Varga Judit: Visszautasítjuk a jogállami kritériumokhoz kötődő finanszírozást

2019. július 25. 08:15

A magyar igazságügyi miniszter szerint a kérdésben nem kell „újra feltalálnunk a kereket”.

2019. július 25. 08:15

A magyar kormány visszautasítja a jogállami kritériumokhoz kötődő uniós finanszírozást – mondta a Reuters hírügynökségnek adott interjúban az igazságügyi miniszter. Varga Judit figyelmeztetett: Budapest ellen fog állni az Európai Bizottság minden olyan törekvésének, hogy az EU fejlesztési támogatásait azon jogállami elvek betartatásához kössék, amelyet Brüsszel szerint a „nacionalista” magyar hatóságok megsértenek.

A politikus úgy nyilatkozott: az Európai Unió rendelkezik már azokkal az eszközökkel, amelyek révén biztosítható a jogállamiság és az EU-s támogatások elosztása. „Nem kell újra feltalálnunk a kereket” – fogalmazott a miniszter. Arra figyelmeztetett, hogy a készülő 2021-27-es költségvetés egyik, „politikai célokból bevett különleges előírása túl tágan és homályosan határozza meg a jogállami elvekkel kapcsolatos általános hiányosságokat”.

„Az a célom, hogy ez a javaslat végleg kikerüljön a tervezetből, és azt is szem előtt kell tartanunk, hogy az uniós költségvetés elfogadása kapcsán létezik egy bizonyos csomag elv; azaz semmiben nem állapodunk meg, amíg mindenben meg nem állapodtunk. Ez a vörös vonal” – mondta az interjúban a politikus. Varga Judit tagadta, hogy Magyarország megszegné a jogállamiság elveit.

Szerinte a leköszönő bizottságnak az a javaslata, hogy olyan rendszeres jogállami ellenőrzéseket folytassanak, mint amilyenek már léteznek a tagországok vonatkozásában, „teljesen ellentmond az uniós szerződéseknek”. Hozzátette: reméli, hogy az új bizottság „hidakat épít majd, nem pedig árkokat ás” a tagállamok között.

„Remélem, hogy a bizottság jövőbeli magatartása terén egy új korszak küszöbén állunk” – fogalmazott. Varga Judit felhívta a figyelmet arra, hogy a tagállamok eltérő alkotmányos történelme „a jogállamiság ügyében összehasonlító látásmódot követel”. „Magyarországon be akartuk vezetni a közigazgatási bíróságokat, de félretettük, amíg a viták le nem zárulnak. Erre a kérdésre később térünk vissza” – mondta az igazságügyi miniszter.

(MTI)

Összesen 273 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
NZoltán
2019. július 25. 23:48
Amíg az EU-nak nincs egy mindenkire egyformán érvényes alkotmánya,és egy mindenkire egységesen alkalmazható jogszabály kódexe, addig ez a "jógiállami kritérium" egy gumicsont, aminek az értelmezése a "nagyok" privilégiuma a"kicsik" megregulázására. Eszköz a tényleges demokrácia kijátszására.
Vádakat terelő Juhász 2.0
2019. július 25. 19:13
Ha valaki nem tudná a " Stop Soros " és a menekültek éheztetése miatt indult eljárás. Varga Judit volt bírósági fogalmazó jobban tenné, ha egy kicsit visszafogottabban nyilatkozna. Ursula von der Leyen a jogállamiság betartásához kötné az uniós támogatások kifizetését. "A jogállamiság tiszteletben tartásakor nem lehet kompromisszumokat kötni. „Az elmúlt években 17 ezer embert halt meg a Földközi-tengeren, kötelességünk, hogy életeket mentsünk.” Ursula von der Leyen szerint mindenki emberi méltóságát tiszteletben kell tartani, "
catalina9
2019. július 25. 17:12
Nem lett kormányfő Pedro Sánchez" van isten!
Sándor
2019. július 25. 17:03
Nemzetközi jogászok: a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság indítsanak vizsgálatot az Európai Unióval szemben a sok ezer illegálisan Európába csalt, ,,,brüsszeli támogatók embercsempészek és embercsempészetet segítő ngo-k által Európába szállított migránsnak a földközi-tengeri humanitárius krízis miatt bekövetkezett halála miatt
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!