazabb a szokásosnál, és azt, hogy kevesebb eső esett az átlagnál.”
A riport középpontjában a mezőgazdaság áll. Vajon az európai gazdálkodók hogyan birkóznak meg a klímaváltozás jelentette kihívásokkal? Tudjuk, hogy a hőmérséklet emelkedni fog, és hogy elhúzódó aszály is fenyegeti őket.
Vajon képesek ezzel megbirkózni, vagy túl gyorsan érkeznek a változások? A franciaországi Ardeche régió egy farmjára látogattak, hogy többet tudjunk meg a kérdésről. Itt az ideje, hogy kivigyék az állatokat az Amélie-farmról. Aurélien Mourier 15 éve dolgozik ezen a földön, a családja pedig 1880 óta itt él. Aggódik a klímaváltozás egyik legfontosabb trendje, a gyakoribb és hosszabb szárazságok miatt.
„A legnagyobb változás az utóbbi néhány évben mindenképpen az egymást követő szárazságok" – mondja Aurélien. „Három súlyos aszályt éltünk át az utóbbi három évben, és idén tavasszal már volt egy szárazság, ami azt jelenti, hogy jelentősen kevesebb takarmányunk lesz.”
(Euronews)