Vitatja a Magyar Idők a CEU működésének jogszerűségét

2018. november 08. 16:43

A Bard College mesterképzésért felelős tanulmányi osztályának vezetője nem tud arról, hogy a CEU-nak lenne mesterdiplomát adó képzése a Bardon – állítja egy hangfelvételre hivatkozva a Magyar Idők.

2018. november 08. 16:43

A Magyar Idők csütörtök reggeli cikkében egy hangfelvételre hivatkozva állítja, a CEU továbbra sem felel meg a felsőoktatási törvénynek.

A lap birtokába jutott egy hangfelvétel, amin Janet Stetson, a Bard College Mesterképzésért Felelős Tanulmányi Osztály vezetője arról beszél, hogy a CEU-nak nincs mesterdiplomát adó képzése a Bardon, és azon kívül sem indítottak semmilyen képzést Amerikában. Stetson csupán egyetlen olyan együttműködésről tud, amely szerint a Bard alapképzésben részt vevő diákjai néhány hónapra eljöhetnek Európába a budapesti CEU-ra részképzésre. Stetson szerint minden olyan Bard College-kurzust, amelynek köze van a CEU-hoz, csak a CEU-n oktatnak, az Egyesült Államokban viszont nem.

A Magyar Idők cikkére szinte azonnal reagált Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese, aki szerint a Magyar Idők újságírója nem a kérdésben illetékes személlyel beszélt. Enyedi a Facebookon arról írt, hogy „a Bard diákjai már hosszú évek óta járnak hozzánk cserediákokként, a Study Abroad keretében”, ennek viszont szerinte „semmi köze az Inequality Programhoz.” Enyedi levélben fordult a Bard College tanulmányi főtitkár-helyetteséhez, Jonathan Beckerhez, aki a válaszában azt írta, hogy a zajlik közös képzési programjuk a CEU-val az egyenlőtlenségek témakörében (képzés neve: Inequality Analysis). Becker szerint egy hallgató már végzett is a programon, jelenleg pedig tizenkét hallgató látogatja a kurzust. 

A CEU rektorhelyettese beszámolt arról is, hogy szeptemberben az egyetem egy másik programot is elkezdett New Yorkban: „a korábban kizárólag a magyar fővárosban folytatott nemzetközi kapcsolatok MA-képzésünket Budapest-New York-programmá alakítottuk.”

A Magyar Idők Enyedi reakciói után újabb cikket jelentetett meg, amelyben fenntartja állításait, a lap szerint „életszerűtlenek” a szakra történő jelentkezés feltételei, hiszen az amerikai CEU-s képzésre csak azok iratkozhatnak be, akik CEU- vagy BC-diplomával rendelkeznek, ám emellett még fennáll a hallgatói jogviszonyuk a két egyetem valamelyikén. A Magyar Idők szerint tehát nem elegendő feltétel a diploma, hanem egy másik – valóban posztgraduális – képzésben részt vevő hallgatók jelentkezhetnek csak az amerikai CEU szakára. 

A Magyar Idők a válaszcikkében arról is ír, hogy „a New York-i mesterképzés nem teljesíti a magyar felsőoktatási törvény kritériumait”, hiszen a CEU „nem rendelkezik a városban anyaintézménnyel, mindössze részlegesen kihelyezett, túlnyomórészt Budapesten zajló fiókképzést folytatnak.”

Közben a CEU rektora is kiadott egy közleményt az ügyben, szerinte „ez egy rosszindulatú kísérlet a CEU ellehetetlenítésére, amely egyúttal az amerikai hatóságokat is rossz fényben tünteti fel, akik többször is megerősítették, hogy oktatási tevékenységet végzünk az Egyesült Államokban.

Kovács Zoltán kormányszóvivő pedig a Magyar Időknek nyilatkozott: „a CEU és a Bard College megállapodásával kapcsolatban napvilágra került tények nem adnak választ azokra a kritériumokra, amelyeket minden más, Magyarországon működő külföldi felsőoktatási intézmény teljesíteni tudott, azt, hogy saját hazájukban valóban folytatnak akadémiai tevékenységet, végeznek oktatást, van campusuk.”

Összesen 153 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
formaegy
2018. november 09. 09:42
Komolyan, ha eddig nem is, de most már nagyon bűzlik ez a CEU! Foggal körömmel itt akarnak maradni, pedig már minden feltétel biztosított Bécsben. Egy biztos. Meg kell szabadulni tőlük minél hamarabb. Ez a fajta, már beteges - itt kell maradni - nagyon bűzlik!
balbako_
2018. november 09. 06:21
Az elgondolkodtató , hogy milyen gittegyletbe öl az EU milliárdokat!
öszödibeszéd
2018. november 09. 00:29
Egy a lényeg, máig nem tudjuk, hogy adhatott ki egy - ízig vérig budapesti egyetem 25 éven át amerikai diplomát a hallgatóinak, úgy hogy elismerten semmi kapcsolata nem volt az Egyesült Államok felsőoktatásához. Jelenlegi kapcsolata pedig papíron létező, formális. Másszóval, ha amerikai diplomát kiadott ez az egyetem, miért nem adott ki mindjárt indonéz vagy kameruni diplomát is.
Dorset Naga
2018. november 08. 22:25
Nagyon úgy néz ki.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!