A markáns, jobboldali, kereszténydemokrata, konzervatív álláspontot képviselő és ezért leginkább támadott pártok érték el a legjobb eredményt az európai parlamenti (EP) választásokon – állapította meg Gulyás Gergely, Miniszterelnökséget vezető miniszter pénteken Tusnádfürdőn egy kerekasztal-beszélgetésen. A miniszter arról is beszélt, hogy az ellenzék válságban van, ellenzékváltó hangulat jellemző Magyarországon.
Gulyás Gergely kifejtette: a Fidesz az Európai Néppárton belül a legjobb eredményt érte el. A miniszter ugyanakkor a veszélyt abban látta, a jobboldalon hozzászoknak, hogy minden választást megnyernek, és már csak a győzelem mértéke a kérdés. Most a demokráciában a lehető legnagyobb támogatás áll a magyar kormány mögött – állapította meg, hozzátéve: a markáns, jobboldali, kereszténydemokrata, konzervatív álláspontot képviselő és ezért leginkább támadott pártok érték el a legjobb eredményt az EP-választásokon.
Gulyás: A DK Európa egyik legszélsőségesebb pártja
A magyar ellenzék viselkedését értékelve rámutatott: mindig azt gondolják, ennél rosszabb már nem lehet a helyzet, de úgy tűnik, az eddigi állapotot is sikerül „megdönteni". Úgy látta: az ellenzék válságban van, és inkább ellenzékváltó hangulat jellemző Magyarországon. A választáson az a két párt erősödött meg, amelyik a legszélsőségesebb, illetve a legújabb formáció – fűzte hozzá, kiemelve: az, hogy ezek képviselői hogyan viselkednek Brüsszelben, azt a magyar választópolgároknak kell megítélniük. A Demokratikus Koalíció (DK) nemcsak Magyarország, hanem Európa egyik legszélsőségesebb pártja, Dobrev Klára mégis az EP-alelnöke lehet. A Fidesz-KDNP nem viselkedett vele úgy, mint ahogy a DK és az ellenzék viselkedett a kormánypártok jelöltjeivel – állapította meg a miniszter.
Ursula von der Leyen új bizottsági elnökről azt mondta: a Visegrádi Négyeknek nem volt az az ambíciója, hogy egyedül jelöljenek elnököt. Az volt a cél, hogy olyan elnök legyen, aki alkalmas annak a koordinációs feladatnak az ellátására, amelyet egy bizottsági elnöknek el kell látnia. Nem hátrány az sem, ha értesült arról, hogy 2004 óta tíz új tagállam csatlakozott az unióhoz, és azóta is újabb három. Politikai előéletében nincs olyan, ami kizárná, hogy eredményesen lássa el feladatát – jegyezte meg.