Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
A magyar igazságügyi miniszter szerint a kérdésben nem kell „újra feltalálnunk a kereket”.
A magyar kormány visszautasítja a jogállami kritériumokhoz kötődő uniós finanszírozást – mondta a Reuters hírügynökségnek adott interjúban az igazságügyi miniszter. Varga Judit figyelmeztetett: Budapest ellen fog állni az Európai Bizottság minden olyan törekvésének, hogy az EU fejlesztési támogatásait azon jogállami elvek betartatásához kössék, amelyet Brüsszel szerint a „nacionalista” magyar hatóságok megsértenek.
A politikus úgy nyilatkozott: az Európai Unió rendelkezik már azokkal az eszközökkel, amelyek révén biztosítható a jogállamiság és az EU-s támogatások elosztása. „Nem kell újra feltalálnunk a kereket” – fogalmazott a miniszter. Arra figyelmeztetett, hogy a készülő 2021-27-es költségvetés egyik, „politikai célokból bevett különleges előírása túl tágan és homályosan határozza meg a jogállami elvekkel kapcsolatos általános hiányosságokat”.
„Az a célom, hogy ez a javaslat végleg kikerüljön a tervezetből, és azt is szem előtt kell tartanunk, hogy az uniós költségvetés elfogadása kapcsán létezik egy bizonyos csomag elv; azaz semmiben nem állapodunk meg, amíg mindenben meg nem állapodtunk. Ez a vörös vonal” – mondta az interjúban a politikus. Varga Judit tagadta, hogy Magyarország megszegné a jogállamiság elveit.
Szerinte a leköszönő bizottságnak az a javaslata, hogy olyan rendszeres jogállami ellenőrzéseket folytassanak, mint amilyenek már léteznek a tagországok vonatkozásában, „teljesen ellentmond az uniós szerződéseknek”. Hozzátette: reméli, hogy az új bizottság „hidakat épít majd, nem pedig árkokat ás” a tagállamok között.
„Remélem, hogy a bizottság jövőbeli magatartása terén egy új korszak küszöbén állunk” – fogalmazott. Varga Judit felhívta a figyelmet arra, hogy a tagállamok eltérő alkotmányos történelme „a jogállamiság ügyében összehasonlító látásmódot követel”. „Magyarországon be akartuk vezetni a közigazgatási bíróságokat, de félretettük, amíg a viták le nem zárulnak. Erre a kérdésre később térünk vissza” – mondta az igazságügyi miniszter.
(MTI)