Nagy-Magyarország feldarabolásáról szervezett játékot a Friedrich Ebert Stiftung

2018. november 15. 15:10

Szimulációs játék keretében játszották újra Nagy-Magyarország határainak újrarajzolását a Friedrich Ebert Stiftung budapesti irodájának szervezésében.

2018. november 15. 15:10

A trianoni békediktátum aláírásának közelgő századik évfordulója alkalmából a Friedrich Ebert Stiftung budapesti irodája szimulációs játék keretében mutatta be, milyen lehetett az első világháborút követően újrarajzolni Európa határait. A német baloldali alapítvány minderről Facebook-oldalán számolt be.

Szerintük erre azért van szükség, mert „a kormányzaton belüli és azon kívüli nacionalista irányzatok hatalompolitikai megfontolások alapján arra használják a trianoni békeszerződést, hogy az államhatárokon belül élő magyarok és a határon túli magyarok körében patriotista érzelmeket szítsanak.” 

Facebook-bejegyzésüket változatlan tartalommal közöljük alább:

„A trianoni békeszerződés a mai napig érzékeny téma Magyarországon. Az 1920-ban aláírt trianoni békeszerződés egyike volt azoknak a nemzetközi szerződéseknek, amelytől azt várták, hogy az I. világháború vérontásait követően lehetővé teszi a béke helyreállítását Európában. A békeszerződés következtében Magyarország elvesztette területének és lakosságának jelentős hányadát, valamint nem utolsósorban – ahogy ezt a téma napjainkban is megmutatkozó érzékenysége mutatja – jelentős tekintélyvesztéssel járt.

A „Trianon” témát a magyar politika napjainkban is eszközként használja, különösen a békeszerződés aláírásának közelgő 100 éves évfordulója kapcsán. A kormányzaton belüli és azon kívüli nacionalista irányzatok hatalompolitikai megfontolások alapján arra használják a trianoni békeszerződést, hogy az államhatárokon belül élő magyarok és a határon túli magyarok körében patriotista érzelmeket szítsanak.

A Friedrich-Ebert-Stiftung Budapest és a planpolitik közös szervezésű „World War I Negotiation Simulation – Re-negotiating Peace” című rendezvényének célja, hogy a történelmi eseményeket egy interaktív szimulációs játék keretében közelebb vigye a résztvevőkhöz. A résztvevők a trianoni békeszerződés felelőseinek szerepét magukra öltve személyesen is átérezhetik és megérthetik az akkori döntéseket. Kit terhel ténylegesen a felelősség az I. világháborúért? Milyen károkért felel Magyarország? Milyen negatív következményekkel kellett az országnak számolnia? A játék keretében a résztvevők újra vagy másként határozzák meg a földrajzi határokat?”

Az ügyben megszólalt Orbán Balázs, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára is. Szerinte „a trianoni békeszerződés családokat szakított el egymástól, és szomszédokat fordított egymás ellen. A trianoni békeszerződés Európa szégyene és tragédiája, nem pedig a jelenkori »magyar nacionalista hőzöngés« alapja. A Friedrich-Ebert Stiftung itteni irodája pedig megbukott azon a vizsgán, amely arról szól, hogy ki képes megérteni a régió történelmét, valamint az itt élők gondolatait, problémáit! Szomorú...”.

 

Összesen 170 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
brabant89
2018. november 16. 17:21
Ha jól értem, a diákoknak az egyes résztvevők szerepét kellett eljátszani, azaz megismerni az érdekeiket, törekvéseiket. Én ezt nem látom szörnyű dolognak. Sőt, úgy vélem, sokkal jobban segít megérteni a történelmet, mint Trianon tabusítása. Félrevezetőnek, sőt, manipulatívnak tartom, ahogy erről, mint játékról számolnak be. Hiszen a cél nem az, hogy "na hogyan csonkítsuk meg Magyarországot", ahogy ezt a jobberek értik, hanem az, hogy próbáljuk megérteni, milyen érdekek csaptak össze, hogy megértsük, mi történt. Nagy-Magyarország felbomlása elkerülhetetlen volt, viszont a határokat igazságosabban is meg lehetettt volna húzni. Úgy látom, hogy sokan emiatt a tömbben élő nemzetiségek függetlenné válását is elutasítják.
Mezőbándi
2018. november 16. 17:12
A FES a német szocdemek (SPD) pártalapítványa. Ennyi. Nem kell túldimenzionálni a hatásukat. Nyilván erősebb benne a radikálisabb irányzatok befolyása, mint amekkora teret magában a pártban kaphatnak. Amúgy én is voltam több képzésükön is, még a 90-es évek elején, kint Németo-ban is, oszt azóta mégis kigyógyultam a balos illúziókból. (Igaz, ehhez az is kellett, hogy az MSZDP végül elbukjon az MSZP-vel szemben. Kapolyi meg nyugodjon békében. Ha tud.) A korral és a tapasztalatokkal előbb-utóbb megjön az ember esze. Legalábbis a legtöbb emberé.
afrikai
2018. november 16. 10:36
Az újfasiszta német agresszorok sem tudtak leszokni Európa országainak feldarabolásáról....
Vakfolt
2018. november 16. 10:20
"Az 1920-ban aláírt trianoni békeszerződés egyike volt azoknak a nemzetközi szerződéseknek, amelytől azt várták, hogy az I. világháború vérontásait követően lehetővé teszi a béke helyreállítását Európában" Nem tudom milyen alapon veszi a jogot a Friedrich-Ebert-Stiftung hogy bármit is nyilatkozzon a témában, mikor már ezzel a mondattal teljes tájékozatlanságról tesz tanúbizonyságot. Miféle béke helyreállításról beszél ez a fasz? A béke helyreállítása a kiinduló alap helyreállítása lett volna, Ausztria és a Magyar Királyság szétválasztása! Az helyreállítás lett volna! A "szerződés" igazságtalan büntetés volt, és magába kódolta a konfliktus újbóli kiéleződését.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!