Egy svájci lapvélemény szerint az ellenzék és a kormányoldal számára is minden vagy semmi a tét, mindkét oldal radikalizálódhat, ami akár polgárháborús állapotokat is eredményezhet – számol be a Privátbankár.
A Tages-Anzeiger svájci lapban megjelent véleménycikk szerint, ha elbuknak a kormányellenes tiltakozások, akkor Magyarországot valódi diktatúra és esetleg polgárháborúhoz hasonló állapotok fenyegetik. A szerző, Bernhard Odehnal szerint azonban nem csak az ellenzék, hanem Orbán Viktor miniszterelnök számára is „minden vagy semmi” a tét – a hangulat ugyanis már a kisebb városokban, a Fidesz egykori fellegváraiban is fordulóban van a túlóratörvény és a kormánypropaganda miatt.
A szerző továbbá kifejti, hogy szerinte az „agymosott Orbán-hívők” számára elég egy intés, hogy nekimenjenek az állítólagos Soros-szolgáknak, ráadásul ott vannak a kormányfő karhatalmi egységei is. Az ellenzék egy része is radikalizálódhat, ha elbuknak a tüntetések – a „szélsőjobbos jobbikosok” közül jó néhányan félkatonai kiképzésben részesültek.
Bernhard Odehnal végül azt javasolja, hogy az EU küldjön közvetítőket Magyarországra, és állítson fel egy Task Force Hungary nevű egységet, mivel „Keleten polgárháborúhoz hasonló állapotok fenyegetnek.”
A Tages-Anzeiger egy országosan terjesztett napilap, eladott példányszáma meghaladja a 130 ezret, és naponta csaknem 400 ezer olvasót ér el.
A budapesti eseményekkel– többek között – a New York Times is foglalkozott. Az amerikai lap kiemeli, hogy miközben hétfőn a köztelevízió épületében egy földön fekvő ellenzéki képviselőt biztonsági őrök vettek körbe, egy társa pedig kint megpróbált keresztülfurakodni a rendőrsorfalon, a televízió a galambhúsról és a galambtenyésztésről sugárzott műsort. Azok a magyarok, akik csak az állami vagy az Orbánhoz lojális médiából tájékozódnak, valószínűleg nem érzékelik a tüntetések méretét, vagy külföldi provokátorok művének tartják azokat – vélte a lap.
A New York Times viszont megszólaltatta Kovács Zoltán kormányszóvivőt is, aki elmondta: a nemzetközi mainstream média megint egyfajta alternatív valóságot teremt.