A tudás és a hülyeség autonómiája
A magyar tudományos kutatói hálózat ökoszisztémáját a HUN-REN fogja össze, amely az Országgyűlésnek benyújtott tervezet szerint sajátos jogállású intézményé válik.
Az összes kutatóintézet egy újonnan létrehozandó intézmény, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) alá kerülhet az átszervezés után. Palkovics László szerint nem sérül a kutatás szabadsága.
Palkovics László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium tárcavezetője kedden beterjesztette az Országgyűlésnek az MTA-ról szóló törvény módosítását. A dokumentum felkerült a parlament honlapjára.
Az átszervezéssel az összes kutatóintézet egy újonnan létrehozandó intézmény, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) alá tartozna. A kiszervezés időpontja szeptember 1. lesz. A tárcavezető szerint a kiszervezéssel nem sérül a kutatás szabadsága.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium hétfői közleménye szerint „a tervezett változások elsődleges célja Magyarország versenyképességének növelése a hatékonyabb működés és az egységes, teljesítményalapú forráselosztás feltételeinek megteremtésével”, valamint „több forrásból több kutatást szeretne a kormány”.
A törvénymódosítás szerint az ELKH Titkárság fő döntéshozó szerve az irányító testület, az Irányító Testület 13 főből áll; az elnökön felüli tagjai közül hat főt a kormány, hat főt a Magyar Tudományos Akadémia delegál azzal, hogy az Irányító Testület tagjainak legalább kétharmada a tudomány művelői közül kerüljön kiválasztásra.
Az Irányító Testület tagjait a miniszterelnök nevezi ki. Az Irányító Testület vezetője az elnök, akit a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és a tudománypolitikáért felelős miniszter közös javaslatára a miniszterelnök nevez ki. Az elnök az ELKH, mint központi költségvetési fejezet tekintetében a fejezetet irányító szerv vezetője; és kétévente az Országgyűlésnek, évente a Kormánynak beszámol az ELKH működésének eredményeiről.