Matolcsy: Meg kell duplázni a hiteleket

2020. március 10. 16:44

Az MNB elnöke szerint a magyarországi hitelpenetrációt meg kell duplázni, mert egy százalékos hitelállomány-bővülés is negyedszázalékos GDP-növekedést jelent.

2020. március 10. 16:44

A koronavírus hosszabb távú hatásai kiszámíthatatlanok, a gazdasági hatása több évig húzódik, míg az egészségügyi rövidebb lesz – mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Gazdasági évnyitó 2020 gazdaságpolitikai fórumon kedden Budapesten.

Erősebb immunrendszer

Hozzátette: az erősebb magyar gazdaság erősebb immunrendszert jelent, sok uniós országhoz képest erősebb a gazdaság ellenálló képessége. Ezért is fontos az eddig elért eredmények megőrzése – mondta, jelezve: a koronavírus minden gazdasági területre hatással lesz. A jegybankelnök a fórumon a Sereghajtóból újra éllovas című előadásában kiemelte: Magyarország éllovas lett a régiójában, Európában, az elmúlt tíz évben sikeres válságkezeléssel, felzárkózási fordulattal. Emlékeztetett arra, hogy míg 2010-ben utolsó volt az ország az elért növekedésben a régióban, addig 2019-ben már első lett a GDP növekedésben. Az uniós fejlettségi átlaghoz képest 2019 végén a magyar már meghaladta lengyel és a görög fejlettséget, ami történelmi siker – húzta alá.

Minden egyensúlyi mutatóban – folyó fizetési mérleg, államháztartás, piaci egyensúly, munkaerőpiac – az ország fenntartható állapotot hozott létre.

Matolcsy György felhívta a figyelmet arra, hogy meg lehetne ismételni a 2018-as és a 2019-es gazdasági növekedést, a 3 százalékpontos többletet az Európai Unióhoz viszonyítva. Hozzátette: ezt 2030-ig folytatva az ország elérné az akkori EU fejlettségi átlagának 93,3 százalékát, ami elképesztő teljesítmény lenne. A 2 százalékos többlettel pedig 2030-ra az ország elérhetné az akkori uniós fejlettség 84 százalékát – jelezte.

Felidézte, hogy Magyarországon 2013 óta gyors bérfelzárkózás zajlik, és a háztartások pénzügyi vagyona a régióban a legmagasabb. A globális trendekkel szemben a vagyoni egyenlőtlenségek továbbra is mérsékeltek. Közben új motorokat indítottak be: a beruházási ráta az európai országok élmezőnyében van, az államadósság jelentősen csökkent, a régióban a legjobban, a devizaarány az államadósságon belül szintén a legjobban csökkent a régióban, ahogy a nettó külső adósság is – sorolta.

Több hitel kell

Rámutatott: Magyarország gazdasági összetettség alapján stabilan tartja helyét a világ 10 legjobb országa között. A világban is ritkának számítanak a hétéves felzárkózási periódusok – mondta, hozzátéve: az elmúlt 100 évben a magyar gazdaságtörténetben egyedül 2010 és 2019 között volt növekedés-felzárkózás az egyensúly megtartása mellett. Az eredményekhez kellett Orbán Viktor miniszterelnöknek az a bátor, nagy horderejű döntése, hogy „hazaküldte az IMF-et”, brüsszeli béklyóban nem lehetett volna elérni ezeket az eredményeket. A magyar modell jól vizsgázott, annak továbbfejlesztésére van szükség Matolcsy György szerint. A magyar kkv-k termelékenységében érdemi potenciál van, jelentős javulást lehetne elérni az adóadminisztráció további könnyítésével – mondta.

Javaslata szerint a hitelpenetrációt meg kell duplázni, jelentős tartalék van ebben a 60 százalékos uniós szint felé, a mostani 32 százalékról. Egy százalékos hitelállomány-bővülés negyedszázalékos GDP-növekedést jelent – sorolta.

A fenntartható növekedéshez a vállalatok tőkepiac felé fordulását kulcsfontosságúnak nevezte, ezért indították el a növekedési kötvényprogramot. A beruházási rátát, és a fogyasztás dinamikáját is meg kell őrizni a jegybankelnök szerint. A lakáspiacot továbbra is fontos növekedési tartaléknak nevezte, el kell érni, hogy évente 30 ezer új lakás épüljön. A munkaerőpiacon tartalékot jelentenek az alacsonyan képzettek, az ötven felettiek, és a fiatalok – mondta Matolcsy György.

(MTI)

Összesen 140 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2020. március 11. 06:54
duplaznam en de mar egy bank se ad :D
Akitlosz
2020. március 10. 23:57
Őrültség. Hitel = méreg A tartalékokat kellene megduplázni nem a hiteleket. Ég és a föld a különbség a tőkéből vállalkozás és a hitelből vállalkozás között. A tőkéből működő cég át tudja vészelni a recessziókat, még akár nyerni is tud rajtuk, fejlődni, míg a hitelből működő cégnek annyi. Gazdasági növekedés, konjunktúra idején, amikor jól megy a gazdaságnak akkor nem a hiteleket, hanem a tartalékokat célszerű növelni, hogy át lehessen vészelni a nehezebb időszakokat. Akkor jöhet jól a hitel. Amelyik cég, amelyik állam már a lehető legkedvezőbb gazdasági környezetben is el van adósodva az nem valami felelős gazdálkodó, nem valami nagy tehetség. Mi lesz ezekkel a Matolcsy javaslatára a jelenlegi helyzetben hitelt duplázó cégekkel, ha a gazdasági környezet rosszabbra fordul?
békalepcse
2020. március 10. 22:30
Tőkekihelyezés (hitel) mint társadalmi rizikófaktor. A hitel klasszikus értelmében kockázatmentes forrásátadás, haszonnal bélelve. Azonban rohamosan fejlődő társadalmunk ezt így a kezdeti kapitalizmus ismérvei alapján már nem tudja felhasználni, mert olyan gyorsan fejlődünk, hogy ami ma még korszakos volt holnap már messze túlhaladottá válik és az addig kihelyzett források értelmüket vesztik, avagy piacvédelmi beavatkozásokat kívánnak a kihelyező részéről, ha vissza akarja kapni a forrásait. Ezzel ellentétben, a korunknak megfelelő forráskihelyezés ezt a gyors fejlődést is nyomon kell kövesse, hogy az ilyentén okafogyottá váló fejlesztésekbe fektetett forrásokat eleve nem kéri vissza hisz neki, mint az állam erre hivatott szerve, a fejlődést kell szolgálja. Ergo a kevésbé fejlett szervezetet is a forrásainak fejében, amit nem kér vissza a fejlettebb támogatására kell ráállítsa. Erre a mai forráskihelyezés még messze nem képes, így csak kártékony tud lenni. Sokkal hatékonyabban tud fejlődni a társadalom, ha nincs agresszíven kihelyezett forrás, mert annak kárvallotjainak elsődleges érdeke a jobb ellehetetlenítése és a hitel visszafizetése, az abból való haszonszerzés. Pedig a fejlettebb hamarabb hozna mindenkinek hasznot, életminőség emelkedést, de a hitelt vissza kell fizetni, ha beledöglik is... A klasszikus bank és pénzrendszert messze meghaladta az idő, de Matolcsy Urunk még nem ébredt, talán majd most! Mint anno a 2009 környéki években, amikor az akkori korszakosat megosztottam még a HV oldalán és meg is fogadta.
Berecskereki
2020. március 10. 21:43
Értem, hogy mit akarsz, de az mikroszinten egy vállalkozás és még az is lehet, hogy törvénysértő. Ilyeneket én is ismerek, de soha nem alkalmaztam és nem is javasoltam senkinek. Matolcsy azonban makroszinten, a teljes nemzetgazdaságra vonatkoztatva mondja. Ezt pedig az elmúlt évek igazolják.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!