Mi, magyarok is telefonnal a kezünkben alszunk el és ébredünk fel, mégis csak 29 százalékunk tartja magát a készüléktől függőnek – derül ki egy nemzetközi kutatásból. A több mint hatezer felhasználót és 12 országot vizsgáló felmérés szerint itthon elsődlegesen fotózásra, üzenetküldésre és a közösségi oldalak böngészésére használunk az okostelefonokat. Mint megállapítják: maga a hanghívás csupán a negyedik helyre szorult a használati módokat mérve.
Arról, hogy ez milyen hatással van az életünkre, szinte minden nap megjelenik egy-egy újabb kutatás – ezek érdekesek, de ha már a mi életünkről van szó, saját próbát tettünk.
*
Íme, egy huszonéves nő telefonmentes hetének tapasztalatai:
- Folyamatos hiányérzet
Ez alatt az egy hét alatt nagyjából
folyamatosan hiányérzetem volt.
Akárhová mentem, akárhonnan jöttem, a gyors checklistemen mindig kimaradt egy pipa: önkéntelenül is kerestem a telefonomat. Nyilván, amint az agyam utolérte reflexeimet, rájöttem, hogy nincs mit keresnem – de ez nem állított meg attól, hogy legközelebb is kutatni kezdjek.
- Nem a telefon hiányzik
Nyugodt szívvel kijelenthetem, hogy a telefonom önmagában nem hiányzott: mint hívásindításra és -fogadásra alkalmas eszközt, talán ha kétszer használtam volna a hét folyamán. Emellett azonban a másik, nagyjából tizenhat funkciója hiányzott. Zavart, hogy nem volt térképem, zenelejátszóm, vagy receptes könyvem. Mindenekelőtt pedig zavart, hogy nem volt órám.
- Az időtlenség
Mint rájöttem,
a telefonom és az időérzékem kéz a kézben járnak.
Ez alatt az egy hét alatt gyakorlatilag sosem tudtam, mennyi az idő. Lestem az utcai órákat, a – hihetetlenül kevés – faliórát, amivel találkoztam, és sosem mulasztottam el ránézni a környezetemben tartózkodók telefonjára/karórájára sem. Mindezek dacára szinte soha sem tudtam, mennyi lehet az idő, vajon sietnem kellene-e, vagy hogy ténylegesen fél órája várok-e valakit, aki semmi szín alatt nem tud szólni, hogy mégsem jön. Egyébként a kísérlethez köthető egyetlen kiadásom egy ébresztőóra beszerzése volt.
- Az idő
Az idővel kapcsolatos másik nagy tapasztalatom az volt, hogy nem lett belőle több csak azért, mert megváltam a telefonomtól. Egy nap ugyanúgy huszonnégy óra volt, ugyanúgy rohantam mindenhová, hiszen ugyanannyi feladatot kellett elvégeznem, csak kevesebb eszközöm volt hozzá. Ezen a ponton kissé megleptem magamat: előzetesen arra számítottam, sok időt nyerek majd a telefonmentességgel, hiszen – éppen csak annyira, mint bármelyik huszonéves – alapesetben egész nap a telefonomon lógok.
- A multitasking
Rájöttem, hogy azért nem szabadult fel időm, mert a telefont mindig valami mellett használom. Az y-generáció kapcsán sokat emlegetjük a multitaskingot, vagyis annak a képességét, hogy az ember több dolgot csinál egyszerre. Mint ráébredtem, a telefonom az esetek túlnyomó többségében csak valamilyen másodlagos használati eszköz: például olvasás, filmnézés vagy főzés közben rendszeresen beszélgetek a barátaimmal.
- A magány
Igen, arra is rájöttem, hogy
a telefonomnak hála ébren töltött óráim kilencven százalékában kommunikálok.