A baloldali közvélemény-kutatók manipulációs kerekasztalt alapítottak – Magyar Péter lett a kiválasztott
Főszerepben a Medián, a 21 Kutatóközpont, a Publicus, a Republikon Intézet, a Závecz Research és az Idea Intézet.
A Magyar Idők szerdán azt közölte, az Országgyűlés honlapjára feltöltött dokumentum szerint az ellenzéki párt frakciója 57 millió forint értékű megbízásokat adott a tavalyi választások után „mély némaságba” burkolózott, párthoz közeli kutatóintézetnek.
A napilap cikke szerint Gyöngyösi Márton pártelnökhelyettes két megbízást adott a Forrai Richárd által vezetett intézetnek, ezek két, illetve három hétre szóltak tavaly novemberben és decemberben. Az Országgyűlés honlapján is megtalálható szerződések egyike több mint 13 és fél millió forintról szól, és az Iránytű Intézet 2018. december 5–17-ig, azaz két hétig egy tízezer fős országos mintán alapuló közvélemény-kutatást készítsen. A kutatás célja – a parlament honlapján feltüntetett szöveg szerint – az online közösségekben és az online felületeken történő választói vélemények felmérése, különösen az online térben aktív társadalmi csoportok szempontjából.
Az ugyancsak Gyöngyösi által aláírt másik szerződés már 44 és fél millió forintról szól, és a tavaly november 8–28-ig tartó időszakra terjedt ki. A feladat itt egy húszezer fős országos reprezentatív mintán alapuló telefonos közvélemény-kutatás készítése volt, a Jobbik képviselőcsoport eddigi tevékenysége választói megítélésének felmérése céljából, illetve választói attitűdök precíz felmérése a jövőbeni képviselői tevékenységekről.
Megszólalt a szerződések kapcsán az Iránytű kutatásvezetője, Ember Zoltán Levente, aki a Magyar Időknek elmondta: a kutatások belső használatra készültek, és a megadott határidőre elkészültek.