Szijjártó: Az új világrendben fontos a keleti partnerség

2020. június 11. 17:02

Az EU külügyminiszterei a keleti partnerségben érintett hat ország – Azerbajdzsán, Ukrajna, Georgia, Fehéroroszország, Moldova és Örményország – külügyminiszterével tárgyaltak.

2020. június 11. 17:02

A világjárvány utáni új világrendben fontos a keleti partnerség – hangsúlyozta a külgazdasági és külügyminiszter csütörtök délután a Facebook-oldalán. Szijjártó Péter a videóban elmondta: csütörtökön az Európai Unió külügyminiszterei a keleti partnerségben érintett hat ország – Azerbajdzsán, Ukrajna, Georgia, Fehéroroszország, Moldova és Örményország – külügyminiszterével tárgyaltak videokonferencia keretében.

A miniszter kifejtette: a világjárvány nyomán semmi sem lesz ugyanolyan a világban, ez a politikai és gazdasági kérdésekre is igaz. Ebben az új világrendben az erőviszonyok egyelőre nem biztosak, az Európai Unió is versenyre lesz kényszerítve. Magyarországnak is az az érdeke, hogy az EU minél erősebb pozícióhoz jusson, ehhez külső partnerekre, szövetségesekre van szükség. Ezért támogatják a keleti partnerség politikát is. Szijjártó Péter megjegyezte, hogy az EU-ban az elmúlt időszakban „csak szöveg volt” a keleti partnerség fontosságáról, de érdemi lépések nem történtek.

A csütörtöki videokonferencia után négy konkrét javaslatot fogalmaztak meg. Az egyik, hogy Moldovának oda kell adni a korábban megígért pénzügyi támogatást. Azerbajdzsánnal pedig alá kell írni az átfogó partnerségi megállapodást. Különös tekintettel arra, hogy Azerbajdzsán folyamatosan növeli gázkészleteinek kitermelést, így a jövőben fontos szerepet fog játszani az energiaellátásban. Szorgalmazzák továbbá, hogy szüntessék meg a Fehéroroszország elleni szankciókat, s hogy ne blokkolják Georgia NATO-hoz való közeledését.

Szijjártó Péter kitért arra is, hogy Ukrajnával folyamatosan folynak a kétoldalú tárgyalások a Kárpátalján élő magyarok jogainak visszaadásáról, s hogy a területi adminisztrációs reform során a beregszászi járás maradjon meg beregszászi központtal, minél nagyobb magyar lakossági aránnyal. A miniszter kiemelte, hogy Magyarország az elmúlt két évben 160 különböző fejlesztési program keretében 25 millió dollárral segítette a keleti partnerségi programban résztvevő országokat, és 460 diáknak adnak évente ösztöndíjat a keleti partnerség országaiból.

Emellett a visegrádi együttműködés országainak – Magyarország, Szlovákia, Csehország, Lengyelország – is fontos a keleti partnerség. A négy ország közösen 12 millió euró támogatást és 1700 félévnyi ösztöndíjat ad a keleti partnerség országainak – ismertette Szijjártó Péter.

(MTI)

 

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
figyelő4322
2020. június 12. 00:23
Minden országgal, amelyek hajlandók rá jó, legalábbis gazdasági kapcsolatot kell(ene) kiépíteni. A gazdaságban nemigen van helye politikának, ha csak nem abszolút szükséges. Erre pedig ritkán lehet szükség. Vagy az imádott Germánia nem ezt teszi? Igaz, hogy a Frau szájából rengeteg bikasz@r jön ki, de a német gazdadaság vezetői összekacsintanak vele.
3M..
2020. június 11. 21:18
A keleti partnerség, manapság a lehető legfontosabb. Követelünk minden magyar férfinak egy kiszenget, Csoszonból! Szebb Jövőt!
annamanna
2020. június 11. 19:47
"A káosz vége: új világrend, új ideológia" https://qubit.hu/2020/06/08/a-kaosz-vege-uj-vilagrend-uj-ideologia?_ga=2.51328736.853896297.1591478229-1956906121.1590438590
annamanna
2020. június 11. 19:46
Szíjjártó milyen természetesen használja a NEW WORLD ORDER kifejezést, amit ugyebár igen jól ismerünk, és amit Orbán is használt már régebben is: https://www.youtube.com/watch?v=g36gdTgGyrA Egy másik: https://www.youtube.com/watch?v=Dkc1LwsrG5Y Szíjjártó három évvel ezelőtt: Új világrend van kialakulóban https://www.youtube.com/watch?v=3SBOWpul-YY
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!