Benyújtották az MTA-törvénymódosítást

2019. június 05. 09:41

Az összes kutatóintézet egy újonnan létrehozandó intézmény, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) alá kerülhet az átszervezés után. Palkovics László szerint nem sérül a kutatás szabadsága.

2019. június 05. 09:41

Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium tárcavezetője kedden beterjesztette az Országgyűlésnek az MTA-ról szóló törvény módosítását. A dokumentum felkerült a parlament honlapjára.

Az átszervezéssel az összes kutatóintézet egy újonnan létrehozandó intézmény, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) alá tartozna. A kiszervezés időpontja szeptember 1. lesz. A tárcavezető szerint a kiszervezéssel nem sérül a kutatás szabadsága.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium hétfői közleménye szerint „a tervezett változások elsődleges célja Magyarország versenyképességének növelése a hatékonyabb működés és az egységes, teljesítményalapú forráselosztás feltételeinek megteremtésével”, valamint „több forrásból több kutatást szeretne a kormány”.

A törvénymódosítás szerint az ELKH Titkárság fő döntéshozó szerve az irányító testület, az Irányító Testület 13 főből áll; az elnökön felüli tagjai közül hat főt a kormány, hat főt a Magyar Tudományos Akadémia delegál azzal, hogy az Irányító Testület tagjainak legalább kétharmada a tudomány művelői közül kerüljön kiválasztásra.

Az Irányító Testület tagjait a miniszterelnök nevezi ki. Az Irányító Testület vezetője az elnök, akit a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és a tudománypolitikáért felelős miniszter közös javaslatára a miniszterelnök nevez ki. Az elnök az ELKH, mint központi költségvetési fejezet tekintetében a fejezetet irányító szerv vezetője; és kétévente az Országgyűlésnek, évente a Kormánynak beszámol az ELKH működésének eredményeiről.

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!

Összesen 93 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
matematikus
2019. június 05. 22:24
Olvasom a sok bölcs hozzászólást, és legtöbbről ez az ábra jut az eszembe. https://pics.me.me/1-1-2-12-313-4-1-2a-h-0-2-6-1-7-17-8-1-9-1-28506857.png
jetta84
2019. június 05. 20:02
Nem értem a hisztit az mta körül. Még nem történt semmi sem ,csak a kommonista rendszer alatt kialakotott Mta-állam viszonyát újragondolták. Aminek épp ideje!Senkinek nem vették el a munkáját nem rugtak ki senkit, nem szolnak bele a kutatók munkájába csak itt is megszületik a renszerváltás ami eddig elmaradt.
zolizolizoltan
2019. június 05. 17:30
Kutatóintézet nélkül az Akadémia kiheréltté válik.
Palepoli
2019. június 05. 15:44
Az index bírálja, tehát jó döntés. De egyébként valóban az, és harmadik kétharmad kellett hozzá. Különösen a társadalomtudományi intézmenyhálózat kártékony. A világon sehol nincs olyan, hogy egy állam főállású társadalomrombolókat finanszírozzon.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!