Páratlan interaktív honlap készül a Kárpát-medence társadalmáról

2020. június 03. 11:17

Az oldalt az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontja készíti.

2020. június 03. 11:17

A teljes Kárpát-medencei társadalom jelen állapotát fogja bemutatni Trianon óta példátlan mélységben a Magyarország Nemzeti Atlasza – Társadalom című kötet interaktív, kétnyelvű, szabad hozzáférésű elektronikus változata (e-MNA Társadalom). Az ELKH-nak a Nemzeti Összetartozás Évéről szóló 2020. februári kormányhatározat 280,7 millió forint támogatást ítélt meg a projektre; a honlap bemutatóját 2020 végére vagy 2021 elejére tervezik – közölte az MTI-vel az ELKH. Területileg a digitális honismereti atlasz lefedi a Kárpát-medence teljes területét, annak 17 660 települését, illetve a közvetlen – osztrák, cseh, lengyel, ukrán, moldovai, román, szerb, horvát, szlovén – szomszédságban található, mindösszesen közel 40 ezer települést.

Trianon óta eltelt száz év folyamatai

Időbeli szempontból bemutatja a társadalom (népesség, települések, életkörülmények) jelenlegi és közelmúltbeli állapotát, illetve a Trianon óta eltelt száz év folyamatait, egyes térképek pedig a 16. századig is visszamennek. Tematikailag a projekt három nagy blokkra tagolódik, melyek a teljes társadalomföldrajzi vertikumot megjelenítik. A Népesség blokk témája a népesedési múlt, népességszám-népsűrűség, természetes népmozgások, vándorlás, népesség összetétele (nem, életkor, család, háztartás, etnikum, nyelv, vallás, iskolázottság, gazdasági aktivitás-foglalkozás, társadalmi tagozódás). A Település blokk vizsgálja a települési múltat, a településállományt, a városokat, Budapestet és régióját, valamint a vidéki térségeket.

Települési környezet, lakáshelyzet, infrastruktúra

Az Életkörülmények-életminőség blokk bemutatja a humán jellemzőket, a lakás-lakókörnyezetet, a települési környezetet és a települési infrastruktúrát. Az egyes témakörök bemutatása tér- és időbeli dimenzióban, adatállománytól függően változó területi bontásban (megye, járás, település) történik. Ennek során jól követhető, hogy a társadalom szerkezetében, a társadalmi folyamatokban milyen változások zajlottak le a korábban politikailag egységes Kárpát-medence trianoni szétdarabolása óta. Mint a közlemény hangsúlyozza, az online térképészeti adatbázis egyedülállóan fogja bemutatni a teljes Kárpát-medencei társadalom jelen állapotát.

Páratlan vállalkozás

A csaknem 18 ezer településből álló honi mozaik összerakása, majd ebből modern térinformatikai eszközökkel interaktív atlasz létrehozása mindeddig páratlan vállalkozás, határokon átívelő ambícióval – emlékeztet az ELKH. A projekt megvalósításán jelenleg a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontban 26 kutató és projektmenedzser, külső megbízással 16 kutató és lektor, valamint több külső szolgáltató cég dolgozik. Az adatállományok egységes feldolgozása mellett tartalomfejlesztés, a kapcsolódó szellemitulajdon-védelmi jogi konstrukció megalkotása és az informatikai háttér kiépítése zajlik – áll az ELKH közleményében.

(MTI)

(kép forrása: storymaps.arcgis.com)

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
olajfa1
2020. június 03. 19:11
Nagy hiányt fog pótolni ez a kutatás. Attól félek hogy az EU-ban ez csak olaj lesz a tűzre.
buckafej
2020. június 03. 11:42
Nagyszerű, nagyon örülök neki!
kamasuka
2020. június 03. 11:21
"készül" Végül is még épp időben vannak! Holnap már késő lenne. :D
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!