„Zsidókat nem fogadunk a szállodánkban” – közölte a Booking-foglalás
Kirobbant a botrány az olasz szálloda közleménye miatt.
A tatai Öreg-tó partjára egy 120 szobás szállodát építenének, ami ellen aláírásgyűjtés indult a városban.
Egy ötcsillagos, 120 szobás szállodát építene a Hell energiaitalt is tulajdonló személyek másik cége, a tatai Öreg-tó partján 24 milliárd forintból.
A szállodaépítés ellen tiltakozás kezdődött a városban. Megalakult a Stop Avalon! Facebook-csoport, és petíciót is gyűjteni kezdtek. A tiltakozók szerint kevesebb lesz a zöldfelület, az építkezés rombolással járna, megváltozna a tó és a tatai óváros látképe, az épület hasznosítása pedig fény- és zajszennyezéssel járna. Ellenzéki képviselők az építkezés megakadályozása érdekében népszavazási kezdeményezést nyújtottak be, ám ebből egyelőre nem lett semmi – írja a hvg.hu.
A KEMMA májusban számolt be az építtetők sajtótájékoztatójáról. Ott többek között elhangzott: a beruházás összértéke mintegy 25 milliárd forint, az épület illeszkedni fog a természetes és épített környezeti adottságaihoz, az Öreg-tó körbejárható marad, a szálloda maximális magassága nem éri el a 19 métert, semmilyen perspektívából nem éri majd el az Eötvös József Gimnázium épületét. Terveik szerint a beruházás 120 munkahelyet teremt, valamint évi 100 milliós összadóbevételt jelent a városnak. A tatai műemlékvédelmi és környezetvédelmi feltételeket az Avalon Center elfogadta, a szálloda végső formáját pedig a helyi szabályozási terv fogja eldönteni ígéretük szerint.
Michl József polgármester arról beszélt: Tatának nagy szüksége van egy ötcsillagos szállodára, ami ha megépül, „óriási előrelépés lesz Tata turisztikai vonzerejében”. Elmondta: a bemutatott látványterv nem nyerte el a tetszését. Szerint azt kell megtalálni, hogyan lehet egy ilyen feladatot ellátó épületet úgy megfogalmazni, hogy az abszolút illeszkedjen az épített és a természeti környezetbe. A telekre úgy kell építkezni és a közlekedést is úgy kell megszervezni, hogy ne érje kár a vadludakat és a természeti környezetet – hangsúlyozta. Ezért határozatban szakhatósági véleményeket és tanulmányokat kért az ügyben. Ha ezek meglesznek, lakossági fórumot tartanak, majd összeülnek a képviselők is.
Az Avalon Center ügyvezetője, Tóth Róbert azt közölte: még nincsenek végleges épülettervek, és minden beruházásánál a városvezetéssel és az illetékes hatóságokkal mindig együttműködött, minden műemlékvédelmi és környezetvédelmi szabályt, előírást betartott. Ez az esetleges tatai beruházás esetében is így lesz.
Az Öreg-tó 1977-ben lett természetvédelmi terület, 1989-ben a Ramsari Egyezmény által védett nemzetközi jelentőségű vizes élőhellyé, majd 2004-ben az Európai Unió ökológiai hálózatába tartozó Natura 2000-es különleges madárvédelmi területté vált.