E ponton derül ki, Mészáros Tamás – mint olyan szülő, aki tanúja volt az elmúlt két évtized oktatásának –
elutasítja a szegregációt tényként állító bírósági ítéletet.
„Sosem voltak elzárva, kirekesztve a cigány tanulók a gyöngyöspatai iskolában! Nem etnikai alapon volt haladó és felzárkóztató osztály: tudás és felkészültség alapján állították össze a már akkor is vegyes összetételű csoportokat. Voltak kisebb számban magyarok a felzárkóztató osztályokban és romák a haladókban.” Közbevetem, úgy tudni a sajtóból, még az uszodát sem használhatták a cigányok gyermekei, mire azt feleli: „Annyi igaz csak ebből, hogy aki nem vitt úszófelszerelést, törülközőt, papucsot, az nem úszhatott. Mégsem úszhat egy gyerek alsógatyában!”
Mindezért a szülői munkaközösség elnöke úgy értékeli, nem jogos az ítéletben követelt kártérítés. Ha viszont már megsemmisíthetetlen az ítélet, akkor egyetért Gyöngyöspata önkormányzatának kérelmével, miszerint ne a gyerekeknek adják az irdatlan pénzt: „Pártolom a pótlólagos oktatás ötletét, mellyel behozhatnák a hátrányukat ezek a fiatalok, azzal a megszorítással, hogy kössék teljesítményelváráshoz.” A per kimenetelébe Mészáros Tamás szerint belejátszott, hogy sikerült az érintett, legtöbb esetben kétségtelenül szegény roma családokban
felkelteni azt a reménységet, hogy nyertes per esetén nagy pénz állhat a házhoz,
ezzel magukhoz édesgették őket az idegen civilek. Közben évek óta próbálkoztak némelyek a régi, a kétezres évek közepétől ott működő iskolaigazgató „levadászásával”. Ismert, hogy éppen az őszi önkormányzati választás előtt két héttel sikerült, amikor egy, az iskolában nem ritka feszült pillanatban az igazgató erősebben megszorított – az Abcúg és az Index szerint „falhoz vágott” – egy fegyelmezetlenkedő roma gyereket. Az szmk-elnök szerint kétes, mi történt valójában.
Más, nevük elhallgatását kérő szülőkhöz és tanárokhoz hasonlóan ő is állítja, némely cigány gyerekek sorozatosan provokálták a tanárokat az utóbbi években, minősíthetetlen szavakkal szidalmazva őket az engedetlenségen túl. Mészáros Tamás azzal búcsúzik, különösnek tartja, hogy a szülői munkaközösség elnökeként sem a szegregációs perben nem kérték fel tanúnak, sem az iskolaigazgató eltávolítása előtt nem kérték ki a véleményét.
Az igazgatóval szemben tanúskodó felnőtt egyébként a gyerek édesanyja volt, aki konyhásként dolgozik az iskolában. Az igazgató leváltására petíció született, melynek nyomán az állami fenntartót képviselő Hatvani Tankerületi Központ egy iskolai bántalmazásos vizsgálat nyomán elengedte a másfél évtizede ott dolgozó intézményvezető kezét.
A petícióhoz csatolt két-háromszáz szülői aláírás döntő többsége romáktól származik,
összegyűjtésükben oroszlánrésze volt Léderer Tamásnak, aki nem helyi pedagógusként, hanem a budapesti Foncsorozó Egyesület kötelékében 2015-ben magántanodát nyitott roma gyerekeknek (lásd: szegregáció?), és rendszeresen kijár hozzájuk. A magyar lakosok körében Nagy Laura, egy pedagógus végzettségű, gyesen lévő hölgy segített az aláírások beszerzésében.
Egy HVG-s videófelvételen közösen szerepelnek, Léderer ott ezt nyilatkozta: „Aznap a NapSukár tanodában nem tudtunk tanítani, a gyerekek annyira szét voltak esve, arról kellett beszéljünk, mi hogy volt, mindenki leírta az érzéseit, majd megkérdeztük, ha egyvalamit kívánhatna, hogy megoldódjon a helyzet, mi lenne az. Harmincöt gyerekből harmincöt azt írta, hogy menjen el az igazgató és a helyettese.” Kívánságuk teljesült, az iskolában nyomban új igazgatót neveztek ki. Ennél is különlegesebb, hogy Nagy Laura óraadó pedagógus lett, Léderer Tamás – aki a Soros György alapítványai által támogatott Migration Aid szervezet egyik fő aktivistája is – pedig tanácsadói szerepkörbe került az állami iskolában.
JÓLELKŰ PESTI CIVILEK
Okkal merül fel a kérdés, hogy volt-e szerepe Léderer Tamásnak a szegregációs perek roma tanúinak, illetve felpereseinek a toborzásában. Ő ezt némely városbelinek tagadta. Mi viszont úgy értesültünk helyiektől, hogy Orbán Viktor nemzetközi sajtótájékoztatója után eligazítást tartott az érintett cigányoknak, hogy ne vegyék biztosra a kártérítést, amíg nem kapják meg. Vannak olyan híresztelések, hogy némelyek már uzsorahitelt vettek fel a nekik jogerősen megítélt kártérítési pénzre.
Végül visszaadom a szót Hevér Lászlóné polgármesternek: „A miniszterelnök véleményével egyezően az általam irányított településen azt tapasztalom, hogy a szegregációs per következményei sértik a lakosság nagy többségének igazságérzetét. A ránk kirótt kártérítési összeg – nyolcvanmillió forint – kifizetése megbénítaná városunkat. Annál is inkább, mert ez az éves adóbevételünk kétszeresét kitevő összeg nem áll egy az egyben a rendelkezésünkre. Az inkasszós végrehajtás érvényesítésével fontos folyamatban lévő pályázati és saját fejlesztéseket kellene befagyasztanunk, például a művelődési ház felújítását, és előállhatna olyan helyzet is, hogy nem tudjuk idejében kifizetni a béreket hivatali és intézményi dolgozóknak.”