1947 februárjában történt, hogy Nagyölvedre is megérkeztek a csehszlovák katonák, hogy megkezdjék az emberek marhavagonra terelését. A katona, aki az én nagyapám és dédnagyanyám felkereséséért felelt, belépett dédszüleim házába, ám mielőtt kivezényelte volna rokonaimat az otthonukból, a família többi tagja kártyára invitálta és itókával kínálta a télidőben megfáradt csehszlovák hadfit, elterelve ezzel is figyelmét. Ez idő alatt dédanyám és egyszülött fia kiosontak a házból, és a közeli rokonsághoz menekültek. Nagyapám a kertszomszédba rejtőzött az ágy alá. A vitéz Szvatopluk-sarj azonban nem vesztette el eszét az erősre sikerült szederpálinkától, sebes léptekkel a menekülők nyomába eredt, egész pontosan nagyapáméba. Ahogy a fentiekben említettem, betyáros hideg volt, derék katonánk pedig okulárét viselt, így a fizika törvényeiből adódóan abban a pillanatban, amikor a kinti hidegből a szobába lépett, pápaszeme bepárásodott. Amikor az ágy alá pillantva nagyapámmal farkasszemet nézett, szemüvegétől nem látta az ottlapulót. Így menekült meg nagyapám. Eposzi fordulat ez, isteni beavatkozás.
Ükszüleimet Magyarországra telepítették volna ki, mivel „fehér laposok” voltak, azonban amikor a szomszéd faluban, Szőgyénben zajlott a deportálás, a folyamatot leállították.
1944 júliusában dédnagyapám, nagyapám édesapja, orosz hadifogságba esett Novgorodban. 1947 júliusában szabadult, és
a maga nyolcvan kilójával távozó meglett férfiember, harminchét kilóra fogyva tért haza.
Gondoljunk csak bele, alakulhatott volna másképpen is. Ha nagyapámat és édesanyját Szudéta vidékre hurcolják. Ha ükszüleimet Magyarországra telepítik. Ha házunkat idegeneknek adják. Dédapámat, aki azt hitte volna, hogy végre a boldogság évei következnek három év oroszországi szenvedés után, a családjától és házától való megfosztás fogadta volna otthon. Hála istennek, nem így történt. Az én családom e fele megúszta. 76.616 felvidéki magyar ember viszont nem volt ilyen szerencsés. A második világháború gyötrelmei után vagyonuktól megfoszttattak, családjaiktól elszakíttattak, szülőföldjükről száműzettek. Jusson eszünkbe történetük, valahányszor nehéznek tűnik a családunkkal való összezártság a koronavírus idején.