Ők a Média Építészeti Díja 2019 döntősei

2019. október 17. 14:08

A Média Építészeti Díja tizenöt éve mutatja be a kortárs magyar építészet csúcsteljesítményeit.

2019. október 17. 14:08

Nyitókép: A Fátimai Szűzanya zarándokhelye, Alsószentiván

 

Az Építészfórum által alapított Média Építészeti Díja tizenöt éve mutatja be a kortárs magyar építészet csúcsteljesítményeit. Csütörtökön jelentették be azokat az épületeket és terveket, amelyeket a nemzetközi szaktekintélyekből álló előzsűri választott a döntősök közé több, mint 130 jelentkező közül. November 8-án az alkotók a Média Építészeti Díjának nyilvános gáláján mutatják be a döntős terveket és épületeket az Uránia Nemzeti Filmszínházban a vezető magyar sajtóorgánumok újságíróiból álló médiazsűri, illetve az átadón megjelenő közönség előtt. A Média Építészeti Díja célja, hogy felhívja a figyelmet a kortárs építészet eredményeire és arra, hogy épített környezetünk formálása a szakma és az értő nyilvánosság közös ügye. 

A nemzetközi előzsűri épület és terv kategóriában az összesen több, mint 130 jelentkező közül 5-5 finalistát választott ki. Az idén holland, litván, albán és magyar szakértők nemcsak szelektáltak a pályázók között, de áttekintették, véleményezték a magyar építészetet, és értelmezték főbb irányvonalait. Így 2019-ben úgy fogalmaztak, hogy a magyar építészeti alkotások "minőségüket tekintve kiemelkednek a régió fejlesztései közül". Különösen azokat a projekteket fogadták lelkesedéssel, amelyek "ma, a társadalmi fenntarthatóság és érzékenység kritikus pillanatában erős szociális elköteleződésről tesznek tanúbizonyságot." Példamutatónak nevezték, hogy nagyvárosi attrakciók helyett a magyar építészek kreativitásra és eredetiségre törekszenek, alapvető figyelmet fordítanak környezetükre.

Épület kategóriában egyetemi campusfejlesztés, zarándokhely Fejér megyében, óvodafelújítás és -bővítés, egy kolozsvári családi ház, illetve Salgótarjánban egy lakótelep közösségi tere került a döntőbe. A zsűri szerint a pályaművek technikai megoldásai bizonyítják, hogy a magyar építészek mesterségbeli szakmai tudása is magas fokú. Újdonság, hogy a tervezők számára nemcsak a városképre, épített környezetre, de a társadalomra kifejtett hatás is meghatározó jelentőséggel bír.

Nadasan 2., családi ház – vezető tervező: Péterffy Miklós

 

Az ÉPÜLET kategória döntősei:

A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem campusfejlesztésének 3. üteme – vezető tervezők: Csillag Katalin, Gunther Zsolt (3h Építésziroda)

A Fátimai Szűzanya zarándokhelye, Alsószentiván – vezető tervező: Gutowski Robert

Vizafogó Tagóvoda felújítása és bővítése – vezető tervező: Nagy Csaba, Pólus Károly, Tőrös Ágnes (ARCHIKON)

Nadasan 2., családi ház – vezető tervező: Péterffy Miklós

Beszterce tér felújítása – vezető tervezők: Holló Mátyás (indelab), Baróthy Anna (S39 Hybrid Design), Madarász Dóra (Landspect)

 

A finalista tervek között találni ételszínházat, roma inkubátort, szociális bérlakásokból álló társasházat, strand- és termálfürdőt, illetve költői műemlékrekonstrukciót. A nemzetközi előzsűri a diplomamunkákat, illetve az ötletpályázatokat preferálta, céljuk ezzel az volt, hogy felhívják a figyelmet az oktatás és a mentorálás szakmában betöltött felelősségére, mert meggyőződésük, hogy jól képzett, társadalmi szerepükkel tisztában lévő, szociálisan elkötelezett fiatal építészekre van szükség.

 

 

Szociális bérlakások társasháza a Józsefvárosban – építész: Krizsó Bernadett

 

A TERV kategória döntősei:

Ételszínház Kisvárdán – építész: Mártha Anna

Roma Inkubátor Liget – építész: Tóth Tünde

Szociális bérlakások társasháza a Józsefvárosban – építész: Krizsó Bernadett

Jászberényi Strand- és Termálfürdő fejlesztése – építész: Tábi Sára

Budakalász magja – építészek: Bajusz Csaba Ádám, Salacz Ádám, Vadász Balázs

 

Az elmúlt 15 évben a szakmai zsűri mellett a nagyközönség is szavazott a neki tetsző projektekről, ez idén sincs másként: a november 8-i gálán a publikum a helyszínen dönthet a nyertesekről, az online szavazás eredményeként kialakult 7 döntősről. A közönségszavazás finalistái az Építészfórum oldalán tekinthetők meg. Az elmúlt 15 év során a díjak odaítélésében több mint 40 sajtóorgánum képviseletében több mint 50 újságíró vett részt. Előzsűri 2011 óta szelektál a pályázatok között, ennek köszönhetően az Építészfórum 19 nemzetközi szaktekintélyt tudott meghívni, hogy ismerjék meg és véleményezzék a magyar építészet legújabb eredményeit. 

A Média Építészeti Díja egyszerre a hagyományok, az innováció és a folytonosság ünnepe: a Média Építészeti Díjat 15. alkalommal rendezik meg, amit hamarosan az Építészfórum 20. születésnapja követ. "Bár az építészet természetes módon vesz mindenkit körbe, mégis a helyeket alakító gondolatokat csak kevesen és csak részlegesen értik meg. Az építészet befogadása is támogatásra szorul. A magyar építészet legnagyobb múltú online folyóirata mindenki számára elérhető felület, melynek célja, hogy különböző módokon segítse ezt a megértést és kapcsolatba hozza azokat, akiknek az építészet közös érdeklődése. A Média Építészeti Díja ennek a mediátori munkának a megünneplése" – vallják az Építészfórum főszerkesztői, Somogyi Krisztina és Kovács Dániel, akik az egykori lapalapítók, Vargha Mihály és Pásztor Erika Katalina víziójának szellemében, de új felvetésekkel, tartalmakkal, a jövőbe mutató témákkal szeretnék továbbfejleszteni az Építészfórumot.

 

A Média Építészeti Díja nyilvános gálája:

Helyszín: Uránia Nemzeti Filmszínház (1088 Budapest, Rákóczi út 21.)

Időpont: 2019. november 8., 17:00

Jegyek.

Műsorvezető: Winkler Nóra

Az előzsűri tagjai a nemzetközi építészet kiemelkedő alkotói és kritikusai:

Indira van't Klooster (az Amszterdami Építészeti Központ igazgatója, 2014 óta a Média Építészeti Díja nemzetközi előzsűrijnek elnöke),

Ruta Leitanaite (a litván építészek szövetségének elnöke),

Saimir Kristo (az albániai POLIS Egyetem Építészeti és Tervezési Karának dékánhelyettese, a Tirana Architecture/Design Week kurátora),

a Magyar Építőművészek Szövetsége képviseletében Z. Halmágyi Judit (építész)

 

A médiazsűri tagjai 2019-ben: Bagi László zsűrielnök (Forbes), Csernátony Dóra (Propaganda Media/TV2), Eszes Andrea (Nők Lapja), Ficsor Benedek (Magyar Hang), Földes András (Index), Rajcsányi Gellért (Mandiner), Vincze Miklós (24.hu)

A szakmai zsűri tagjai: Somogyi Krisztina (építészetkritikus és vizuáliskörnyezet-kutató, az Építészfórum főszerkesztője), Kovács Dániel (művészettörténész, kurátor, az Építészfórum főszerkesztője), Lévai Tamás (építész).

 

(Forrás: közlemény)

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
C.Dömötör
2019. október 17. 20:52
A mai építészet jellemzője, a teljes fantáziahiány. Igénytelenség, kiszámíthatóság, reméljük, hogy valóban csak ötven évre építik őket. Az egész világon abból élnek, amit a 19.- és a 20. század elején építettek. A szövetségesek Németországban a 2. világháborúban 300 várost töröltek el a Föld színéről, ezek nagy részét ismét felépítették. De itt is elkeserítő látni, amit a ,,modern" építészek alkottak.
Zsusztina
2019. október 17. 18:05
Nekem minden a cikkben látható építészeti példa túl szögletes, kockaszerű. Ez egyszerűen borzalmas, hogy semmi ívesség, lágyabb vonalvezetés nincs és ezeket díjazzák.
afterall33
2019. október 17. 14:44
Vigyázó szemetek a biodómra vessétek!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!