Újabb baloldali kerületben kezdik meg az autósok kiszorítását
Hegyvidék, Erzsébetváros, XIII. kerület, Józsefváros, Ferencváros után Terézvárosban is emelnek. Nem kicsit.
A fővárosi közgyűlés egyhangúan elfogadta, hogy a fővárosi önkormányzat öt feltétellel támogassa a ferencvárosi atlétikai stadion építését.
Atlétikai stadion
A fővárosi közgyűlés által egyhangúan elfogadott öt feltétel a következő:
– Az elkövetkező öt évben a kormány költsön ötvenmilliárd forintot a budapesti járóbeteg és szakellátásra.
– A stadion megépítésével együtt induljon meg a zöldfelületek növelése, a Csepeli Nagyerdő Program beindítása. A főpolgármester Budapest új tüdejét, egy új Városliget kialakítását tervezi. Nem szeretné, ha Csepelen új élsport beruházások lennének.
– A beruházás ne csak az élsportot szolgálja, hanem a tömegsport és kulturális rendezvények helyszíne is lehessen.
– Minden szerződés legyen nyilvános, a lehető legátláthatóbb módon költsék el a pénzt.
– A kormány tartsa fenn korábbi elkötelezettségét a nagy, fővárosi közlekedési célú beruházásokban.
Karácsony Gergely zárószavában úgy foglmazott: a kormány kifejezte, hogy a stadionépítés ügyében a fővárosi közgyűlés álláspontját veszi irányadónak, és várja azt a lehető legrövidebb időn belül, ezért dönteni kell. De nemcsak arról kell dönteni, hogy legyen-e stadion, hanem azt is meg kell említeni, hogy az elmúlt években túl sokat költöttünk élsportra, és keveset egészségügyre, tette hozzá.
Vita az atlétikai vb-ről
A vita első felszólalójaként Csepel fideszes polgármestere, Borbély Lénárd megköszönte Karácsony Gergelynek, hogy a kampányígérettel ellentétben mégiscsak támogatja az atlétikai világbajnokság megrendezését. Ugyanakkor hozzátette, hogy míg Karácsony Baranyi Krisztinával egyeztetett, őt nem kereste meg. Ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „A megválasztás nemcsak jogokkal, hanem kötelezettségekkel és felelősséggel is jár. Nem szerencsés kibújni ez alól, és a kormányra mutogatni”.
Borbély szavaira reagálva a ferencvárosi polgármester azt mondta: „nem Ferencváros és nem Csepel szervezne atlétikai világbajnokságot, hanem a főváros, ezért a feltételrendszerről a fővárosnak és a kormánynak kell megegyeznie”. Baranyi Krisztina hozzátette, hogy örül annak, hogy ilyen rekordgyorsasággal elfogadta Ferencváros feltételeit a kormány, és várja, hogy Budapest javaslatait is támogassák.
Soproni Tamás már keményebb hangnemet ütött meg. A momentumos képviselő kijelentette, hogy nem fogadnak el semmilyen trükközést a kormány részéről, vagyis ha december 1-jéig nem fogadják el a főváros összes feltételét, akkor megkezdik a népszavazás szervezését Hadházy Ákossal. „Egy egészségesebb, átláthatóbb, zöldebb Budapestben hiszünk” – fogalmazott Soproni, hozzátéve „ha Orbán elfogadja a feltételeinket, akkor ez mind teljesülni fog”.
Pikó András azt javasolta, hogy legközelebb csak akkor üljön le tárgyalni a kormánnyal a főváros, ha a kormány visszavonja az önkormányzati hatáskörét csorbító két intézkedését: az iparűzési adó elköltésének meghatározását és az építéshatósági jogkörök elvonását. A józsefvárosi polgármester szerint kiderült, hogy a kormány csak javaslatoknak tekinti a főváros feltételeit, ezért meg kell fontolni, hogy óvatosabban tárgyaljon a főpolgármester. Pikó arról is beszélt, hogy szerinte a kormánynak el kell fogadnia azt is, hogy az ország jövőben népszavazás nélkül ne kandidálhasson olyan nagyszabású sportrendezvényre, mint például az atlétikai vébé.
Láng Zsolt: Tegyen a főváros is 50 milliárdot a kormányzati 50 milliárd mellé
Láng Zsolt (Fidesz) felolvasta a Testnevelőtanárok Országos Egyesületének levelét, amelyben az atlétikai vb megrendezését és az atlétikai stadion megépítését támogatják. Láng benyújtott egy módosító indítványt is a főváros öt feltételét tartalmazó előterjesztéshez, amelyben az áll, hogy ha Budapest 50 milliárd forint egészségügyi támogatást kér az atlétikai stadion megépítéséért cserébe, akkor tegyen hozzá a főváros is ugyanannyit, ha ennyire fontosnak tartja az ügyet.
A főpolgármester úgy reagált Láng Zsolt felvetésére, hogy: Láng Zsoltnak a kerületeket kell ezzel megszólítania, a főváros ugyanis a kerületi ellátás fejlesztésére, a kerületek nevében kérte az öt éven át folyosítandó 50 milliárdos egészségügyi támogatást.
Hajléktalan ellátás
A hajléktalan emberek téli, úgynevezett krízisellátásának javítását célzó intézkedésekről is döntött Karácsony Gergely főpolgármester javaslatára szerdán a Fővárosi Közgyűlés, amely a többletfeladatok biztosítására 47 millió forintot különített el.
A testület egyhangúlag támogatta a főpolgármester javaslatát, és felkérte, hogy az ellátásban részt vevő intézményekkel és szervezetekkel együttműködésben tegyen hathatós lépéseket az éjjeli menedékhelyek koordinált és intenzív élősködőmentesítése, a férőhelyek akadálymentesítése, aktív lábadozó férőhelyek számának bővítése és az alacsonyküszöbű férőhelyek biztosítása érdekében.
Nem mennek idősotthonba idős hajléktalanok
A képviselők külön szavazással – 11 igen, 20 nem és 1 tartózkodás mellett – nem támogatták az előterjesztés azon pontját, amely szerint felmérték volna azt is, hogy a fővárosi önkormányzat fenntartásában működő idősotthonokban a télen soron kívül hány férőhelyre tudnának speciális férőhelyeken elhelyezett idős, gondozási szükséglettel rendelkező hajléktalant befogadni.
Jövő július elsejétől kizárólag a kerületi önkormányzatok által létrehozott szolgáltatók végezhetik majd a parkolási díjfizetés ellenőrzését, és csak ezek szabhatnak ki jövőben pótdíjat. Ritkítják majd a parkolójegy-kiadó automaták sűrűségét – döntött a Fővárosi Közgyűlés szerdán.
Helyi önkormányzatok szedik ezentúl a pótdíjat
A képviselők 18 igen szavazattal, 1 nem ellenében és 13 tartózkodás mellett fogadták el Karácsony Gergely főpolgármester javaslatát, amellyel több ponton módosították a parkolási rendeletet. A várakozási díjfizetés ellenőrzéséről szóló módosítás lényege, hogy az ellenőrzését, a pótdíj kiszabását és az erről szóló értesítés elhelyezését a járművön kizárólag a helyi önkormányzatokról szóló törvényben meghatározott szolgáltató végezhesse saját maga, azaz a vállalkozásba adás lehetősége nélkül.
Nyitott Városháza?
„Míg egyik oldalán ezt hirdetik, hogy mindenki számára nyitott a Városháza, a másik oldalon fokozatosan bezárják” – jelentette ki Pintér Gábor utalva arra, hogy az atlétikai világbajnokságért demonstráló fiatal sportolók nem tudtak reggel bejönni a közgyűlésre.
Karácsony Gergely válaszában ismét leszögezte, hogy minden magyar állampolgár részt vehet a közgyűlésen, senkit nem tiltottak ki. Arra a kérdésre, miszerint miért most tárgyalják az október 23-i városházi rendezvény költségeit – összesen 28,5 millió forintot – Gy. Németh Erzsébet rámutatott, hogy „korábban már csak azért se lett volna lehetőség erről dönteni, mert május óta nem volt közgyűlés”. Ezzel kapcsolatban a főpolgármester hozzátette, hogy október 23-án nemcsak az 1956-os forradalomról emlékeztek meg, hanem a rendszerváltás harmincadik évfordulóját is ünnepelték.
(MTI, Index)