Zombik a szomszédban: mit lehet tenni az újabb droghullám ellen?
2018. november 18. 10:30
Generációk nőnek fel a dizájnerdrogok fertőzöttségében, és fogalmunk sincs, ennek mi lesz a kimenetele. A problémák beazonosítása után azonban el kell kezdeni azok kezelését is – erről szólt a BAGázs Közhasznú Egyesület NKE-n tartott konferenciája. Tudósításunk és körképünk.
2018. november 18. 10:30
p
0
0
165
Mentés
A BAGázs Közhasznú Egyesület drogkonferenciáján jártunk a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen. A konferencia témája a cigány szegregátumokban tapasztalható drogfertőzöttség volt.
A második részben a probléma kezelésének lehetséges megoldásait vitatták meg, a rendőrség, a BAGázs és egy fővárosi ifi-drogterápiás otthon munkatársai beszélgetett a témáról.
A kerekasztal-beszélgetést Sivadó Máté rendőrőrnagy vezette fel. Nem lepődött meg azon, hogy az előző beszélgetés során felmerült:a drogproblémákat nem lehet pusztán a rendőri jelenléttel megszüntetni – ezt a nemzetközi szakirodalom is megerősíti. Úgy véli, ennek ellenére a magyar társadalomban gyakorta felfedezhető az az attitűd, hogy a droggal fertőzött régió problémáit úgy kell megoldani, hogy „sok rendőr kell, menjenek oda, foglalják le a drogot, tartóztassák le az érintetteket”. Miközben ez olykor csak súlyosbítja a bajokat és ehelyett valódi együttműködés és összefogás tud eredményt hozni. Szerinte meg kell értenünk, hogy ezek az emberek miért menekülnek a droghasználatba: ezerféle stigma van rajtuk, nem tudnak beilleszkedni, vagy felzárkózni és el nem ítélhető módon egyszerűen csak jobban akarják magukat érezni. Kiderült, hogy egy kutatás szerint a szabolcs megyei szegregátumokban a 10-15 év közötti gyerekek 50 százaléka érintett ezeknek a szereknek a használatában. „Mi lesz tíz év múlva?” – tette fel a kérdést. Kijelentette: országosan akkora a probléma, hogy még felmérni sem lehet,
generációk nőnek fel jelenleg a dizájnerdrogok fertőzöttségében,
és fogalmunk sincs, ennek mi lesz a kimenetele – hiszen a klasszikus drogfogyasztással szemben, ebben az esetben nincs tapasztalatunk.
Ha a tüneti kezelések nem hatékonyak, akkor mi a megoldás?
Both Emőke, a BAGázs elnöke először kiemelte, hogy nem minden szegregátumban ugyanaz a helyzet, ezért olyan átfogó stratégiát kellene létrehozni, amely bár hasonló, de nem ugyanolyan szituációk esetén is hatékony lehet. A dányi telepen például még nem olyan súlyos a helyzet, mint Bagon, ahol rendszeresek a dílerek közötti leszámolások, a verekedések és Dánnyal ellentétben sok nő is szerhasználó.
Úgy véli, a társadalom általában csak akkor kezd el reagálni a szegregátum bajaira, ha azok már kigyűrűztek onnan és leképeződnek az iskolában is – ahogyan ez Bagon is történt –, erőszakos viselkedést visznek be azok a gyerekek, akiknek a családjuk érintett a droghasználatban.
Az egyesület elnöke elmondta, hogy először prevencióban kezdtek gondolkozni, tehát a gyerekeknek akartak új esélyt adni – de rájöttek, hogy ez önmagában édeskevés. Ahol mindkét szülő droghasználó, ott kicsi az esély arra, hogy felnőttként ne váljon szerhasználóvá a gyermek, sőt már nyolc, kilenc, tíz éves aktív droghasználókkal is találkozhatunk. Kifejtette, hogy sok esetben a gyermek kiemelése vált ki egy olyan motivációt a szülőkből, hogy elkezdenek küzdeni a függőségükkel. Emiatt kezdett az alapítvány az intézmények felé is nyitni, partnereket keresni az ellátórendszerben – bár először voltak akadályok. Mostanra kezdi néhány intézmény elhinni, hogy
„nekünk nem az a célunk, hogy a cigány gyerekeket ispátolgassuk, hanem van egy erős probléma, amire muszáj reagálnunk”.
Both Emőke szerint vannak hibák a gépezetben. Példának hozott fel egy tömegverekedést – ami ráadásul ötven gyermek szeme látára történt –, ahová a rendőrség mégsem érkezett ki. Kovács Dorottya főhadnagy szerint amennyiben a rendőrségnek bejelentést tesznek garázda tevékenység miatt, akkor eljárnak – viszont elmondta, hogyha történt értesítés és nem érkeztek ki, akkor valóban hiba csúszott a rendszerbe.
Burai Csaba, a ráckeresztúri Fiatalkorúak Drogterápiás Otthonának munkatársa kijelentette, hogy a droghasználat nem kizárólag a cigány gyermekekre jellemző: a rehabon részt vevő 200 gyereknek a 30 százaléka volt roma származású, és nem pusztán mélyszegénységből jövő fiatalokkal volt dolguk. Szerinte a családi problémák és feszültségek jelentik az igazi veszélyt a gyermekre, és hozzátette, a legtöbben először az iskolában találkoznak a szerekkel. Az általuk kezeltek 80 százaléka a „dizájnerdrognak nevezett patkánymérget” használta.
Kovács Dorottya a rendőrségre érkezett kritikákkal kapcsolatban elmondta: évente egymillió gyermekhez jutnak el a drogprevenciós előadásokkal, és kábítószer-egyeztető fórumok is működnek. Egyetértés született abban, hogy a rendőrségnek elsősorban a drogvilág kínálati oldalával kell folyamatosan küzdenie, míg a keresleti oldallal – tehát, hogy egyre kevesebben tartsanak igényt ezekre a szerekre –a többi intézménynek és szervezetnek kell hadakoznia.
A kerekasztal-beszélgetés végén Both Emőke kijelentette:
fel kell számolni a cigány szegregátumokat,
és ehhez állami akaratra és segítségre van szükség, mindamellett, hogy az intézmények összehangolják a munkát.
Az európai drogterjesztési módszerekről, valamint a marihuána, az orvosi THC és a biofű különbségeiről és hasonlóságairól beszéltek a Drogkutató Intézet munkatársai. Tudósításunk.
A fővárosi Fidesz-KDNP a november 27-i Fővárosi Közgyűlésen kezdeményezni fogja a jelenlegi szabályozás eltörlését, illetve társadalmi egyeztetést követően minden releváns szakmai szerv, hatóság bevonásával egy új drogellenes stratégia megalkotását.
Nagy tervezgető vagyok. Tervezgető és álmodozó. Ez az álmodozás nem egy jó hírű kifejezés, mert leginkább valami olyasmit értenek alatta, ami felesleges, értelmetlen és hiábavaló. Elálmodozgat az ember, na persze. De nagyon ráérsz!
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 165 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
enes
2018. november 19. 07:34
"... Rendszeresen ellenőrizni bejelentés nélkül a discókat, mert ott megy "nagyüzemben" a designdrogok fogyasztása és értékesítése..."
Volt már próbálkozás. VIzelet-, szemvizsgálat. Mindenféle szervezetek bizonygatták: NEM lehetséges, tilos.
Miután ismerünk több olyan családot is ahol a szerek szétrombolták a családot, ahol a szülők beleőrültek a gyerekeik leépülésébe, ahol világhíres kutató szétesett abban, hogy nem tudott a fián segíteni, ahol ellopták a fedelet is a család feje felől a napi drogért cserébe, ezért én amondó vagyok, adják ingyen a rövid időn belül ölő szereket, hogy a drogosok minél hamarabb eljussanak az aranylövésig.