Alkotmánybírósághoz fordul az ellenzék a közigazgatási bíróságok miatt

2019. február 01. 12:53

Sérülne a hatalmi ágak megosztásának elve, veszélybe kerülne a közigazgatási bíróságok függetlensége és pártatlansága az új törvény értelmében – írják.

2019. február 01. 12:53

„Közös beadványt nyújt be az ellenzék az Alkotmánybírósághoz a közigazgatási bíróságokról szóló törvényekkel kapcsolatban, mert szerintük alkotmányellenes lenne az alkalmazásuk – közölte a Jobbik pénteken az MTI-vel.

A közlemény szerint azt kérik az Alkotmánybíróságtól, állapítsa meg, hogy a közigazgatási bíróságokról szóló, valamint annak a hatálybalépéséről és átmeneti szabályairól szóló törvények egyes rendelkezései ellentétesek az alaptörvénnyel, és ezért visszamenőlegesen semmisítse meg őket.

Sérülne a hatalmi ágak megosztásának elve, veszélybe kerülne a közigazgatási bíróságok függetlensége és pártatlansága az új törvény értelmében – írták. Az igazságügyi miniszter gyakorolná ugyanis azokat a jogokat, amelyek következtében a közigazgatási bíróságok működhetnek, és az ő kizárólagos jogkörébe tartozna többek között a bírák kinevezése és leváltása. Ezen kívül a pénzügyi költségvetés kialakításával is befolyásolni tudná a bíróságok működését – fejtették ki.

Kiemelték: a bírói függetlenség esélyt jelent, hogy az állampolgárok győzhetnek az állam ellen, lehetőséget ad arra, hogy a hatalmi önkénnyel felvegyék a küzdelmet. Ezek sérelmét eredményezi, ha a közigazgatási bíróságok a kinevezési és működtetési szabályokat tekintve az ágazati minisztertől függenek – vélekedtek.

Emiatt fontos, hogy az állampolgárok az államhatalmi-közigazgatási szervvel szemben is független bírósághoz fordulhatnak-e. A kialakult helyzet alkotmányossági szempontok miatt különösen védhetetlen, hiszen a végrehajtó hatalmi ág egyik politikai vezetője befolyásolhatná a független bíróságokat – írták.

A beadványban indítványozzák azt is, hogy az Alkotmánybíróság mondja ki a törvények közjogi érvénytelenségét, mivel a szavazás napján a parlament levezető elnöke nem ült az elnöki emelvényen, és nem voltak mellette a munkáját segítő jegyzők sem. Alkotmányos aggályokat vet fel az is, hogy a szavazógépek nem működtek megfelelően, akkor is tudtak szavazni a képviselők, ha nem volt behelyezve a szavazókártyájuk, tehát más is szavazhatott helyettük vagy a hiányzók helyett.

A normakontroll-beadványt aláírásával támogatta Gyüre Csaba (Jobbik), Harangozó Tamás (MSZP), Vadai Ágnes (DK), Keresztes László Lóránt (Lehet Más a Politika), Szabó Tímea (Párbeszéd), Buzinkay György (Momentum), valamint a független Szél Bernadett, Hadházy Ákos és Bősz Anett – olvasható a közleményben.”

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rasdi
2019. február 02. 19:54
Elsősorban a hatalmi ágak függetlenségére történő hivatkozáson mulatok. Ez egy olyan elv, amit nagyon sok országban hagynak figyelmen kívül. A tényleges függetlenséget az önálló legitimitás jelentene. De nálunk (és nagyon sok más országban) egy választással megválasztjuk a törvényhozó hatalom gyakorlóit, majd minden más hatalmi ág, meg "független" intézmény képviseletét, gyakorlóját a törvényhozó hatalmat gyakorló ogy. nevezi ki. Legfeljebb ciklusidő átfedések vannak. Az, hogy emiatt esetleg valameddig "ellenzéki" van egy "független" poszton, az inkább gáncsot jelent, nem függetlenséget.
Mia szösz
2019. február 01. 19:26
"A beadványban indítványozzák azt is, hogy az Alkotmánybíróság mondja ki a törvények közjogi érvénytelenségét, mivel a szavazás napján a parlament levezető elnöke nem ült az elnöki emelvényen, és nem voltak mellette a munkáját segítő jegyzők sem." Óriási. És miért nem ült az elnök az emelvényen? Mert az ellenzéki képviselők megakadályozták. És még nekik áll feljebb? A saját törvénytelen cselekedetéből senki nem származtathat jogokat. Olyan ez, mint ha valaki megöli apját-anyját, hogy részt vehessen az árvák vacsoráján. "Alkotmányos aggályokat vet fel az is, hogy a szavazógépek nem működtek megfelelően, akkor is tudtak szavazni a képviselők, ha nem volt behelyezve a szavazókártyájuk, tehát más is szavazhatott helyettük vagy a hiányzók helyett." Azután beültek a miniszterelnök székébe, hogy ő ne tudjon szavazni. He-he-he. Ócska komédiások. Egyébként a Parlamentben szükség esetén kézfeltartással is lehet szavazni.
Bokros Birka
2019. február 01. 18:50
Kedveskéim, hogy is van a korrupciós duma? Lebukunk és alkotmány bírósághoz szaladunk? Ugye Ti nem szavaztátok meg az új alkotmányunkat? Sztálin tata alkotmánya már nem véd egyetlen proletár diktatúrát működtető jogutód pártot sem.
flesh ripper
2019. február 01. 16:56
Normalitáskontroll-beadványt támogatunk Gyüre Csaba (Jobbik), Harangozó Tamás (MSZP), Vadai Ágnes (DK), Keresztes László Lóránt (Lehet Más a Politika), Szabó Tímea (Párbeszéd), Buzinkay György (Momentum), valamint a független Szél Bernadett, Hadházy Ákos és Bősz Anett elmeállapotával kapcsolatban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!